Wpis z mikrobloga

Styczeń
Jasność

Stoicyzm na dziś – 21 stycznia
Poranny rytuał

„Pierwszą rzeczą, jaką rano robisz powinno być zadanie sobie następujących pytań:
- Czego mi brakuje do uwolnienia się od namiętności?
- Czego mi brakuje do uzyskania spokój ducha?
- Czym jestem? Tylko ciałem, właścicielem majątku, reputacją? Żadną z tych rzeczy.
- A więc czym? Istotą rozumną.
- Czego wymaga to ode mnie? Rozważenia swoich czynów.
- W jaki sposób utraciłem spokój ducha?
- W czym byłem nieprzyjazny, aspołeczny lub nieczuły?
- Czego zaniedbałem w każdej z tych sytuacji?”

– Epiktet, Diatryby, 4.6.34 – 35

Wielu ludzi sukcesu stosuje poranne rytuały. Niektórzy z nich medytują, inni ćwiczą. Liczni prowadzą dziennik i zapisują swoje przemyślenia, lęki, nadzieje. Ważna jest nie tyle konkretna aktywność, co rytuał umożliwiający refleksję. Chodzi o to, by poświęcić czas na zajrzenie w głąb siebie i analizę swojego wnętrza.

Znajdowanie czasu na refleksję to jedno z najważniejszych zaleceń proponowanych przez stoików. Nie wiemy, czy Marek Aureliusz pisał Rozmyślania rano, czy wieczorem, wiemy jednak, że wykrawał chwilę spokoju sam na sam ze sobą i że pisał dla siebie, nie dla innych. Jeśli szukasz pomysłu na własny rytuał, dobrym punktem wyjścia może być przykład Marka Aureliusza i lista Epikteta.

Każdego dnia – począwszy do dziś – zadawaj sobie te same trudne pytania. Niech filozofia i ciężka praca pomogą CI w toku życia znajdować dzień po dni lepsze odpowiedzi.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 31