Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuję porady... Chcę złożyć sobie nowego kompa, z zasady do codziennej obsługi życia, ale z naciskiem na powrót do grania. Ostatnio trochę więcej wiedziałem w tym temacie przed 2010, aktualnie korzystam z lapka z okolic 2015, Lenovo g70-80, i3, 4gb ram + geforce 920m, więc cokolwiek będzie dla mnie przeskokiem technologicznym.
Budżet do około 1400euro na sam piec, DE tutaj, do tego muszę sobie dobrać monitor itd.
Kwestię RAMu juz obczaiłem, będzie 32GB 3600MHZ, do tego dysk 1TB Kingston Fury Renegade M.2 PCIe 4.0 x4 NVME (L 7300MB/s ; S 6000MB/s)
I teraz dla mnie największa rozkmina: jaki procesor + grafika + mbu
Opcja 1: Intel i5-13400F + Gigabyte B660M + RTX3060Ti
Opcja 2: Kierunek Ryzen 5 5600X lub Ryzen 7 5700X (Dopłata 25e) + Gigabyte B550 + RX 6750XT
W obu przypadkach mieszczę się w założonych widełkach w sklepie w którym mogę sobie gotowy set poskładać, kwestia zamiany Intel/AMD RTX/RX czy na opak tak samo. W obu konfiguracjach uwzględniłem zasilacz 750W be quiet! PurePower 11 FM i chłodzenie procka tej samej wielkości, obudowa to samo.

I teraz liczę na wasze rady, co lepiej wybrać, co zamienic, mbu słabe czy lepiej inne pod dany socket? Z wyżej wymienionych co bardziej future proof?
Z góry dzięki za porady :)

#pcmasterrace
  • 22
@Chochlik89: generalnie to po pierwsze, jeśli chcesz zestaw z intelem to nie bierz 13400f bo do gier i podstawowego zastosowania jest on nieopłacalny, nie ma prawie różnicy w grach pomiędzy nim a 12400f a ten z 12 generacji jest tańszy. Dodatkowo przy mobo b660 musiałbyś uaktualnić biosa i jeśli mobo, które wybrałeś nie ma flash biosa to albo musiałbyś wykupić taką usługę w sklepie jeśli mają dostępną albo pożyczyć od kogoś
@danielinho: Czyli nie masz karty AMD i piszesz, co gdzieś wyczytałeś/usłyszałeś. Fakt, że nVidia ma swoje dsll i to jest plus. Ma też sterowniki z beznadziejnym GUI, a z drugiej strony radeony i oprogramowanie AMD jest całkiem przyjemne i konfigurowalne, a sterowniki nie sypią się co 5 minut. To nie czasy początków serii 5000. Uaktualnij bazy danych.
@Leel00 miałem kartę AMD, ale szczęśliwie się złożyło że mogłem się jej pozbyć. Po dwóch tygodniach walki ze sterownikami, bsod i wywalaniem do pulpitu. Po ściąganiu nowych biosów, które miały poprawić działanie karty i zrobieniu UV dalej był problem. Ba! Pod każdą grę miałem przypisany inny profil karty, bo tak wyczytałem w necie. Jeśli teraz po paru latach od tego zdarzenia czytam, że ktoś ma problemy ze sterownikami to mu kurde wierzę.
@bejt: FSD ma groszą implementacje, poza tym na Nvidia działa FSD i DLSS. Dopóki AMD nie wyda FSD2 to nie ma co na nich patrzeć. Żrą od cholery prądu i cienkie wyniki
@Chochlik89: Patrząc na porównanie to 3060ti zdecydowanie lepszy wybór (sam mam).
Lepsze wyniki w 2k i 4k. Żre mniej prądu i masz DLSS.

Zdecydowałbym się na AMD jeśli faktycznie miałbyś ją bardzo taniej
@ShadyTalezz: 12400f w tym sklepie jest 40e tańszy od 13400f, natomiast 12600kf 40e droższy, a już 12700kf 135euro plus, więc chyba od razu 12600kf.
Co do mbu to sobie obczaję po pracy, a do wyboru mam:

B660 DDR4 Chipsatz

Gigabyte B660M DS3H DDR 4 0,00 €

ASROCK B660M PRO RS DDR4 29,90 €

Gigabyte B660 GAMING X DDR4 29,90 €

MSI PRO B660M-A DDR4 34,90 €

MSI PRO B660-A DDR4 49,90
@Chochlik89: Chociaż tutaj widać przewagę AMD w 2k https://www.youtube.com/watch?v=WXBS3yUdM8I

Ciężko powiedzieć na ile te porównania są wiarygodne, ale sądzę, że jednak AMD może być lepsze w 2K, natomiast GF w 4k
Pytanie w jakiej rozdziałce checsz grać.

Ja aktualnie mam 3060ti i gram spokojnie w natywnym 4k a w razie potrzeby DLSS w gry AAA.
Jak wolisz gdy esportowe i FPS, to brałbym AMD.
@bonus nie wiem w jakiej rozdzielczości, za długo byłem poza tematem żeby się określić. 4k brzmi lepiej w każdym razie. Esporty nigdy nie były moją bajką. Chciałbym móc w gta6 pograć jak już wyjdzie :] pewnie w cs:go sobie z sentymentu pogram. Ale sumarycznie raczej brak ukierunkowania co do tytułów, raczej żeby sprzęt był w miarę porządny.
@Chochlik89: No pamietaj, że w 2k dla tej samej gry 3060ti wyciaga mi 120fps, w 4k juz 70. Aczkowiek wizualnie przepaść. Jakbym miał grać w jakieś PUGB/CSGO itd to pewnie zdecydowałbym się na 2k.

W GTA6 pewnie bede grac w 4K z DLSS podobnie jak w Cyberpunku bo to pewnie bedzie ogromnie zasobożerna gra.... chociaż znająć życie konsolarze będą grać w 4k xD
@Chochlik89: zobacz czy zmieścisz się w budżecie jak weźmiesz 6800 lub 6800xt, 2x16gb ram 3200cl16, jakieś tańsze mobo, 5600, zasilacz 650 albo 750. Bo ani 3060ti ani 6750xt przyszłościowe nie są, to są karty dobre na teraz i przy 8gb ramu trzeba kombinować z ustawieniami. Z całą moją miłością do 3060ti to często sobie nie radzi jak trafi na konkretną grę: chciałbyś zwiedzić średniowieczne Czechy w Kingdom Come, w 4k? Taki
FSD ma groszą implementacje, poza tym na Nvidia działa FSD i DLSS. Dopóki AMD nie wyda FSD2 to nie ma co na nich patrzeć. Żrą od cholery prądu i cienkie wyniki


@bonus: to muszę ciebie zmartwić bo średnio to rdna2 jest lepsze energetycznie od ampere. Nie dotyczy najnowszej generacji, bo tutaj ada po prostu zgniata rdna3.
@Chochlik89:
Jeśli chcesz tego 12600kg to potrzebujesz mobo z690/z790 bo inaczej nie ma to sensu, mocą tego procesora jest odblokowany mnożnik a na b660 go nie wykorzystasz.
Z tych płyt z690 to już ten gigabyte gaming x ddr4 jest spoko no tylko musisz do niego 100 eurasów dopłacić i kolejnym kosztem jeszcze będzie jakieś w miarę porządne chłodzenie, bo bez tego się ten procek nie obejdzie, na stockowym będzie za gorąco
@danielinho: Mam radka serii 6xxxx już od kilku miesięcy, Miałem również styczność z 5xxx i tam to była tragedia - fakt. Na 6xxx jakoś nie mogę narzekać i wszystko działa stabilnie i bezproblemowo. Ale tu przyznam racje - nvidia miała bardziej dopracowane sterowniki, pod względem stabilności, bo pod względem łatwości obsługi to jest bardzo średnio.
@ReeceWithouterpoon: Z racji budżetu zostanę przy opcji rtx3060i, nie będę zamawiał dziś lub jutro, dopuszczam jeszcze opcję 3070ti, ale to zobaczymy, w każdym razie dzięki za przykłady wydajności

@ShadyTalezz Dzięki za wskazówkę odnośnie mobo,
Odnośnie chłodzenia to mam plan żeby obudowę wybrać taką, ze 240mm wodne wejdzie np Endorfy Navis F240, im większe tym ciszej i dla procka lepiej, a i pod OC nie zaszkodzi :)