Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu z większymi i mniejszymi sukcesami działam z #homeassistant . Ogólnie wszystko mi działa, zainstalowałem sobie kilka przekaźnikowe OTX ZigBee i mogę sterować światłem w kiblu, czy ogrzewaniem z termostatu na kaloryferze itp..

Ale przyznam szczerze, że te przekaźniki strasznie cykają na włączenie i wyłącznie. Mam kilka lamp Ikea z #zigbee, które integrują się z z2m i one działają cały czas, ale włącznie i wyłącznie jest za pomocą automatyzacji z tego przełącznika, który jest podpięty do klasycznego wyłącznika na ścianie (w skrócie, w puszce za przełącznikiem spisałem światło, żeby cały czas działali, podpiąłem OTX i do niego podpiąłem przełącznik, żeby czytać stan, który steruje światłem).

Ale tak jak piszę, te przekaźniki są głośne przy zmianie i trochę mnie to wnerwia. Zastanawiam się, czy jest jakaś inna opcja, żeby to ogarnąć. Wiedziałem, że są jakieś przyciski na baterię do sterowania scenami, ale chyba wolałbym już wymienić stare klasyczne włączniki na coś Smart, co będzie działać na 220V i przy okazji zwiększało mi zasięg sieci. Macie jakieś pomysły jak to zrobić?

Może jest coś na #esphome lub #tasmota? Bo w szufladzie mam kilka WeMos D1 mini. Tylko jak to zasilić z 220V? Widzialne jakieś zasilacze z serii HLK, ale to chyba odkrywanie koła na nowo.

Widziałem coś takiego https://m.pl.aliexpress.com/item/1005001468917347.html?gatewayAdapt=glo2pol, ale przyznam szczerze, trochę droga zabawa. Nie wiem czemu przekaźnik można kupić za powiedzmy 60 zł, a taki przycisk kosztuje 2x tyle.

Macie jakieś inne pomysły, jak to ogarnąć? Z góry dzięki za pomoc.
  • 21
@panDocent: musisz szukać takich, które zamiast przekaźników mają triaki. Z OXT zigbee zamiast wyłączników wystarczy użyć ściemniaczy, są niewiele droższe. I nic nie cyka.

Bo w szufladzie mam kilka WeMos D1 mini. Tylko jak to zasilić z 220V? Widzialne jakieś zasilacze z serii HLK, ale to chyba odkrywanie koła na nowo.


@panDocent: nie, to nie wykrywanie koła na nowo, tylko najlepsza droga, jeśli chcesz taką automatykę konstruować samemu, HLK to
@Jarek_P: Myślałem, że umiem w google, ale znalazłem tylko taki schemat płytki https://github.com/semonet/wemos-d1-mini.hlk-pm01.shield. Masz coś innego, z tymi rysunkami z kredkami? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bo w przypadku tego HLK jedyny problem dla mnie to akurat brak jakiegoś "gotowego" rozwiązania (którego ja nie mogę znaleźć), gdzie podpinam sobie miedziany L i N do gotowych zacisków. Wiadomo, że z prądem nie ma zabawy, więc wolę coś sprawdzonego i
No i też faktycznie ja nie potrzebuję tu przekaźników, bo prądu, który pobieram do zasilania ESP nigdzie już nie będę przekazywać, więc dzięki za sugestię ze ściemniaczem, ale to chyba za dużo jak na moje rozwiązanie :)
@panDocent: chodziło mi o projekty wyłączników do światła w oparciu o esp8266. Po wpisaniu w google frazy "light switch esp8266 schematic" masz różnych wariacji takich sterowników do wyborudo koloru, niemniej jak dobrze na tym reddicie napisali (choć w ciut innym kontekście): Certainly not when people who have no clue what they are doing want to take matter - z całym szacunkiem i bez urazy. Ten komentarz był co prawda odpowiedzią na
@Jarek_P: dzięki za wiadomość. Niczym się nie uraziłem. Doświadczenie w elektryce jakieś mam i zawsze robię wszystko na wyłączonych korkach, sprawdzam wcześniej, gdzie rzeczywiście jest faza itp..

Ale pisząc wiadomości pominąłeś jedną rzecz - ja nie chcę sterować prądem za pomocą przekaźnika. Ja chcę podłączyć klasyczny przycisk do światła (włącz/wyłącz) do pinów ESP i szukam sposobu na zasilanie go z sieci 220V w puszce. Lampę sufitową z IKEA, która działa na
chcę podłączyć klasyczny przycisk do światła (włącz/wyłącz) do pinów ESP i szukam sposobu na zasilanie go z sieci 220V w puszce.


