Wpis z mikrobloga

Spuchła mi bateria w laptopie Lenovo, bo jestem kretynem, który od 3 lat non stop trzymał lapka podłączonego do gniazdka.

Czy da się jeszcze poużywać tej baterii przez miesiąc czy jest to zbyt ryzykowne?
Mam kupę roboty w najbliższych tygodniach i nie bardzo mam czas na wymianę baterii, ale też nie chcę, żeby mi laptop eksplodował, więc nie wiem, co mam robić. Co prawda to musztarda po obiedzie, ale ładuję teraz laptopa tylko gdy jest potrzeba, licząc, że zahamuje to ten proces.

#laptopy #komputery #lenovo
  • 22
@bo-banley: skoro zawsze jest na ładowarce, to może możesz wyciągnąć baterię i jechać bezpośrednio na ładowarce?
spuchnięta bateria może się zapalić, więc absolutnie nie powinieneś jej używać. To jednak raczej zlikwiduje wszelką możliwość dokonania naprawy u producenta - która pewnie byłaby darmowa, nawet po okresie gwarancji.
@bo-banley: mi kiedyś spuchła bateria w telefonie, już po okresie gwarancji. Zadzwoniłem do producenta z pytaniem czy to niebezpieczne - powiedzieli, że to nie jest niebezpieczne, ale proszę natychmist przestać używać telefonu, jutro będzie kurier. Po dwóch tygodniach telefon wrócił w stanie fabrycznym - nawet pęknięty ekran wymienili, niestety dane przepadły. Cokolwiek zrobisz, przede wszystkim zrób bakup.
@bo-banley: wypiedol tą baterię NATYCHMIAST, jeśli Ci zależy na sprzęcie a tym bardziej na pracy na nim. jeśli nowy w miarę model i jest w środku do NATYCHMIAST do serwisu i ją wymienić ale koniecznie na ORYGINALNĄ. W nowszych lenovo są takie mini torxy od spodu i samemu możesz ją wyjąć byle byś ją wymontował bo jak już puchnie to może szkody narobić na grubo.
@hellgihad: @Seraphiel: zagadnienie jest bardziej skomplikowane niż się pozornie wydaje. zachęcam do lektury ACPI (zaawansowane zarządzanie energią) z mojego chomika http://chomikuj.pl/wojciet12/Dokumenty/Manuale . Dokument szczególnie warty zaintewresowania odnośnie ustaleń microsoftu i czołowych producentów laptopów... W skrócie używając języka mirków z wykpu powiem tak: problem nie powinien występować w przypadku użytkoania sprzetu zgodnie z normami ACPI (ospm). Uwaga. Tym bardziej nie powinno być kłopotów ze sprzętem przeznaczonym na rynek buiesiness w USA
@bo-banley: @Seraphiel: @strajkujemy: można też zapoznać się z funkcjami wbudowanymi w laptopa i ustawić w aplikacji Lenovo Vantage żeby bateria ładowała się maksymalnie do 55-60% przy stale podłączonym zasilaczu i w razie potrzeby ewentualnie wyłączać ten tryb gdy potrzebujemy całej pojemności baterii (dłuższego czasu pracy bez podłączonego zasilacza). Domyślam się, że OP uniknąłby tego typu problemu, gdyby ogniwa baterii nie były cały czas na wysokim poziomie napięcia.
Pobierz strusmig - @bo-banley: @Seraphiel: @strajkujemy: można też zapoznać się z funkcjami w...
źródło: comment_1672838386ba4r3vb3j35QLViLhm98Eu.jpg
@wojciet: No wlasnie. Pamietam ze kiedys tez byla nagonka zeby nie ladowac telefonow podczas spania w nocy bo moze sie tez cos podobnego przytrafic, a jak kupilem nowy telefon kilka miechow temu to sam zasugerowal ze podczas ladowania po 23 w nocy uruchomi monitoring snu (chrapanie, kaslanie i takie tam, w sumie podsluch xD). Tak ze juz nie wiem czy poprawiono technologie czy olano kwestie bezpieczenstwa...
Uzywam Lenovo od wielu lat
@hellgihad: jak już wspomniałem temat jest nie łatwy. aktualne wytyczne acpi dla 5ciu głownych producnetów laptopów to ponad 1600 stron, z czego odnośnie większości rozwiazań wałkuje się już ładnych parę lat. Uwaga. proszę abyś uwierzył mi na słowo bo wykop to nie audytorium, gdzie mógłbym w ramach killkudziesięciu godzin lekcyjncych pobierznie nakreślić temat... #!$%@?ąc... trzeba by odseparować koncepcje teoretyczne od praktycznych względem zastosowań komercyjnych. konsumenckie pomijam... teoretycznie powinno to wszystko #!$%@?ć.