Wpis z mikrobloga

Wtf.
Moi rodzice na wlasnosciowym mieszkaniu maja ponad 1700 zl czynszu.
72m2, 4 pokoje, wlasnosciowe. Ponoc wspolnota mieszkaniowa wziela gruby kredyt na remont i teraz musieli skladke remontowa podniesc ktora sama w sobie ponad 6 stow wynosi.
Moi rodzice to starsi ludzie i nie ogarniaja zycia, ale wydaje mi sie ze w tej wspolnocie jest duza niegospodarnosc i chcialbym aby ktos zbadal ten temat, bo 1700zl czynszu za 4 pokoje to jest porazka. Myslicie ze to jest temat dla prawnika? To jest w ogole mozliwe zeby wspolnota na tyle sie zadluzyla zeby teraz tyle czynsz wynosil?
Sam place za 2 pokoje 40m2 550 czynszu po podwyzkach.
Rok temu placili ok. 1100 z gazem i woda (bez pradu) co i tak wydaje mi sie absurdalna kwota przy tego rodzaju mieszkania. A gazu i wody to oni uzywaja tyle co nic bo sa bardzo oszczedni.

Spotkaliscie sie kiedys z podobna sytuacja?

#mieszkanie #nieruchomosci #afera #pytanie #prawo #prawomieszkaniowe #kiciochpyta
  • 40
Jakie wlasnosciowe skoro placa czynsz? WTF? Jakby mieli wlasnosciowe to by placili tylko podatek od nieruchomosci raz do roku, rozlozony na raty. Skoro placa czynsz to znaczy ze mieszkaja u kogos, np u spoldzielni albo u miasta itp.


@ExtraPensja: oczywiście zamiast wnieść coś do tematu to zaczęło się #!$%@? do nazewnictwa. Pokaż mi jedną osobę, która na opłatę za zarządzanie, media, wywóz śmieci nie mówi zbiorczo "czynsz"
@Ushguli pytanie: jak duża jest wspólnota? co remontowali? jakie były wyniki głosowania w sprawie uchwały dotyczącej wzięcia kredytu? Czy Twoi rodzice głosowali za tą uchwałą (klasyczne: pani redaktur, kazali podpisać, a my nie czytali)

oczywiście, że jest możliwe że wspólnota się na tyle zadłużyła: mała kamienica np. 6 mieszkań i wspólnota dostawia szyb z windą, na taką pracę wspólnota musi wziąć kredyt, bo z już uzbierane go funduszu na taką pracę nie
@rimyi: @Bronek55: Ja za zarzadzanie swoja wlasna nieruchomoscia place miesiecznie duzo nizsze rachunki czy czynsz- jak to nazywacie. 50 za smieci, 35 za wode, 290 elektrycznosc, 30 internet, 100 nieczystosci. Czyli czynsz za mieszkanie w domu wynosi 1/3 tego co we wspolnocie/spoldzielni.
@Bronek55: Odsniezanie odbywa sie epizodycznie, lopata do sniegu kosztuje 40 zl, wystarczy zrobic grafik a Miotla i szufelka kosztuja 15 zl. Nie sa to zajecia wymagajace specjalistycznych sprzetow i szkolen zeby wspolnota sama to ogarnela tworzac grafik dla kazdego z mieszkan. Ponadto, z takim rozwiazaniem wyjdzie ze kazde mieszkanie pozamiata klatke i inne tereny rzadziej niz raz w miesiacu. Swiatlo na klatce to sa jakies groszowe sprawy, bo nie swieci sie
@ExtraPensja: oczywiście, że nowy dom, nie za duży czyli nie 300m2, będzie tańszy w utrzymaniu. Ale teksty z grafikiem na odśnieżanie mnie rozbawił :) Życzę powodzenia w ustalaniu i egzekwowaniu tego :) Wszystkie mpec`e itd powinny być dobrze prześwietlone, dlaczego ogrzewanie tyle kosztuje. W tym roku nie było można powiedzieć mroźnej zimy. Ty zaoszczędziłeś, ja płacę nie zależnie za m2 niestety.
Jakie wlasnosciowe skoro placa czynsz? WTF? Jakby mieli wlasnosciowe to by placili tylko podatek od nieruchomosci raz do roku, rozlozony na raty. Skoro placa czynsz to znaczy ze mieszkaja u kogos, np u spoldzielni albo u miasta itp. Idiotyzmem jest kupowac mieszkania bo nigdy nie beda wasze. Zawsze bedziecie mieszkac u kogos, u wlasciciela bloku/kamienicy i jak sobie wymysli ze macie #!$%@? to macie #!$%@?, moze rzuci na odchodne jakies 10%wartosci mieszkania
@ExtraPensja Ale w ten swój czynsz wliczasz kogoś kto przyjdzie i umyje podłogę w garażu, odśnieży podjazd, pokosi trawę, zajmie się formalnościami w celu uzyskania odszkodowania gdy ktoś wjedzie w twój płot, dokona drobnych napraw? Czy robisz sam te rzeczy?
@Bronek55: Nowego dumu to nie mam ponad stu letni w starym budownictwie. Metraz to nieco ponad 100 metrow i do tego 100 metrow ktorych nie uzywam czyt. strych, poddasze itp. Darmowy garaz. Fakt jest taki ze sam musze wszystko ogarniac. Umowy z dostawcami mediow itd ale mam wglad w kazdy wydatek i moge to modyfikowac zaleznie od sytuacji. Unikam w ten sposob marnowania kasy np na ogrzewanie. Jak widzimy zima w
@takijakislogin: No oczywiscie ze sam ogarniam. Wykonujac samodzielnie pewne czynnosci oszczedzam pieniadze nie wydajac ich na wygorowane stawki firm. Jak chce to skosze trawe a jak nie to zrobie to za miesiac, chce to odsniezam, nie to nie. W garazu sprzatam jak sie zrobi syf i nazbiera klamotow raz czy 2 razy do roku. Nie bede placic kosmicznych pieniedzy firmom ktore beda sprzatac posprzatane. Przyjdzie taki jeden z drugim machnie dwa
@ExtraPensja: Chyba trochę przesadzasz mówiąc o "kosmicznych pieniądzach" i tworząc jakieś wyimaginowane scenariusze (które może i czasem zaistnieją ale na pewno nie są regułą) próbujesz uzasadnić swoje stanowisko, ale myślę, że wyzywaniem od "niepelnosprawnych i niedoleznych" niestety nie stawiasz się w dobrym świetle, zwłaszcza, że nie wszyscy mają sensowny wybór gdzie mieszkają.

