Wpis z mikrobloga

Śmieszy mnie, jak ktoś na Rzeź Wołyńską odpowiada, Potopem Szwedzkim. Niektórych może zaskoczyć fakt, że sporo ludzi, którzy żyli w czasach wydarzeń na Wołyniu, wciąż żyją, albo żyją ich dzieci i wnuki, którzy o tym pamietają z opowiadań bliskich. Od tego wydarzenia minęło tylko 80 lat, dlatego to taka świeża rana, bo te wydarzenia miały miejsca w ubiegłym wieku, a nie kilkaset lat temu. Natomiast kto z Was na spotkaniach rodzinnych wspomina członków rodziny, którzy zginęli w Potopie Szwedzkim? Oczywiście poza "śmieszkami" z tagu i Krystyną Pawłowicz.

Wydarzenia z II Wojny Światowej wciąż są dla nas najbardziej aktualne, bo są ostatnim tak bardzo bolesnym wydarzeniem. Stąd u nas niechęć do Rosjan i Niemców, bo większość z nas słyszało osobiście opowiadania naszych dziadków, którzy sami tego doświadczyli. Podobnie wygląda sytuacja z Ukrainą i Wołyniem.
Jestem jak najbardziej za wspieraniem Ukrainy, bo to nasz wspólny interes, ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność.

#ukraina #wojna #rosja
  • 37
  • Odpowiedz
Śmieszy mnie, jak ktoś na Rzeź Wołyńską odpowiada, Potopem Szwedzkim.


@Papileo: a jak opowiada operacją polską (rozkaz 00485) albo Katyniem?

swoją drogą: o Potopie jest strasznie słabo uczone u nas, przyszli, posiedzieli 5 lat, poszli
tymczasem skala rabunku i rzezi byłą taka że PKB RONu nie podniosło się do końca jego istnienia do poziomu z przed Potopu
  • Odpowiedz
@Papileo: Zważ jednak, że lobby wołyńskie przewyższa lobby ofiar operacji polskiej lub represji 1939-41.
Dlaczego? Bo zorganizowanych rodzin wołyńskich jest w Polsce wiecej niż rodzin ofiar tych radzieckich represji.
Teraz odpowiedz sobie dlaczego i czy to własciwe aby tylko z tego powodu temat Wołynia grzac teraz najmocniej.
  • Odpowiedz
swoją drogą: o Potopie jest strasznie słabo uczone u nas, przyszli, posiedzieli 5 lat, poszli

tymczasem skala rabunku i rzezi byłą taka że PKB RONu nie podniosło się do końca jego istnienia do poziomu z przed Potopu


@Fearaneruial: Potop uznaje sie czasem za jedna podwali rozbiorów. Czyli wpływ tego zdarzenia na losy Polski jest wiekszy niż lokalnych mordów na Wołyniu.
  • Odpowiedz
@shmatshiage: Po prostu nie rozumiem argumentu, a bo ruskie nie przeprosiły za tamto, a bo ruskie nie dały reparacji itd. Czemu w ogóle od ruskich czegoś oczekiwać skoro to dzicz i wcale nie chcą się zmienić, oni nie aspirują do przejścia w 'sferę cywilizacji zach Europy' Dlatego też przykładowo można oczekiwać reparacji od Niemiec, bo to całkiem inne państwo i społeczeństwo, a nie oczekiwać nic od ruSSkich bo z nimi nawet
  • Odpowiedz
@svr_: ja tak, to jak z tą rosją? przeprosiła czy nie? czy nas wyzwalali??czy tylko od zywilizowanych oczekujemy przeprosin? tobie przeszkadza ze ktos jest cywilizowany ? bo ewidentnie nie chodzi ci o krzywdy narodu polskiego.
  • Odpowiedz
@shmatshiage:

Umiesz czytać ze zrozumieniem?
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem, tylko tym razem spróbuj zrozumieć. Bo ja napisałem o czymś innym, a Ty próbujesz zabłysnąć zmieniając temat.

Gardzę ruskimi, tak jak większość Polaków. Nie wymagam od nich wymuszonych przeprosin, które łaskawie wygłoszą.
  • Odpowiedz
@shmatshiage: przecież ci napisałem, że pewnie nie, a nawet jeśli to się dziś wypierają.

czy tylko ukraincy mają przepraszac bo sa cywilizowani


właśnie tak, bo od nich można tego oczekiwać, od bydła ruskiego nie. A przynajmniej aspirują do bycia 'cywilizowanymi'
  • Odpowiedz
@shmatshiage: To, że ruscy czegoś nie zrobili nie daje prawa Ukraińcom do podobnych obrzydliwych zachowań.
To, że ktoś jest oburzony polityką historyczną rzekomo sojuszniczego nam kraju nie oznacza, że tak samo nie gardzi polityką rosyjską.
  • Odpowiedz
@crespo: tak, tak ;) wolyn, pamiec, ale tylko ta ktora my chcemy, bo tylko ta ktora chcemy sie liczy. co wiecej probujesz tlumaczyc wprost typa ktory powiedzial ze ma w dupie przeprosiny ruskich, ewidentnie go polityka ruskich byla i obecna nie oburza ;)
  • Odpowiedz