Wpis z mikrobloga

Mam pytanie co do klimatyzacji i ogrzewania w aucie. Jeżeli na klimatroniku ustawie przykładowo 25 stopni, gdy na dworze jest koło 10 stopni, i jednoczenie odpalę klimatyzację, to sprężarka klimatyzacji się załączy? Będzie wtedy lecieć ciepłe powietrze z nawiewu które będzie tylko osuszane przez klimę czy jak to wygląda? Prosiłbym o objaśnienie co i jak bo jestem zielony w tym temacie
#mechanikasamochodowa
#samochody
  • 16
@amath: czyli będzie lecieć ciepłe powietrze z nawiewu, które będzie osuszane przez klimę? I temperatura tego powietrza z nawiewu będzie trochę niższa niż w przypadku użycia samego ogrzewania? Czy jak to wygląda?
@biskup2k: czyli w takim przypadku dalej bedzie działać ogrzewanie, tylko powietrze z nawiewu będzie miało trochę mniejsza temperature i będzie bardziej osuszone? Tak to działa? Czy powietrze z nawiewu będzie miało dalej taka sama temperaturę tylko będzie dodatkowo osuszone?
@Averoeees: ciepłe powietrze w kabinie bierze się z nagrzewnicy , która jest częścią układu chłodzenia silnika . Silnik wprawiony w ruch poprzez tarcie wytwarza ciepło, które odbiera płyn chłodniczy i przy pomocy pompy wody transportuje do nagrzewnicy która jest w kabinie . Tam stetownik klimy otworzy blęde silniczkiem elektrycznie sterowanym i dmuchawa wciągnie je do kabiny . Czujnik temperatury wskaże sterownikowi temperaturę jaka panuję i będzie klapami tak sterować by te
Czy powietrze z nawiewu będzie miało dalej taka sama temperaturę tylko będzie dodatkowo osuszone?


@Averoeees: Podejrzewam że będzie miało minimalnie niższą temperaturę. Ja nigdy specjalnie nie sprawdzałem czy tak jest bo zwykle zaraz po odparowaniu szyb wyłączam klimę bo paliwa szkoda.
@trzaichlac69: odpowiedziałeś mi jak to działa technicznie ale nie o to mi chodzi. Chodzi mi o przypadek gdy ustawie 25 stopni na klimatroniku gdy na zewnątrz jest koło 10 stopni, czyli zacznie grzać i w tym czasie włączę klimatyzację. Wtedy dalej będzie leciec ciepłe powietrze, a klimatyzacja będzie je jedynie osuszać, czy jak to będzie wtedy wyglądać?
@biskup2k: czyli gdy masz zaparowane szyby zimą i dopiero odpalasz samochód po długim postoju włączasz ogrzewanie i klimę jednocześnie? Odpalasz wtedy obieg zamknięty? Bo też coś o tym słyszałem żeby klimę zima odpalać na zamkniętym obiegu
@Averoeees: Jakiś gość na YT mierzył czasy odparowania szyb z różnie ustawioną klimą i grzaniem. W większości samochodów jak się kliknie przycisk odparowywania szyby to włącza się klima i wyłącza obieg zamknięty.
@biskup2k: to jeszcze jedno pytanie, wiem że w wiekszości aut klima nie odpali się przy niskiej temp. Ale czy moge mieć ją odpaloną cały rok? nie przymarznie mimo wszystko w zimniejsze dni gdy będzie pracować cały czas?
Wtedy dalej będzie leciec ciepłe powietrze, a klimatyzacja będzie je jedynie osuszać, czy jak to będzie wtedy wyglądać?


@Averoeees: samochód będzie się starał osiągnąć 25 stopni wewnątrz kabiny, jeżeli na zewnątrz jest zimniej to będzie lecieć ciepłe powietrze, które będzie dogrzewać wnętrze, a włączenie klimatyzacji będzie powodowało osuszanie tego powietrza.

Odpalasz wtedy obieg zamknięty?


@Averoeees: podczas funkcji nawiewu na przednią szybę(czasami nazywane odszranianie) nawet w zimie najlepiej jest włączyć klimatyzację,
@FoxX21: a co do tego nawiewu na szybę, skoro automatycznie włącza się klima to nawet jeśli nawiew będzie ustawiony na 0 (wyłączony) to po kliknięciu przycisku też automatycznie się odpali?
@Averoeees: nic nie przymarznie, klimatyzacje są zabezpieczone na takie okazje :) to czy kompresor pracuje czy nie ma wpływu na temperaturę z nawiewu w przypadku kiedy chcesz osiągnąć temperaturę wyższą niż jest
@Averoeees
jeżeli nawiew masz ustawiony na 0 czyli wentylator stoi w miejscu to klima nie odpali się wtedy bo wtedy nie masz wcale żadnego obiegu powietrza w samochodzie(oprócz tego co wleci samo z siebie wraz z pędem samochodu)
@Averoeees: tak będzie jak piszesz . Sprężarka to taka wielka pompa która wytwarza ciśnienie i przepycha czynnik .
Więc jak włączy się sprężarka parownik stanie się zimny . Automatycznie skropli się na nim woda z wilgoci zawartej w powietrzu .

To jest taki sam efekt jak latem wyjmiesz zimną puszkę z lodówki. Woda na puszce raz dwa się pojawia .