Wpis z mikrobloga

Jaki był najlepszy czas na wejście w obligacje indeksowane inflacją? Tak się zastanawiam na podstawie boomu na te obligacje w poprzednim roku, podczas gdy Morawiecki kilka baniek ulokował już w 2021. Patrząc na to że inflacja raczej nie zaliczy dwójki z przodu, i zakładając że inflacja zachowa się tak jak zakłada NBP, obligacje dalej lepiej mieć niż nie mieć? Chce zdywersyfikować pieniądze które miałem przeznaczyć na drugie mieszkanie. Jedno kupiłem, drugie chciałem wziąć w kredyt, 50/50 ale nic ciekawego nie znalazłem, i chce mieć jednak opcje szybszego wyjścia. Planuję założyć lokatę CA na stałe 10% (limit 50k) i właśnie 4-latki. #gielda czy funduszy dopiero się uczę, i muszę to czuć zanim wejdę mocniej.

#obligacje #inwestycje
  • 8
  • Odpowiedz
@Pawelex nigdy nie pchaj na giełdę kasy na mieszkanie, jak jebnie mocniej to jesteś w czarnej dupie. Moim zdaniem w takiej sytuacji tylko lokaty i obligacje.
  • Odpowiedz
@Pawelex: trzymaj się z dala od goowna którego tykał Morawiecki. Informacja o tym że kupił pojawiła się po to aby napędzić takich jeleni jak ty z oszczędnościami i aby państwo wiedziało ile masz pochomikowane. Trzymaj się z dala od tego goowna nominowanego morawiecką.
  • Odpowiedz
@Pawelex:
Uno
pierwszy rok obligacji masz ponizej inflacji
duo
Bardziej sie oplaca kupic 10latki i wykupic przed terminem anizeli brac 4latki (zazwyczaj) kalkulatory znajdziesz na marcin iwuc
trio
obligacje i lokaty maja ta przewage do gieldy, ze nominalnie zawsze masz conajmniej tyle samo, ile wlozyles. Na gieldzie to jutro moze byc - 50% :)
quatro
jak nie wiesz czy lokata czy obligi, daj 50/50 miedzynimi i tyle.
  • Odpowiedz
@Pawelex: patrząc wstecz dobry najlepszy moment był jakoś w grudniu 2021, bo wtedy były indeksowane najwyższą inflacją, tj z października 2022. aczkolwiek nie wiadomo, czy górka inflacyjna nie jest przed nami. z drugiej strony wtedy obligacje były oprocentowane 2% w pierwszym roku, także w sumie #!$%@? wie. ja wierze, że nadal to jest dobry moment i kupuje co miesiąc
  • Odpowiedz
Bardziej sie oplaca kupic 10latki i wykupic przed terminem anizeli brac 4latki (zazwyczaj)

@powodzenia: przy 10latkach odsetki są wypłacane co roku? Tak jest przy COI ale na stronie widzę że 10latki są kapitalizowane po każdym rocznym okresie odsetkowym. Można bez prowizji wypłacać?
  • Odpowiedz
@Pawelex: przy 10 latkach odsetki są dopisywane od kapitału i w kolejnych latach pracują razem z nim, więc jest troche taki efekt kuli śnieżnej, co jest super i dlatego wygrywają z 4 latkami. wypłacić można przed czasem płacąc 2zl od każdej obligacji (wartej 100zl), ale nigdy nie więcej niż wypracowane odsetki. tj kapitału nigdy nie stracisz
  • Odpowiedz