Wpis z mikrobloga

Oszczędzanie na IKE i IKZE, ma ktoś jakieś wartościowe źródła żeby o tym poczytać, czy i w jakiej skali oraz przy jakich wartościach wpłat to się opłaca?

#ike #ikze #gielda #oszczedzanie
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@moll: na ike to oplaca sie zawsze, aczkolwiek dobrze jest miec minimalna transakcje na ok. 7k? dzieki czemu nie tracimy zbednie na kwocie zakupu
  • Odpowiedz
@Akke: w sensie jako próg wejścia? Bo potem chyba jest limit ile rocznie można odłożyć, a też obowiązuje (chyba) regularność wpłat?
  • Odpowiedz
@Alcadent: PKO proponuje teraz jakiś łączony portfel IKZE, IKE i wszystko co powyżej limitów tych dwóch jako jakieś jeszcze indywidualne inwestowanie. Dlatego chciałam poczytać i przemyśleć, bo może opłacałoby się w to wejść, a szczerze to nie mam pojęcia jak to wszystko działa
  • Odpowiedz
@moll: w sensie -> na ike mozesz wplacic ile chcesz, nawet 5zl miesiecznie, ale polskie domy maklerskie(a zakladam ze to tam chcesz miec IKE) maja prowizje od transakcji wynoszaca jakies 0.1%, ale minimum 19zl, wiec kupno aktywow za 100zl i zaplacenie 19zl prowizji troche mija sie z celem, bo przy zakupie aktywow za 7k tez placimy 19zl, dopiero jakos od tej kwoty wychodzi ze placi sie wiecej niz minimalna prowizja,
  • Odpowiedz
@Akke: chyba tak zrobię, dzięki...

A potem sprawdzę konkretne oferty,bo jeśli nie byłaby wymagana regularność wpłat miesięczna, to przy opłatach maklerskich faktycznie byłoby lepiej wrzucać rzadziej większe kwoty do wysokości limitu. Kolejna rzeczy do rozważenia
  • Odpowiedz
@CZechuXX: robisz z nim co chcesz, IKE czy IKZE to tylko takie "opakowanie" -> pod spodem masz normalne konto jak w domu maklerskim, obligacje, czy fundusz inwestycyjny, albo nawet i lokate
  • Odpowiedz
@moll: inwestomat i marciniwuc to chyba najlepsze opcje. Ogólnie są 3 rodzaje ike/ikze, depozytowe, funduszowe i z rachunkiem maklerskim. To w PKO, to ike z obligacjami lub funduszowe. Fundusze są okropnie drogie. KNF wymusił obniżki opłat, ale i tak nadal wychodzi to drogo. Depozytowe mbank miał fajną ofertę, chyba wibor6m+ 1,25. Te z RM, najlepiej będzie jak poczytasz inwestomateu.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@broker: ostatecznie nic, bo przestałam mieć czas na zajęcie się tym. Wrócę do tematu po macierzyńskim mam nadzieję xD
  • Odpowiedz