Wpis z mikrobloga

Mam wrażenie, że deweloperzy potrafią przepalić każdą dodatkową moc PC, która wpadnie im w ręce, z minimalnym zyskiem dla grafiki czy rozgrywki.
Karty są coraz lepsze a DLSS, które na początku było reklamowane jako coś dodatkowego, powoli staje się wymogiem, żeby pograć normalnie w gierkę xD

Z ogromnego fana PC, którym była powoli staję się coraz bardziej fanem konsoli. Już nawet nie jara mnie w ogóle myśl o tym, że miałbym znowu budować jakiś super drogi PC itd. bo w sumie po co? Żeby za 15k zagrać w miarę normalnie w gierkę, gdzie podobny efekt osiągnę na PS5? A nawet lepszy, bo będzie mniej bugów i dropów?

To już nie czasy, gdzie tania karta na PC pozwalała na lepszą zabawę niż na PS4. Teraz nawet jak masz 4090 to gra może być skopana pod względem optymalizacji i lepiej będą się bawić ludzie na konsoli.

PC nadal będę mieć, choćby dla gierek strategicznych czy MOBA ale powoli coraz bardziej podchodzę do konsoli jako głównego narzędzia do ogrywania długich gierek typu RPG.

#gry #przemyslenia #pcmasterrace
  • 30
  • Odpowiedz
Żeby za 15k zagrać w miarę normalnie w gierkę, gdzie podobny efekt osiągnę na PS5? A nawet lepszy, bo będzie mniej bugów i dropów?


@Murasame: Jeżeli chcesz mieć efekt jak na ps5 to zmniejszasz ustawienia na średnie - 60 fps lub wysokie 30fps i wtedy nie masz bugów ani dropów.
  • Odpowiedz
  • 0
@carving85: Tu nie chodzi o samą moc, gry są często tak skopane na premierę, że moc PC nie ma znaczenia.

I ja tu nie chcę rozpoczynać dyskusji konsole vs PC, a raczej narzekać na to jak bardzo przepalana jest moc PC i że tylko najnowsze karty dają radę z nowymi tytułami, które często w ogóle nie wyglądają lepiej niż starsze gry.
  • Odpowiedz
@Murasame: no ale piszesz że nie da się osiągnąć efektów jak na PS5, no to piszę że spokojnie się da i nie trzeba do tego 4090 a podejrzewam że taka 3070 wystarczy w większości gier żeby osiągnąć "konsolową" jakość.

To że gry są skopane to było jest i będzie i to czysta loteria czy akurat dana gra będzie bardziej skopana na pc czy ps. A i tak jeżeli nie chcesz grać
  • Odpowiedz
No i też warto podkreślić że na konsoli(przynajmniej wersji z napędem) jak grę kupisz to ją masz, a nie podnajmujesz na Steamie czy innej platformie do grania, więc jak się by się #!$%@?ło z którąś firmą, to nie zostanie się całkowicie bez gry bo ciągle masz ją na płycie. Ogólnie to też coraz mniej PC mnie zachęca, bo gry kosztują już prawie tyle co na konsole, a nie masz nawet pewności czy
  • Odpowiedz
@Murasame: optymalizacja na PC zawsze była trudniejsza, bo trzeba wziac pod uwage wiele kombinacji, ale prawda jest taka, ze w ostatnim czasie tworcy sie rozleniwili, mysla ze jak jest DLSS to nie trzeba sie tak starac, co nowa gra ma premiere to ciagle sie slyszy o problemach na PC, dodaj sobie jeszcze denuvo, ktore tez poteguje ten efekt. Sam sie zastanawiam nad upgradem kompa, ale tez mam ps5 takze nie spieszy
  • Odpowiedz
@Murasame: z drugiej strony to, że developerzy dorzucają różne bajery nie znaczy, że każdy kto ma rtx 3060 w laptopie i 6GB RAMu może sobie ustawić RT i ultra ustawienia, a mam wrażenie, że tak myślą posiadacze pecetów. Od kiedy istnieje świat to z każda nowa gra na PC wszyscy narzekają na #!$%@? optymalizacje, ale to wszystko jest kwestia ustawień grafiki do sprzętu, nie ma cudów, ze jak ktoś ma RTXa
  • Odpowiedz
@pawel_187: zgadzam się że będzie drożej za coś podobnego ale jednak kompa do innych rzeczy też używasz a wtedy te +/- 1500 zł dopłaty do całego kompa już nie jest takie straszne.
  • Odpowiedz
  • 0
@kaspe:

