Wpis z mikrobloga

Mam pytanie - rozprowadzam sieć w mieszkaniu i szukam rozsądnego rozwiązania. Tablica multimedialna (TM) z doprowadzonym światłowodem znajduje się we wnęce w szafie, stał tam dotychczas router, przez co po zakupie szafy w salonie urywa mi sygnał. Planuję przenieść router do salonu i wstawić reapeter w pokoju na drugim krańcu mieszkania - wszystko chciałbym spiąć RJ45, które rozprowadziłem w posadzce. Chciałbym też dysk sieciowy zostawić w szafie z dala od dzieci. Zależy mi na stabilności sieci oraz dużej przepustowości (chciałbym by sieć pracowała na 5GHz) ze względu na liczne telekonferencje.

Czy do wykonania tego muszę kupić jakiegoś switcha i wstawić go do TMki? Jaki switch byłby wystarczający? Czy zaproponowany reapeter jest odpowiedni do klasy routera? Na załączonym rysunku na brązowo zaznaczyłem rzeczy rozprowadzone/zakupione, na zielono które planuję zakupić. Z góry dzięki za pomoc.

Router: https://www.x-kom.pl/p/481677-router-asus-rt-ac85p-2400mb-s-a-b-g-n-ac-1xusb.html
Reapeter: https://www.x-kom.pl/p/381676-access-point-asus-rp-ac55-80211a-b-g-n-ac-1200mb-s-plug-repeater.html
#it #sieci #siecikomputerowe #wifi #lan
Tremade - Mam pytanie - rozprowadzam sieć w mieszkaniu i szukam rozsądnego rozwiązani...

źródło: Mieszkanie

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tremade: Po cholerę ten repeater? Ja to widzę tak: dowolny gigabitowy switch do szafki, w sprzęcie MM wyłączasz wifi wpizdu całkowicie, ma robić tylko NAT i dhcp. Do tego switcha łączysz wszystko co się da po kablach a do wifi to se powieś na środku salonu Unifi UAP-AC albo TPLINK EAP i ogarnie te mieszkanie bez problemu.
  • Odpowiedz
@Tremade: zależy ci na stabilności sieci i dopuszczasz użycie wifi? ( ͡º ͜ʖ͡º) Poza tym jak przeciągnąłeś ten kabel "w posadzce"? Co tam siedzi dokładnie? Powiedz ze szczegółami. Do tego, że żadnego kabla ani skrętki ani zasilającego nie przepuszcza się po przekątnej w żadnym pomieszczeniu to nawet się nie odniosę. Poza tym skąd te dwa rj45 mają ciągnąć sieć skoro twój terminal ma tylko jeden
  • Odpowiedz
  • 0
Po cholerę ten repeater? Ja to widzę tak: dowolny gigabitowy switch do szafki, w sprzęcie MM wyłączasz wifi wpizdu całkowicie, ma robić tylko NAT i dhcp. Do tego switcha łączysz wszystko co się da po kablach a do wifi to se powieś na środku salonu Unifi UAP-AC albo TPLINK EAP i ogarnie te mieszkanie bez problemu.


@dktr: "w sprzęcie MM wyłączasz wifi" - to znaczy? Niestety już mam nowy router
  • Odpowiedz
  • 0
@nunczako: Najgorsze, że sygnał jest tak mocny z routera podpiętego przy TM, że muszę szafę otwierać by płynnie obejrzeć coś na YT w 720p bo wyższych rozdzielczościach mogę pomarzyć.
  • Odpowiedz
@Tremade: To jak jeszcze nie wykończyłeś to jest idealny moment na pociągnięcie kabla na sufit na środku korytarza naprzeciwko drzwi do kibelka, tam wieszasz tp-linka eap-610 lub eap-225, asusa chowasz do szafy i wyłączasz w nim wifi
Druga opcja, bez kucia: w szafie gdzieś blisko frontu montujesz router który już masz, jak w salonie kiepski zasięg to kupujesz drugi router i łączysz go asusowskim meshem w trybie ethernet backhaul
  • Odpowiedz
@Tremade: Jak dev wpuścił peszle to pewnie będzie ogarnięte że kabel się nie zgniecie przypadkiem. Sieci domowe mają hierarchiczną strukturę i urządzenie z góry ma mieć funkcje sieciowe jak router albo przynajmniej switch L3 czyli z funkcjami routingu. Tobie switch L3 zupełnie nie jest potrzebny bo to nie są urządzenia domowej klasy.
Robisz tak:
Terminal ONT, do niego podpięty router przez port WAN, który sieje sieć domową, do tego routera podpięte
LAN 1 - kabel do pokoju 1
LAN 2 - kabel do pokoju 2
LAN 3 -
  • Odpowiedz
  • 0
@Merlinek: Pierwsza opcja już odpada, bo mieszkanie wykończona. W drugiej mówisz kupić taki sam router? Czy może coś tańszego? Mój model nie obsługuje AiMesh i nie jestem pewien czy obsługuje jakiegokolwiek mesha.
  • Odpowiedz
  • 0
@Pandillero: Tablica multimedialna to szumnie nazwana przez dewelopera zwykła metalowa rozdzielnia, tylko z światłowodem a nie z bezpiecznikami - jak na zdjęciu. Kojarzę to rozwiązanie wpinane do USB, jednak problem jest na tyle uciążliwy, że nawet stojąc przy oknie balkonowym YT na telefonie się przycina. Obecnie mam to rozprowadzone tak jak to rozpisałeś, jednak potrzebuję 100% pokrycia w cały mieszkaniu.
Tremade - @Pandillero: Tablica multimedialna to szumnie nazwana przez dewelopera zwyk...

