Wpis z mikrobloga

Jaki procek kupić? :) Przeznaczenie PC to głównie gry (w tym VR) i programowanie
Chcę dać za sam procek około 2k, do tej pory rozważałem tylko #intel bo od lat tylko na intelu jechałem, ale że intel tak co 2 generacje ma nowy socket, to obecne procki na LGA1700 to tak jakby inwestować w zabijaną już "technologię", natomiast #amd AM4 trzyma już dość długo i nawet po wydaniu AM5 ogłosili, że 4 nadal będzie wspierana, więc wydaje się że AM5 jest o tyle lepszym wyborem, że pewnie przy następnym upgrade sprzętu za kilka lat, nie będę musiał wymieniać procka razem z płytą główną.

No i tak się waham i rozważam z intela 13600 lub 13700, albo z amd ryzen 7700 lub 7900. Intel więcej rdzeni, ale AMD wyższe taktowanie.
Czytałem że w lutym mają jeszcze wypuścić 7800X3D ale nie wiem co to będzie i jaka cena. Planuję kupić procka jakoś w marcu, teraz tylko zbieram informacje i czytam o sprzęcie, bo ostatnio orientowałem się w temacie w czasach intela 7 generacji, więc jestem trochę nie na czasie :)

Grafikę stawiam na RTX 3060ti albo 3070ti, procki od AMD nie dyskryminują jakoś kart od nvidii? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na kartach graficznych od AMD się nie znam kompletnie, ale i tak widziałem ostatnie, że nie ma ich w sklepach, więc nawet nie rozważałem, chyba że warto?

Tak jeszcze przy okazji ktoś może mi tak w kilku słowach wytłumaczyć oznaczenia w Intel dopisek K, a w Radeon X? Z tego co widzę cenowo nie różnią się znacznie, ale dość mocno taktowaniem i TDP, są to te same procki tylko podkręcone już przez producenta? Warto je brać czy lepiej podstawowe, bez K/X?

#pcmasterrace #gry #komputery
  • 9
@voot: X w AMD to jest po prostu podkręcona wersja procesora, zazwyczaj nieopłacalne, bo wersję bez X możesz samemu do tych zegarów podkręcić. U Intela procesorów nie można podkręcać, z wyjątkiem tych z literką K właśnie, ale oprócz procka z literką K potrzebujesz wtedy płyty na chipsecie Z, np. Z690. No i jeszcze literka F u Intela oznacza brak zintegrowanej grafiki. Generalnie nie wiem jak bardzo potrzebujesz mocy procesora, ale do
@voot: jestem przed tym samym wyborem. Za intelem jest to ze 13gen jest naprawde mocny ale żre dużo prądu i jest gorący. Do tego martwa podstawka ale w przeciwienstwie do amd są dość tanie plyty na ddr4.

Natomiast po stronie amd stoi wsparcie podstawki na długo, mysle ze taki b650 pociągnie ze dwie kolejne generacje. Do tego wsparcie do smart acces memory jesli masz gpu i cpu amd i faktycznie to
Do tego wsparcie do smart acces memory jesli masz gpu i cpu amd i faktycznie to działa.


@kucma19: Jest jakaś różnica, czy z GPU AMD włączy się smart access memory, czy resizeable BAR od Intela? To chyba jedno i to samo, a Intel też wprowadził tę technologię nawet wstecz, na pewno do 11. generacji, a chyba i do starszych.

@voot: Do gier to pewnie X3D na Ryzenach 7000 pozamiatają, skoro
@Jan_K: O dziwo róznica jest i to duża. W teorii r-bar i SAM działaja to samo ale w praktyce na intelu wzrost jest pomijalnie mały (ok. 2%). Natomiast w tandemie amd + amd wzrosty mogą wynosić kilkanascie procent. Link do testu ponizej:

https://www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-3090-ti-vs-amd-radeon-rx-6950-xt-wydajnosc-amd-smart-access-memory-vs-resizable-bar?page=0,18

Dlatego z jednej strony mając 6950xt kusi amd ale z drugiej strony jak patrze na ceny płyt i porównuje koszt platformy to 13gen intela oferuje wiecej tym bardziej
Pobierz kucma19 - @Jan_K: O dziwo róznica jest i to duża. W teorii r-bar i SAM działaja to sa...
źródło: comment_167376195910R2PMV6HI5SjB0eoDA92f.jpg
@kucma19: Wiem, że RTXy dostają niewielkiego boosta z reBAR, a wręcz w testach HUB sprzed roku wychodziło raz na plus, raz na taki sam minus, średnio na zero i trzeba by wcześniej sprawdzać jak dana gra się sprawuje z reBAR i w zależności od tego włączać/wyłączać, aby coś zyskać.

To o co mi chodziło, to jak wypadają Radeony w połączeniu z Intelem, z włączonym reBAR, czego w teście PurePC w ogóle
Jan_K - @kucma19: Wiem, że RTXy dostają niewielkiego boosta z reBAR, a wręcz w testac...
@Jan_K: Z testów jakie oglądałem wyrobiłem sobie opinie że intel + rx daje pomijalnie male wzrosty wydajności gdzie amd + rx mamy odczuwalny wzrost, czasem wiekszy a czasem mniejszy ale nawet jesli to jest tylko 5% średnio wiecej w 4k (to rozdzielczosc jaka mnie interesuje) to zawsze to jakas wartośc dodana i to za darmo. SAM działa i jest to argument tylko pytanie czy korzyści przy wyborze np. 7600x beda rekompensowaly
@Tiab: bo tu mu chodziło o to że gry w VR lubią więcej VRAM, w sumie nie znam się na tyle, żeby to faktycznie zweryfikować, ale jak czytałem na różnych forach, to ludzie pisali np. że SkyrimVR zużywał u kogoś około 11 GB vram i znalazłem kilka wypowiedzi, że na VR przydałoby się 12 GB vram i że jest on o tyle ważny, że karta musi wyrenderować obraz w wyższej rozdzielczości