z drugiej strony to, że developerzy dorzucają różne bajery nie znaczy, że każdy kto ma rtx 3060 w laptopie i 6GB RAMu może sobie ustawić RT i ultra ustawienia


Pisałem właśnie o tym, że nawet gry bez bajerów mają ogromne problemy i ogromne wymagania, pomimo że wyglądają tak samo jak gry robione zanim wyszły nowe karty.

@carving85 Przestańmy opowiadać te bajki xD Jest jakaś tam mała grupka ludzi, którą to
  • Odpowiedz
@carving85: Kompa do innych rzeczy jak net czy biuro można kupić za pińcet a nie 1500 albo po prostu korzystać ze starszego laptopa / PC który już się ma.
  • Odpowiedz
@Murasame: zapewniam Cię ze nie wyglądają tak samo i nie maja tyle elementów, tyle detali, bzdetów typu cienie, fizyka cieczy, mimika postaci, skomplikowanie animacji. Kiedyś może faktycznie gry to było mega kombinowanie jak oszukać widza by coś wyglądało lepiej a nie zjadało tyle zasobów. HL jest zrobiony na przestarzałym juz silniku, w który #!$%@? mnóstwo obiektów, światła są w w większości wypalane na sztywno w pierdylionach ustawień. RT nie jest jeszcze
  • Odpowiedz
Przestańmy opowiadać te bajki xD Jest jakaś tam mała grupka ludzi, którą to dotyczy ale nie jest duża. Zazwyczaj budujesz super PC albo pod pracę albo pod gry.


@Murasame: Ale znowu wszystko wyolbrzymiasz pod swoją tezę. Gdzie ja pisałem o super kompie do czegoś innego niż gry?
Ja właśnie pisałem o takim zwykłym kompie do "klikania w Internet" którego koszt to będzie te +/- 1500zł dodajesz do tego cenę ps5 i
  • Odpowiedz
  • 0
@carving85:

Nie potrafisz zrozumieć, że z PC wygodnie korzysta się już głównie tylko graczom. Przeciętna osoba woli sobie usiąść w salonie z laptopem. Dlatego jak ktoś kupi konsolę + laptopa to nie można sobie o tak po prostu to dodać, bo PC nie dla każdego jest wygodnym sprzętem.
  • Odpowiedz
@Murasame: No ale tutaj kręcisz temat wokół cen a nagle wyskakujesz z wygodą no to się zdecyduj o czym piszesz.
Bo cały temat jest o PCie więc jak ktoś rozważa pc to znaczy że ma na niego miejsce.
  • Odpowiedz
Przeciętna osoba woli sobie usiąść w salonie z laptopem


@Murasame: przeciętna osoba z dyskopatia XDDDD człowieku ludzie kupują laptopy bo "polacy uwielbiają male mieszkania" - ile znasz osób, które mają osobny gabinet z biurkiem? PC zajmuje zwyczajnie dużo miejsca... I ciągnie dużo prądu. Kiedyś laptopy to było coś luxury i ludzie kupowali dzieciom PC, bo i tak miały w pokojach biurka i tak było najtaniej
  • Odpowiedz
@programista15cm: No właśnie też to miałem pisać że "woli sobie usiąść w salonie z laptopem" to raczej złe określenie, po prostu nie stać ludzi na duże mieszkania gdzie będzie miejsce na biurko.
  • Odpowiedz