Wpis z mikrobloga

Przejażdżka w stolicy Haiti, Port-au-Prince! Podróż do Haiti marzyła mi się od lat. Ale... Trzęsienie ziemi w 2010 roku, zabójstwo prezydenta w 2021 roku i kolejne trzęsienie w 2021 roku - Haiti leży na kolanach, ze zniszczoną stolicą, upadłym rządem i totalną anarchią. Ze względu na sytuację polityczną, dwa razy przekładałem wyjazd. Do trzech razy sztuka. Pewny siebie pojechałem do Haiti. Dopiero na miejscu dotarło do mnie, jak dużo ryzykuję.

Wyjechałem do Haiti z planem zrealizowania swojego marzenia - odszukania potomków dawnych polskich imigrantów. W 1802 i 1803 roku na Haiti trafiło ponad pięć tysięcy polskich legionistów, których Napoleon wysłał do walki z czarnoskórymi niewolnikami. Haiti było wtedy francuską kolonią, w której niewolnicy wszczęli rewolucję. W trakcie walk wielu Polaków przeszło na stronę powstańców. Po wygranej rewolucji i ogłoszeniu niepodległości, Polacy dostali zgodę na pozostanie na Haiti. Chciałem odszukać ich potomków.

Zapraszam do wykopywania znaleziska: Materiał wideo z ogarniętego wojną Haiti

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti #wojna
Pobierz mateoaka - Przejażdżka w stolicy Haiti, Port-au-Prince! Podróż do Haiti marzyła mi si...
źródło: comment_1673255038SGd8yw57dbWU0w5OjaVDVy.jpg
  • 22