Wpis z mikrobloga

Kroniki bitwy o Bachmut – 16.01.2023

Rosjanie kontynuują natarcie na północ i południe od Bachmutu, próbując odciąć drogi zaopatrzeniowe prowadzące do miasta. Zacznijmy od sytuacji na północ od Bachmutu.

Mapy znajdziecie w komentarzach, będzie się łatwiej czytało.

Bitwa o Sołedar dobiegła końca. Rosjanie wyparli Ukraińców z zachodniej części miasteczka, zajmując zarówno kopalnię nr 7, jak i dworzec kolejowy. W ten sposób Rosjanie przecięli drogę T0513 łączącą Bachmut z Siewierskiem.

Teraz Rosjanie skupiają się na Krasnej Horze i północnych przedmieściach Bachmutu. Rosjanie znajdują się już tylko ok. 5 km od drogi M03 (Charków-Słowiańsk-Bachmut).Póki co Ukraińcy odparli wszystkie rosyjskie ataki na Krasną Horę, jednak w kolejnych dniach ataki agresora będą pewnie stopniowo nabierać na sile.

Na południe od Bachmutu, Rosjanie także kontynuują swoje ataki. Opierając swoją lewą flankę o kanał Doniec-Donbas, próbują wyjść na tyły wioski Kliszczijiwka, której nadal bronią siły ukraińskie. Wydaje się, że celem Rosjan w tym sektorze jest nie tyle zajęcie samej Kliszczijiwki i wdarcie się do Bachmutu, lecz raczej zajęcie Kliszczijiwki i uderzenie na Krasne/Iwańskie.

Jeśli bowiem Rosjanie zdobyliby Krasne to przecięliby drogę Bachmut-Konstantynówka i uzyskaliby kontrolę ogniową nad drogą Bachmut-Czasiw Jar. W ten sposób Bachmut znalazłby się de facto w okrążeniu. Obecnie Rosjan dzieli ok. 5-6 km od Krasnego.

Tymczasem Ukraińcy szukają słabych punktów w rosyjskich liniach, aby przeprowadzić kontratak i zmusić Rosjan do zatrzymania ataków na Krasną Horę i Kliszczijiwkę.

_______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- Twittera
- #lagunacontent

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
JanLaguna - Kroniki bitwy o Bachmut – 16.01.2023

Rosjanie kontynuują natarcie na p...

źródło: comment_1673899422HWMPIKgu2LKabm7yFW50vL.jpg

Pobierz
  • 27
@PomadkaNawilzajaca: ale tak było przecież w Sołedarze, po tym jak Rosjanie odtrąbili zajęcie Sołedaru, to Ukraińcy ich jeszcze przez kilka dni na lajcie atakowali artylerią i dronami i nic to nie dało, bo Ruskich było zwyczajnie zbyt dużo.

@Grooveer: Ja nie rozpatruję tego co dzieje się w Bachmucie jako pozytywne/negatywne. I do tego zachęcam też Was. Obie strony chcą się jak najlepiej przygotować do kampanii wiosennej. Etapem tych przygotowań jest
kiedy w końcu jakieś dobre informacje z frontu? ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Grooveer: Moim zdaniem nieprędko. Szumnie zapowiadana tygodniami ofensywa Ukrainy nie dojdzie raczej do skutku i wychodzi na to że to Rosja pierwsza wyprowadzi ofensywę. Jeżeli Ukraina to przetrzyma to przejdzie do kontrofensywy i wtedy może usłyszymy coś dobrego z frontu. Jednak chyba już do każdego dotarło że wyśmiewana mobilizacja jednak przynosi efekty. A przecież w
@JanLaguna: Ja w ogóle nie jestem pewny czy Ukraińcy będą chcieli atakować na wiosnę, patrząc na dostawy sprzętu, które dopiero się rozpędzają, to możliwości ofensywne Ukraińcy otrzymają dopiero za pół roku. Patrząc nawet na zeszłoroczne działania wojenne, Ukraińcy do kontrataku przeszli dopiero w okolicach września, a nie tak jak mówili wcześniej lipca/sierpnia. Do tego patrząc po strategii Zachodu, ich dostawy wydają się niemrawe i pokazują Rosjanom, że jeszcze chwila, jeszcze moment
Ja w ogóle nie jestem pewny czy Ukraińcy będą chcieli atakować na wiosnę


@szpichi: Osobiście myślę, że nie. Ukraińcy pewnie będą czekali na to, gdzie uderzą Rosjanie i dopiero wtedy - jeśli wykrwawią Rosjan - to być może ruszą ze swoją własną ofensywą. Ostatnio bardzo fajnie mówił o tym gen. Skrzypczak i imho ma pełną rację.
@Grooveer: Nie pamiętam dokładnie, w którym momencie, ale polecam całą rozmowę, bo obaj generałowie dużo ciekawych rzeczy powiedzieli. Przy czym gen. Kraszewskiego można nieco przyspieszyć. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mówi ciekawie, ale zbyt wolno. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
JanLaguna - @Grooveer: Nie pamiętam dokładnie, w którym momencie, ale polecam całą ro...
@JanLaguna swoją drogą wykopki wyśmiewają gen. Skrzypczaka, że podobno często się mylił odnośnie przebiegu wojny na Ukrainie i miał sporo wpadek w tym temacie podobno. Uważają, że jego przewidywania są niewiarygodne.
@Grooveer: z tego co pamiętam to właśnie na odwrót i Skrzypczak jest chwalony jako gigachad ( ͡° ͜ʖ ͡°) oczywiście część osób, go krytykuje i zawsze znajdzie się coś co można mu zarzucić, ale generalnie imho generał na plus, mówi prosto z mostu, bez zbędnego słodzenia i przede wszystkim jest praktykiem z ogromnym doświadczeniem.
JanLaguna - @Grooveer: z tego co pamiętam to właśnie na odwrót i Skrzypczak jest chwa...

źródło: comment_1673901711aIKed8MVJJGClX9Spz8n3o.jpg

Pobierz
@Grooveer: Ciężko powiedzieć, obecnie jego materiałów nie oglądam. Jednak jak oglądałem to irytowało mnie to, że on często zmienia zdanie i ma skłonność do dramatyzowania (być może ze względu na youtubowe algorytmy?). Imho Wolski to przede wszystkim agregat treści (z innych źródeł) i ich analiza a nie typowy OSINT (Osintowce jest np. Konrad Muzyka) Dlatego np. wolę sobie posłuchać gen. Skrzypczaka, bo on ze względu na doświadczenie i kontakty może powiedzieć