Wpis z mikrobloga

W lutym 2021 kupiłem mieszkanie 60m2 za 230k. Standardowo kredycik 184k. Blok w tym czasie dopiero się budował. Były dopiero fundamenty. Rezerwację zrobiłem w 2020r w 2021 przed postawieniem bloku wszystkie mieszkania były sprzedane. W tym Msc byłem na odbiorze. Jedno mieszkanie 60m2 takie jak moje się zwolniło i w ten sam dzień po ogłoszeniu wolnego lokum ktoś je kupił za 270k bez większego gadania xd. Tak to się żyje w tym mieście gminnym z tymi spadkami nieruchomości xd
#nieruchomosci #ekonomia #stopyprocentowe #kredythipoteczny
  • 25
@Mokotowski: Południowa wlkp. Zarobki w mieście powiatowym 4-5k na rękę za 8h. Jak. Robisz nadgodziny 6-8k spokojnie. Roboty w promieniu 20km masa nawet na wsiach są zakłady produkcyjne
@mat0707: Ale już w Ostrzeszowie, Kępnie czy Wieruszowie nowe mieszkania 6,5k - 7k zł/m2. Minimum egzystencjalne czyli właśnie 60 m2 wychodzi 400k stan deweloperski, a gdzie wykończenie.
#!$%@?łem to - postawiłem dom.
@the_good_guy: Budowałem systemem w 100% zleconym - nie mam czasu na grzebanie samemu, robiłem sam jakieś pierdoły, których nikt już nie chciał mi zrobić. Działkę miałem.
No i budowałem się między marcem 2020 - lipcem 2021.
@the_good_guy: Mówimy o koszcie 900k zł za gotowy, wyposażony DOM o powierzchni 190 m2, z własnym ogrodem, psem na podwórku, bez problemu z miejscami parkingowymi.
Mieszkanie 60m2 za 400k w stanie deweloperskim będzie kosztować ostatecznie ok. 600-650k: dolicz wykończenie, jakieś miejsce parkingowe, komórkę lokatorską. Wybieram dom.
@witos: ale to jest dwukrotna różnica, dlatego piszę, że to nie jest alternatywa. Możesz porównywać z mieszkaniem za tę samą kasę, bo przy takiej analogii to tak jak radzić komuś, kto chce kupić auto za 100 tysięcy, żeby kupił za 200, bo takie będzie lepsze. A jak za 200, to w sumie czemu nie za 300, skoro te 100 nie ma znaczenia? Druga sprawa, że za tę kasę to w większym
@the_good_guy: Nie jest dwukrotna różnica. Wykończony dom 700k + 100k działka na wsi kilka km od miasta powiatowego, o których pisałem wcześniej = 800k, z działką w mieście powiatowym 900k.
Mieszkanie 60 m2 w jednym z tych miast = 650k. Mieszkanie takie stanowi między 70-80% ceny domu 3-krotnie większego. A dalej to jest klitka w patodeweloperce typu okno w okno, gdzie dwójka dzieci śpi w jednym pokoju, rodzice w drugim, salon
@witos: Stop, stop, zapędziłeś się. Mieszkanie z przykładu to było 400 tysięcy. Mieszkanie 60 mkw, więc 250 tysięcy na wykończenie 60 mkw to za dużo. Jeśli liczysz taką stawkę, to dom również powinieneś wykończyć w standardzie premium i kosztorys się rozjeżdża. Realnie to mieszkanie to będzie pewnie max. 550 tysięcy. Czyli 400k stan deweloperski i 150k/60mkw, co daje nam 2,5 k na mkw wykończenia. Jeśli weźmiemy koszt domu z kalkulatora KB
@the_good_guy: W kwocie 250 tys. ująłem jeszcze komórkę lokatorską i miejsce parkingowe - to wszystko dodatkowo płatne. Bez tych elementów nie da się funkcjonować więc musisz je dokupić.
@witos: miejsce postojowe pod blokiem to 15-20 k, w hali - 30-40 k, a komórka lokatorska zazwyczaj 3k za mkw, więc to wszystko się mieści w tych 550 tysiącach (tym bardziej, że to są właśnie elementy, na których ugrywa się obniżki u deweloperów - przy większym mieszkaniu dostaje się to za free, przy mniejszych kupuje taniej). Ogólnie to sam jestem na etapie szukania opcji na większe lokum dla siebie i rodziny,