Wpis z mikrobloga

Hej spece!
Niebieski kupił te lidlowe ImperiumPrunnum, ale z zamysłem przetrzymania go do Sylwestra, jakby nie patrzeć rok :) Pytanie: stanie się coś jak będzie stało w tej tubie w ciemnym barku temp pokojowa, czy niech leci wynieść do piwnicy?
#piwo
  • 18
@ewataewa: piwa wysokoprocentowe, słodkie można leżakować, bo zwykle dojrzewają, zyskują aromaty karmelowe, stają się bardziej wytrawne (zależy od stylu), ALE piw specjalnych, które są podane niczym na tacy (tak jak to Imperium Prunnum) nie warto leżakować. Takie piwo jest prawdopodobnie najlepsze w momencie kiedy trafia do sklepu. Ono swoje przeleżało. Z czasem będzie jeszcze dojrzewać, ale w przypadku tego konkretnego może stracić tę śliwkową nutę.

Zwykłe portery, piwa styli belgijskich leżakuje
@missioncritical: dzięki. Tak tylko zaznaczę, że datę ma do 31.12.2025. Tak czy siak będzie czekało ten rok, tylko właśnie nie wiemy, czy nie lepiej będzie w piwnicy :) Co roku przed świętami pytam Was o radę w kwestii fajnego piwa na prezent, właśnie dlatego że facet pije sobie jedno raz w roku i koniec :P Takie zwykłe IP ma odhaczone, chciał spróbować takiego przeleżanego, no i tu była prośba o radę.
Może głupie pytanie, ale czy w 'zwykłym' barku nie skwaśnieje czy coś ?:)


@ewataewa: nie, ono na 99,99% nie zepsuje się w żaden sposób. Jedyne co, to temperatura pokojowa może przyspieszyć dojrzewanie\starzenie i tak jak wspomniałem ten unikalny aromat śliwek może zaniknąć. Polecałbym jednak przetrzymać je w piwnicy, gdzie amplituda temperatur, jak i same temperatury są niższe.

Tak BTW to polecam kupić kilka porterów bałtyckich (Amber, Komes, Witnica itp), jakieś barley
@POTEZNA_HAUBICA: i masz do tego prawo. Lagery też są dla ludzi! Chociaż polecę Ci chociaż spróbować lepszego lagera takiego jak Miłosław Chmielowy Lager, Ciechan Wyborny czy Lwówek Książęcy Lager. Dwa ostatnie wiele lat temu otworzyły mi oczy na smak piwa ( ͡° ͜ʖ ͡°).