Wpis z mikrobloga

Oglądałem przed chwilą filmik od Karoluka i nie rozumiem krytyki #konfederacji i #szury na temat osiedli 15 minutowych.

To nie jest nic nowego. Osiedle 1000-lecia było tak projektowane i sporo mieszkańców ceni sobie to. Na 1 osiedlu jest lekarz, szkoły, sklepy i sporo zieleni! Wszystko co niezbędne.

W stosunku do obecnej pato-deweloperki, to zamysł osiedla to majstersztyk - i trzeba PRL'owcom przyznać że potrafili w to - obiektywnie na to patrząc. Oczywiście PRLowska architektura to żart (bo w kukurydzach ciężko umeblować mieszkanie, bo pokoje są pod skosami itp.)

Obecny system pato-deweloperski po prostu nie działa. Aby miasto współgrało - to niestety, trzeba je planować z dużej skali a nie w skali działki i ile kasy ma developer.

Deweloper patrzy tylko i wyłącznie na zysk zamiast przyszłościowo i czy osiedle jest do życia. Ważne by sprzedać, zapomnieć i inni niech się martwią.

#bekazkonfederacji #bloki #nieruchomosci #architektura

Polecam cały filmik o tym, a na razie wstawiam urywek.
  • 27
@Hrjk: @Klopsztanga Ach ten komunistyczny monumentalizm połączony z propagandą sukcesu. Wszystko musi być duże - bloki, auta, fabryki i inwestycje. Betonowym blokom kończy się data ważności - miały być na 50 lat. Ogólnie sam pomysł nie jest zły szkoda że miasta robią się puste - mało ludzi, dużo zieleni, wszędzie wokół lasy, dużo spalin, brak transportu albo czekasz 20 minut albo idziesz z buta na kolejny przystanek zawsze zawalony ludźmi i
@del855: oho, komuś pupa pękła xD

@Skorvez_957_ co do bloków to... akurat to nie komunistyczny projekt. W Australii jak mieszkałem to mają wieżowce co są mieszkaniami. Na zdjęciu bloki z Wiednia

Bloki nie są głupie, bo agregują bardzo dużą ilość ludzi na małej powierzchni, przez co jest blisko do wszystkiego. Całkiem inaczej w stosunku do USA, gdzie miasta są bardzo duże - bo mają domki lub bloczki po 2 piętra, co
K.....a - @del855: oho, komuś pupa pękła xD

 @Skorvez957 co do bloków to... akurat t...

źródło: 22093679-alt-erlaa-fot-thomas-ledl-wikimedia-cc-by-sa-3-0

Pobierz
@Klopsztanga: Ja tam bym nie chciał mieszkać w bloku gdzie pełno ludzi i człowiek trochę czuje się podglądany. W każdym razie można upchać większość i wokół tych osiedli można stawiać sklepy, banki, itd żeby i sąsiedzi wiedzieli gdzie isć. Za Gierka budowano wielkie betonowe bloki na 50 lat. Przynajmniej wtedy coś robiono a dzisiaj króluje patodevelopment.
Dla nich pewnie takie miasto to sieć zamkniętych gett czy coś takiego


@To_ja_moze_pozamiatam: przecież dokładnie tak ma być.
Każda dzielnica oddzielona od innej murem berlińskim.
Niewolnicy rodzą się wegetują i zdychają w obrębie dzielnicy, nigdy nie wychodząc na zewnątrz.
To dlatego są protesty.