@panDocent: a no to prosta sprawa, bierzesz goły HLK, łączysz na krótko z ESP/Wemosem i masz. Kwestia tylko ogarnięcia tego mechanicznie, płytka, którą pokazywałeś wcześniej by się nadała.
Wyzwaniem będzie tylko zrobienie tego tak, by się zmieściło w puszce, nie wiem, czy nie lepiej jednak iść w gotowce. Te bateryjne
@wizu: wydaje mi się, że i3 będzie w sam raz na moje potrzeby. Szkoda, że nie ma tańszych wersji i1 czy i2, bo potrzebuję to do gniazdek na 1 lub 2 przyciski. Może byłoby tańsze (σ ͜ʖσ)

@Jarek_P: tak, teraz mam otx mini, który tylko czyta przycisk, ale przy okazji przekaźnik sobie cyka za każdym razem zmiany stanu przycisku, co uważam za
tak, teraz mam otx mini, który tylko czyta przycisk, ale przy okazji przekaźnik sobie cyka za każdym razem zmiany stanu przycisku, co uważam za niepotrzebne i denerwujące.


@panDocent: to może zamiast od razu to zmieniać, poszukaj najpierw informacji, jak w tych urządzeniach programowo rozdzielić wejście od wyjścia? Bo nie mogę teraz na szybko znaleźć potwierdzenia, ale wydaje mi się, że jest to możliwe, tak przekonfigurować moduł, by niezależnie od siebie czytać
@Jarek_P: Myślisz, że istnieje opcja odłączenia przez firmware tego przekaźnika np. wgrywając tasmotę czy ESPHome z tą instrukcją https://www.esphome-devices.com/guides/tuya-convert? To byłoby ciekawe, bo bym nie musiał zamawiać nowego sprzętu. Mój Mini OTX prezentuje się jako TS0002switchmodule.

Ale z drugiej strony ten Shelly i3 wydaje się jeszcz mniejszy niż ten Mini OTX, który mam i którego zamontowanie w niektórych puszkach było dla mnie małym wyzwaniem, bo puszki mam "średnie".
Myślisz, że istnieje opcja odłączenia przez firmware tego przekaźnika np. wgrywając tasmotę czy ESPHome z tą instrukcją https://www.esphome-devices.com/guides/tuya-convert? To byłoby ciekawe, bo bym nie musiał zamawiać nowego sprzętu.


@panDocent: po zmianie softu taka możliwość jest pewna, nie znam co prawda tej konstrukcji, ale tego nie da się zrobić inaczej, niż jeden port podłączony do wejścia, drugi do wyjścia. A portami możesz zarządzać niezależnie, zarówno w Tasmota, jak i w ESPHome.
Niemniej
@Jarek_P: @wizu: ech, tak, bez sensu napisałem, sterowanie przekaźnikiem i czytanie portu - tak, wszystko się zgadza, to się na pewno da zrobić oddzielnie, ale sposób transmisji już nie. Nie wiem, czy da się wgrać Tasmotę zachowując komunikację przez zigbee, ale nie wydaje mi się.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Ale pisząc wiadomości pominąłeś jedną rzecz - ja nie chcę sterować prądem za pomocą przekaźnika. Ja chcę podłączyć klasyczny przycisk do światła (włącz/wyłącz)

@panDocent:
Jeśli dobrze Ciebie rozumiem to moim zdaniem najwygodniej to albo np. Przycisk sonoff > wypruć z górnej obudowy > dolutować kabelki do micro switcha i podłączyć je do zwykłego, ściennego przełącznika. Wada jest taka że potrzebujesz przełącznik niestabilny. Zaletą jes to że masz 3 akcje. Drugia możliwość
@ubuntu123: Tak, przycisk sonoff byłby ok, ale on jest na baterię (chyba, że jest taki na 220V?), a ja uparłem się, żeby to było raczej rozwiązanie bezobsługowe (bez wymiany baterii, nawet co rok) na 220V, stąd próby dorzucenia do ESP8266 zasilacza HLK-PM01. Ale poczytam jeszcze o tym OTX Mini i sprawdzę tą opcję wpakowania tam Tasmota/ESPHome.