Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (644)

Rosja
W grudniu 2022 r. średnia cena głównej rosyjskiej marki ropy Ural spadła do 50,5 USD za baryłkę - informuje Ministerstwo Finansów FR.„Średnia cena ropy Ural w grudniu 2022 r. wyniosła 50,47 USD za baryłkę, czyli 1,44 razy mniej niż w grudniu 2021 r. (72,71 USD za baryłkę)” – czytamy w raporcie. Należy zauważyć, że jest to znacznie mniej niż tzw. „pułap cenowy” ustalony przez kraje zachodnie dla całego rosyjskiego eksperta naftowego. Na początku grudnia zaczęło obowiązywać europejskie embargo na zakup ropy z Rosji – wszystkie kraje UE, z wyjątkiem Węgier, Czech i Słowacji, przestawiły się na innych dostawców. Aby uniemożliwić Rosji rekompensowanie utraty rynku europejskiego sprzedażą ropy do innych krajów, wprowadzono „cenę maksymalną”.
Źródło

Ukraina
Ukraina nie pójdzie na żadne ustępstwa w sprawie integralności terytorialnej państwa, możliwe są negocjacje w innych kwestiach. - minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził w rozmowie z arabską telewizją Akhbar Al Aan. „Nie może być żadnych ustępstw w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy. W innych kwestiach możemy prowadzić negocjacje. I to nie jest stanowisko maksymalistyczne, ale uzasadnione i chronione przez prawo międzynarodowe” – powiedział Kułeba. Dodał, że Rosja nie powinna grać w tę grę, domagając się od Ukrainy "bardziej konstruktywnej i ustępliwej decyzji". – Bo my nie przyszliśmy do ich domu. Oni przyszli do naszego – podkreślił minister. „Jesteśmy pewni siebie i naszej zdolności do obrony naszego kraju. Nigdy, podkreślam – nigdy – nawet w najgorszych czasach nie prosiliśmy obcych wojsk o przybycie do nas. Nigdy nie prosiliśmy innych krajów o wysłanie wojsk. Rozumieliśmy że to jest nasz kraj i będziemy go bronić. Ale prawdą jest, że prosimy o broń. Broń, która pozwoli nam pokonać armię, która przewyższa naszą liczebnie i uzbrojeniem. I o ile uda nam się to osiągnąć tutaj sukces” – powiedział Kułeba
Źródło

„Odbyłem owocną rozmowę z moim drogim przyjacielem – prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Omówiliśmy formułę pokoju. Podziękowałem mu za zdecydowane wsparcie naszego kraju i wielowymiarową pomoc dla Łotwy. Uzgodniliśmy dalszą współpracę na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, — napisał Zełenski. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego turecki kolega Recep Tayyip Erdogan odbyli rozmowę telefoniczną . Jednym z tematów rozmów były mediacje Ankary w sprawie pokoju między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Wcześniej pisaliśmy też, że 4 stycznia Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Omówili ukraińską formułę pokoju .
Źródło

Rosyjscy okupanci zniszczyli 1189 obiektów kultury na Ukrainie. Większość z nich znajduje się w obwodzie donieckim i kijowskim. Takie dane na dzień 25 grudnia 2022 opublikowało Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej. Co więcej, prawie jedna trzecia z nich – 446 obiektów – jest obecnie całkowicie zniszczona. Jeśli chodzi o statystyki regionalne, infrastruktura kulturalna poniosła największe straty w obwodach donieckim, kijowskim, charkowskim, ługańskim, mikołajowskim, zaporoskim, sumskim i chersońskim. Według statystyk ICIP instytucje kultury najbardziej ucierpiały w wyniku działań militarnych Rosjan. Ich liczba to prawie połowa (47%) ogólnej liczby zniszczonych instytucji – 563 budynki.
Źródło

Białoruś
Proces w sprawie Centrum Praw Człowieka Wiasna rozpoczął się dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Mińsku. Szef Wiasny, noblista Aleś Bialacki, jego zastępca Walentyn Stefanowicz, prawnik Uładzimir Łabkowicz i działacz na rzecz praw człowieka Dmitrij Sołowjow są oskarżeni o organizowanie i przygotowywanie akcji rażąco naruszających porządek publiczny oraz przemyt. Bialacki, Stefanowicz i Łabkowicz przebywają w areszcie od lipca 2021 r., a przeciwko Sołowjowowi toczy się osobne postępowanie.
Źródło

Litwa
Reforma poboru pomoże osiągnąć cel, jakim jest posiadanie 40 tys. żołnierzy czynnej rezerwy, mówi dowódca armii Valdemaras Rupšys. Tak skomentował projekt reformy przedstawiony przez ministra obrony narodowej Arvydasa Anušauskasa, który przewiduje większą liczbę żołnierzy, ale też więcej alternatyw dla obowiązkowej służby wojskowej. Obecnie armia szacuje, że ma 27 tys. aktywnej rezerwy. Proponuje się taką reorganizację poboru, aby główna służba trwała pół roku, a łączna liczba poborowych od 2027 r. wyniesie 5 tys. rocznie. zamiast obecnych 3,8 tys.
Źródło

Łotwa
W tym tygodniu, 3 stycznia, Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) zatrzymała obywatela Łotwy w związku z podejrzeniem dostarczania środków finansowych do kremlowskiego zasobu propagandowego objętego sankcjami Unii Europejskiej (UE), poinformowała służba. Według nieoficjalnych informacji, jakimi dysponuje LTV, zatrzymanym jest Marat Kasem, pracownik rosyjskiego portalu propagandowego „Rossija Siegodnia”, który od kilku lat jest redaktorem naczelnym rosyjskich mediów propagandowych „Sputnik Lietuva”. Tuż przed Nowym Rokiem ogłosił w mediach społecznościowych, że przybył na Łotwę. W maju 2019 roku Kasem został deportowany z Litwy , która uznała go za „persona non grata” i zakazała mu wjazdu do kraju przez co najmniej pięć lat.
Źródło

Estonia
Przedstawiciele głównych partii politycznych odnieśli się do opublikowanej w środę opinii szefa sił zbrojnych gen. Martina Herema na temat rozwoju obrony narodowej i znajdują wspólny język w obecnych wydatkach na obronę do 3 proc. PKB. Jednak rozwój dodatkowych zdolności do planowanych inwestycji wymagałby jeszcze wyższych kosztów obronnych. W środę gen. Martin Herem napisał w mediach społecznościowych, że nawet jeśli wojna na Ukrainie zakończy się klęską Rosji, Rosja pozostanie niebezpiecznym krajem dla Estonii i trzeba to wziąć pod uwagę przy planowaniu obrony narodowej Estonii.
Źródło

Polecam:

Pełnowymiarowa inwazja Rosji spowodowała znaczne szkody w systemie opieki zdrowotnej Ukrainy. Zniszczenie infrastruktury medycznej, niemożność przestrzegania standardów profilaktyki i leczenia, niedobór personelu medycznego i leków oraz zakłócenia logistyki uniemożliwiają terminową opiekę medyczną ludności kraju. Jednak, mimo znacznych zniszczeń i ciągłych masowych ostrzałów, ukraiński system medyczny przetrwał, przeorientował się i nadal świadczy usługi na terenie państwa kontrolowanym przez Ukrainę. Istotną rolę odegrała w tym pomoc międzynarodowego środowiska medycznego.
Komentarz Hanny Bazhenowej (IEŚ)
System opieki zdrowotnej Ukrainy w warunkach wojny

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja