Wpis z mikrobloga

@mleko3-2procent: jedyne estymaty to te które podają Ukraińcy. Wydają się możliwe, zwlaszcza że rosną w dniach kiedy następują potężne ataki lub rozbicia dużych grup. Tak było jak Ukraińcy rozbili BGB przeprawiająca się przez Doniec Siewierski. Padło tam paręset osób i odzwierciedlił się to w statystykach dzień pozniej skokiem z 300 do bodajże 700. Tylko do tej pory nie wiem czy to martwi, martwi /ranni, martwi /ranni /niewola itd.
jedyne estymaty to te które podają Ukraińcy. Wydają się możliwe,


@shmatshiage: Wczoraj minister obrony Ukrainy powiedział że Ukraina ponosi aktualnie 10 razy mniejsze straty niż Rosja. I to nie jest żart. Tak więc ostrożnie bym podchodził do danych ukraińskich. Na wykopie co jakiś czas wpada infografika ze stratami Rosji w której jest ponad 3000 czołgów jak i już kompletny kosmos 285 zestrzelonych samolotów rosyjskich.
( ͡° ͜ʖ ͡°
@Koniasz: dlatego napisałem możliwe a nie pewne. Natomiast po "potwierdzonych" dużych wydarzeniach jak makiivka albo bilgohoriwka, na które reagował ruski Telegram, skoki były po 300-400 co jest możliwe, o ile te wydarzenia miały faktycznie miejsce.
@Koniasz: swoją drogą że Chersoń I Izium to kilkaset sztuk przejętego sprzętu i oczywiście do tego dochodzi kto jak definiuje czołg. Oryx robi spisy na podstawie zdjęć i chyba jest założenie że realne są 30% wyższe. Rozbieżność między tym co podaje oryx a Ukrainą są duże
@Przypadkowy: moim zdaniem to ma znaczenie. rosjanie tez musza pracowac. wielu ucieklo z rosji, wielu zmobilizowano - ubytek sily roboczej bedzie odczuwalny i istotny długofalowo. nie tak ze sobie zabiora pareset tysiecy mężczyzn i to bedzie bez wplywy na gospodarke rosyjska.
@Przypadkowy: racja ukraina jest zdewastowana, ale nie sadze zeby usa pozwolilo na wygrana rosji. ukraina jedyne co potrzebuje do wygrania to sprzetu. żołnierzy maja mase przeszkolonych, czekaja na sprzet. wracajac do usa - to dla nich okazja stulecia - od kiedy rosja ich zawiodla po resecie obamy w 2008 w koncu moga smialo ja rozbroic. Rosja przestala byc wiarygodnym partnerem przynajmniej na dwie dekady. Gosodarczo usa nie odpuszcza bo po co.
USA nie chce im dać potrzebnego sprzętu bo się Putina boją.


@Rybak28: ciekawe podejście
mi się wydaje że jednak oni chcą gotować rosję długo po prostu - jak by UA wygrało pół roku temu to rosja i ludnościowo i gospodarczo wyszła z tego mniej pokiereszowana
@Fearaneruial: No to ja nie wiem czy chce pomocy USA skoro w razie wojny skażą mój kraj na wieloletnią dewastację. Ten argument jest debilny, po prostu nie są na tyle mocni żeby to szybko wygrać, idąc twoim tokiem rozumowania to Europa zachodnia powinna słać jak najwięcej sprzętu na Ukrainę żeby Rosję ratować bo to im się opłaca. A Polska też taka głupia wyrywa się z tą pomocą przed USA, tylko Rosję
@Fearaneruial: Tyle, że pozostawi również osłabiony zachód. Poza tym chyba tylko ty poznałeś tą prawdę bo USA generalnie naciska na dostawy broni a Europa Zachodnia je opóźnia więc USA której opłaca się Rosję osłabić konflikt chce zakończyć szybciej niż państwa które chciałyby widzieć Rosję relatywnie silną. Moim zdaniem jest to fikołek dzięki któremu nadal można głosić wszechmoc USA a jest to państwo które również ma problemy gospodarcze, może i posiada ogromną
@Fearaneruial: Bez wystarczająco dobrego sprzęto nie wygrają a nawet z nim mogą przegrać. Rosja może walczyć jeszcze wiele lat z stratami na tym poziomie a Ukraina jest mniejsza, znacznie gorzej wyposażona i zdewastowana.
relatywnie, szybki koniec wojny pozostawił by rosję mocniejszą niż długotrwały acz mniej intensywny konflikt

To jest kontrowersyjna teza?


@Fearaneruial: Jeśli szybko dostali by masywnego łupnia to nie.