Wpis z mikrobloga

Mirki z domami. Jaka jest standardowa prowizja dla biura nieruchomości? Wiem, że nie ma standardu jako takiego, ale z doświadczenia jak kupowaliście domy? Mam na oku dom za 465k, po negocjacjach cena zeszła do 440k, ale dodatkowo biuro chce 12k po rabacie niby, plus koszty notarialne, w których pewnie jest też podatek od czynności cywilno-prawnych to 12900. Czyli wychodzi te 440k, plus 25k, czyli i tak dużo według mnie. W planach miałem wziąć 300k w kredo, a 140 wkład własny, ale jak mam dać z miejsca 25 to mi braknie, a nie chcę brać dużo, bo przy 320k już jest 2700 raty przy obecnych stopach, a gdzie tam jeszcze remontowanie. #nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt #kredytmieszkaniowy
  • 4
@pedros92: 12k to de facto 2,6% prowizji dla nich czyli raczej górne stany prowizyjne. Zazwyczaj 1,5-3%
A to, że jest podatek PCC i lezy po twojej stronie to już kwestia konstrukcji prawa przy zakupie z rynku wtórnego. Powiedz im, że dasz im, że dasz im 8k co stanowi 1,7% + koszty notarialne a i spróbuj negocjowac jeszcze cene w dół z oferentem argumentujać, by rozłozyć np podatek PCC na was po