Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (642)

Rosja
Rosja kończy szkolenie zmobilizowanych żołnierzy do wojny na Ukrainie . Są one potrzebne do wzmocnienia obrony w obwodzie zaporoskim, a także do próby całkowitego opanowania obwodu donieckiego. Opowiedział o tym w audycji Espresso Walerij Riabich, dyrektor ds. rozwoju firmy informacyjno-konsultingowej Defence Express. Jego zdaniem przed okupantami stoi teraz bardzo ważne zadanie. „W tej chwili nieprzyjaciel kończy cykl szkolenia zmobilizowanych. Część z nich od razu trafiła na front, szczególnie w obwodzie donieckim. Przed Rosjanami stoi bardzo ważne zadanie – wzmocnienie linii frontu i odparcie zagrożenia ze strony przełamanie Sił Zbrojnych na południu w kierunku Melitopola” – wyjaśnił ekspert.
Źródło

Ukraina
Większość obywateli Polski nazywała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego politykiem roku na świecie, podczas gdy w swojej ojczyźnie najczęściej nazywali swojego prezydenta Andrzeja Dudę. Na pytanie, którego z zagranicznych polityków aktywnych na arenie światowej należy nazwać politykiem roku 2022, 20% respondentów wymieniło Wołodymyra Zełenskiego. Kolejnym najczęściej wymienianym był prezydent USA Joe Biden (15%). Jednocześnie 38% ankietowanych nie potrafiło wskazać polityka roku 2022, 18% uważa, że takiego polityka nie ma, kolejny 1% odmówił odpowiedzi. Jednocześnie 55% respondentów nie potrafi wskazać polityka w Polsce, który ich zdaniem zasługuje na takie wyróżnienie.
Źródło

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wraz z kanadyjską organizacją technologiczną eQualitie przekazało dostawcom we wszystkich regionach Ukrainy 172 baterie SBL. „29 dostawców ze wszystkich regionów Ukrainy otrzymało baterie. Głównie Charków, Donieck, Kijów, Żytomierz, Czernihów i Sumy. Są to regiony, które mają największe trudności z Internetem z powodu przerw w dostawie prądu” – czytamy w komunikacie. Ministerstwo zauważyło, że pomoże im to zasilać sieci internetowe, gdy nie ma prądu, a także pomoże ludziom pozostać w kontakcie z krewnymi i poznać najnowsze wiadomości.
Źródło

Na posiedzeniu rządu 3 stycznia Gabinet Ministrów Ukrainy zainicjował wzmocnienie środków bezpieczeństwa w miejscach publicznych. "Zainstalujemy też dodatkowe środki sprawdzania w miejscach publicznych - bramki i skanery. W warunkach walki z prawdziwym terrorystą to też jest nieodzowny środek" - podkreślił szef rządu. Ponadto na posiedzeniu Rady Ministrów premier Szmyhal podkreślił , że po zwycięstwie nad Federacją Rosyjską Ukraina powinna przejść na armię kontraktową. W 2023 r. rząd Ukrainy planuje zatwierdzić strategię przejścia ze służby wojskowej do życia cywilnego oraz plan działań służących jej realizacji. Nowy program będzie miał na celu pomoc weteranom wojennym. Uwzględnić on będzie cztery kluczowe potrzeby – niezależność ekonomiczną, możliwość kariery wojskowej, zapewnienie mieszkań dla weteranów oraz usługi medyczne.
Źródło

Ukraiński satelita PolyITAN-HP-30, który powstał z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, został wystrzelony z przylądka Canaveral w USA na orbitę ziemską. Start odbył się za pomocą rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. W sumie rakieta ta wyniosła na orbitę 114 różnych statków kosmicznych. Na ukraińskim satelicie zostanie przeprowadzony eksperyment naukowy dotyczący skuteczności rurek cieplnych jako głównego elementu systemów stabilizacji termicznej pojazdów kosmicznych.
Źródło

Białoruś
Proces zaoczny Swietłany Cichanouskiej i innych przedstawicieli Rady Koordynacyjnej rozpocznie się w Sądzie Miejskim w Mińsku 17 stycznia, informuje portal internetowy sądów powszechnych Białorusi. Oskarżonymi w sprawie karnej są Swietłana Cichanouska, Paweł Łatuszka, Maria Moroz, Olga Kowalkowa i Siergiej Dylewski. Sprawa została zbadana na zlecenie prokuratury. W akcie oskarżenia m.in. Spisek mający na celu przejęcie władzy w państwie w sposób niekonstytucyjny.
Źródło

Litwa
„Według średnich wydatków na spożycie indywidualne na mieszkańca, obliczonych według standardów siły nabywczej i uwzględniających różnice cen, Litwa zbliża się prawie do średniej unijnej. Średnio kupujemy mniej więcej tyle samo towarów i usług co przeciętny Włoch i więcej niż Hiszpan, Portugalczyk, Grek, Czech, Polak czy Estończyk. Z badania przeprowadzonego przez Departament Statystyki wynika, że około połowa (48%) litewskich gospodarstw domowych oszczędza, 40% wydaje wszystko, co ma, 5 proc jest zmuszonych wydawać oszczędności, a 3 proc już pożyczyć na życie.
Źródło

Łotwa
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uważa za konieczne przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Ministerstwo będzie również nakłaniać ustawę do jaśniejszego określenia prawa funkcjonariuszy straży granicznej do użycia siły fizycznej i specjalnych środków w celu powstrzymania napływu nielegalnych imigrantów. W projekcie raportu przygotowanym przez MSW stwierdza się, że zgodnie z zarządzeniem rządu z dnia 10 sierpnia 2021 r. wprowadzającym stan wyjątkowy na granicy Białorusi, straży granicznej, siłom zbrojnym i policji przyznano prawo do wykorzystują dostępne im środki i procedury w celu powstrzymania osób przed nielegalnym przekroczeniem granicy.
Źródło

Estonia
W ostatni roboczy dzień ubiegłego roku została otwarta możliwość elektronicznego złożenia wniosku o zawarcie związku małżeńskiego na stronie internetowej, a do wtorku wpłynęły już 34 takie wnioski. O ile wniosek o zawarcie związku małżeńskiego można składać elektronicznie od końca właśnie zakończonego roku, o tyle e-usługa dla pozwu rozwodowego ma ruszyć w 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Enel Pungas, naczelnik Departamentu Operacji Ludnościowych MSW, wyjaśnił, że chociaż wniosek można już wygodnie złożyć w e-usłudze, para musi jeszcze wspólnie udać się do urzędu stanu cywilnego, aby wziąć udział w ceremonii ślubnej.
Źródło

Polecam:

"Wiadomo, że chwalebnie jest, jeśli książę słowa nie łamie i uczciwie, a nie chytrością żyje. Mimo to uczy doświadczenie teraźniejszego czasu, że książęta niewiele o słowo dbający i którzy umieli chytrością umysły ludzkie oszukać, wielkim podołali przedsięwzięciom i w końcu uczciwych ludzi zwyciężyli. Trzeba wiedzieć, że dwa są wojowania sposoby: jeden ustawami, drugi siłą. Tamten służy ludziom, ten zwierzętom; ale ponieważ pierwszy często nie wystarczy, więc wypada się drugiego chwytać. Przeto książę powinien dobrze znać naturę zwierząt i ludzi."
Komentarz tygodnia na naszym portalu
Słowo o słowach

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz