Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #kredythipoteczny

Ej kurde napiszcie mi czy ja dobrze kombinuje, bo probuje sobie rozkminic moja taktyke na nadplacanie kredytu. Powiedzmy ze biore z rozowa 500k kredytu w lipcu. No i wiadomo ze teraz sa wysokie stopy i wiekszosc raty to beda odsetki i maly procent kapital. Czyli:
Sierpien: 5k raty z czego 4800 odsetek, 200 kapitalu
Wrzesien 5k raty z czego 4780 odsetek, 220 kapitału
etc

I teraz powiedzmy ze w grudniu robie nadplate 70k. Czyli do splaty mam ~425k kapitalu. I teraz co? Przeskakuje w czasie o 5 lat splacania kredytu gdzie mam juz np 3000 i 2000 kapitalu? Zmiejsza sie rata? Zmiejsza sie czesc odsetkowa bo jest liczona z mnieszje kwoty czy jeszcze jakos inaczej? Chcialbym i wczesniej ten kredyt splacic i placic mniejsza rate bo rozowa zarabia mniej odemnie i gdyby mi sie cos stalo to wolalbym zeby placila mniejsza rate ( takie czarnowidztwo ale musze myslec o tym)
  • 5
@Sibu: poszukaj w internecie informacji o nadplacaniu kredytu, tak naprawdę opcje są dwie:
1. nadpłata i skrócenie okresu kredytowania - tutaj będziesz miał największe oszczędności na kosztach całkowitych
2. Nadpłata i zmniejszenie raty - rata będzie mniejsza ale oszczędność na kosztach całkowitych będzie zdecydowanie mniejsza niż w punkcie pierwszym, chyba że będziesz w dalszym ciągu sumiennie płacił taka samą ratę (nadplacal co miesiąc różnice rata początkowa minus rata po nadpłacie). W
@Sibu: Przy nadpłacie masz zazwyczaj dwie opcje.

1. Skracasz okres kredytowania. Rata zostaje taka sama ale zamias X rat, będziesz płacił X - Y rat.
2. Maleje Ci rata. Jak spłacisz 70K kapitału to tak jakbyś dzisiaj wziął kredyt na kwotę o 70K mniejszą. Przelicza Ci się cały harmonogram spłaty od momentu w którym dokonałeś tej nadpłaty.
@Sibu: Co do obaw o różowa, będziesz musiał ubezpieczyć na życie jedna z osób. Po prostu ubezpiecz siebie i jakbyś umarł to różowa będzie mieć czystemieszkanie. Ale będzie też mieć motywację żeby się ciebie pozbyć jakbyś przestał być przydatny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@DeoLawson: Tak, no wlasnie tak planuej, do tego ubezpiecze sam siebie zeby ewentualnie rozowa dostala kase, ona tez ma mnie ubezpiecznonego. Wiem jak to wszystko brzmi ( ͡° ͜ʖ ͡°)