U mnie opłata za samo zarządzanie od 74m2 mieszkania to 277zł/mc a chyba są w tym i śmieci i
@ExtraPensja: widzę że pojęcia nie masz jak wygląda mieszkanie w bloku. Abyśmy się zrozumieli, też chciał bym mieć dom. Czynsz płacisz co miesiąc ale jak nie zapłacisz raz czy dwa a później zapłacisz nikt cię przecież nie wyrzuci z mieszkania. 1700 zł za czynsz to zaje.... duża kwota i coś grubo jest z nią nie tak. Musi to kolega sprawdzić. Jako członek spółdzielni mam wgląd w każdą fv, jak znajdę kogoś
@takijakislogin: Ale my sie nie zrozumielismy! Osoby niepelnosprawne i niedolezne nie sa obelgami tylo ludzmi ktorym cos dolega i nie sa w stanie sami prowadzic takich spraw. Z drugiej strony jednak rozumiem wygode i nie przejmowanie sie tym ludzi mlodych i sprawnych.
Dla mnie jednak swoboda i przestrzen dzialania sa wazniejsze niz wygoda w mieszkaniu.
@Bronek55: Daz do celu. Dom to jest rewelacja. Tak jak mowisz nie mam pojecia o mieszkaniu w bloku, dlatego to wszystko jest dla mnie dziwne. Ale tez czaje wygode mieszkania, mimo to lubie na weekend pokosic trawnik w ogrodzie wypoczynkowym, rozpalic grilla, zaaranżować cos w wystroju, zasiac marechewke. Taka forma spelnienia, pan i wladca swojego otoczenia. W bloku jest dla mnie za ciasno, w domu brakuje mi miejsca na rzeczy i
@Ushguli: ogólnie należy liczyć 1-2% wartości mieszkania rocznie na remonty w długim okresie. Zakładając optymistycznie, że mieszkanie jest warte 6000zł za m2, to daje 432000zł wartości mieszkania, co daje 4320zł rocznie, inaczej minimalnie 360zł miesięcznie funduszu remontowego. Taka wartość jest optymalna dla nowych mieszkań. Stare trzeba częściej remontować, więc wartość 2% byłaby bardziej realistyczna, czyli około 720zł miesięcznie funduszu remontowego. Ty piszesz, że u ciebie składka remontowa wynosi około 600zł czyli