źródło: images

Pobierz
  • Odpowiedz
@Tremade: Tablica multimedialna to szumnie nazwana przez dewelopera zwykła metalowa rozdzielnia, tylko z światłowodem a nie z bezpiecznikami - jak na zdjęciu

czyli to urządzenie pasywne xD do czego podpinasz ten router skoro jedyne do czego rozdzielnica służy to pomieszczenie zapasu włókna? Wychodzi z niej jakiś pigtail? Masz router z wkładką SFP?

stojąc przy oknie balkonowym YT na telefonie się przycina


@Tremade: to potrzebujesz routera z dobrymi antenami
  • Odpowiedz
zwykła metalowa rozdzielnia


@Tremade: zamykasz źródło wifi w metalowej szafce, to się nie dziw, że musisz drzwiczki otwierać, żeby transmisji nie rwało, to powinno być dość oczywiste :)

to potrzebujesz routera z dobrymi antenami


@Pandillero: potrzebuje routera z jakimikolwiek antenami POZA TĄ SZAFĄ, cała tajemnica.
  • Odpowiedz
  • 1
@Tremade: zamykasz źródło wifi w metalowej szafce, to się nie dziw, że musisz drzwiczki otwierać, żeby transmisji nie rwało, to powinno być dość oczywiste :)


@Jarek_P: Aż tak głupi nie jestem, router stoi na półce wewnętrznej w drewnianej szafie, poza metalową skrzynką. W metalowej skrzynce mam tylko podłączenie do światłowodu
  • Odpowiedz
@Tremade: wybacz wcześniej pisałeś o tej tablicy i że "stał tam dotychczas router", brzmiało to tak, jak brzmiało.
Tak czy tak, tamta lokalizacja accesspointa jest zwyczajnie zła, może jest za bardz oschowany między ścianami?
Zostaw tam sobie router, może nawet wsadź go do tej szafki multimedialnej, ale wyłącz w nim wifi, a zainstaluj na końcu któregoś z istniejących przewodów osoby accesspoint i będzie dobrze. Co masz od dostawcy internetu? Samo
  • Odpowiedz
@Tremade ja bym wylaczyl wifi w routerze i kupił ze 2 wiezyczki meshowe. Np. Deco m4 jezeli wystarcza ci wifi 5.

Ewentualnie jezeli twoj router mesha obsluguje to wystarczy ze dokupisz access point.

W zadne repeatery nawet sie nie baw.
  • Odpowiedz
@phomerus: Jeszcze rozwine wypowiedz

Jest mozliwe ze rzeczywiscie jeden AP ci wystarczy, wiec generalnie moglbys potestowac rozwiazanie oparte jedynie na zmianie lokalizacji routera. Zakladam ze obecnie twoj router ma doprowadzony internet skretka a nie przez swiatlowod bezposrednio? To oznacza ze wczesniej na linii musisz miec router, ktory ma wejscie swiatlowodowe i dziala w trybie bridge (a jak nie dziala w trybie bridge to powinien). Jedyny problem jaki tu widze to taki, ze nie jestem pewien czy ten switch powinien znalezc sie pomiedzy routerem ze swiatlowodem a twoim - ale to ktos madrzejszy sie musi wypowiedziec.

Ogolnie ludzi ktorzy twierdza ze jeden ap na pewno wystarczy na takie mieszkanie nalezy traktowac z przymrozeniem oka. Moze wystarczy moze nie. Przy optymalnej lokalizacji access pointu powinno byc git - ale tu takiej nie osiagniesz bez prucia w scianach. Mieszkania sa rozne, mieszkalem w 36m2 gdzie nie bylo opcji pokryc go za pomoca jednego AP (bez prucia w scianach). Ogolnie nie jestem pewien czy jeden AP ci starczy jezeli chcesz by kazde urzadzenie wszedzie stabilnie uzywalo pasma 5Gz. Jezeli tak sie stanie to sprzedaj ten router jezeli nie wspiera on mesh wifi i kup dwupack deco m4 (lub deco x20 jezeli chcesz miec wifi6) oraz jakis tani router bez wbudowanego wifi, z gigabitowymi portami (jezeli bedziesz mial 1gbit neta to upewnij sie ze router wspiera tak szybkiego neta, sama obecnosc gigabitowym portow nie jest gwarantem - sam sie na to
  • Odpowiedz