Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Ten kraj to jest żart. Naprawdę muszę wziąć 14 dni nieprzerwanego urlopu, bo kapitan państwo się troszczy o mnie? Dopiero teraz się o tym dowiedziałem, bo mam normalną UoP.
Da się to jakoś ominąć? Ni cholery nie jest mi to na rękę, zależy mi na wykorzystaniu tych 20 dni pojedynczo w różnych terminach
pisze z anonima bo nie pisze o polityce z konta..

#polityka #polska #prawo #urlop #prawopracy #pomocprawna

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63b360b93aff44a0fb1a3f78
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: u mnie nie ma takiego obowiązku - czyli zakładam, że nie ma czegoś takiego odgórnie w polskim prawie. Jedynie jeśli weźmiesz 10 dni urlopu pod rząd to są wtedy "wczasy pod gruszą".
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie da. Z jednej strony to durne ograniczenie, ale z drugiej zabezpieczenie przed januszami co po złości będą dawać pojedyncze dni komuś kto chce dłuższy termin np. z żoną czy dla dzieci.

Tak samo nie można wziąć kasy zamiast urlopu (co wielu ludziom by pasowało), ale to też zabezpieczenie by firma nie blokowała cały rok pracownika, bo "przecież Areczku bez ciebie tu wszystko stanie, zapłacę, ale nie wyjeżdzaj latem".
@AnonimoweMirkoWyznania Zgodnie z prawem powinieneś, ale nie musisz, nie ma żadnej kary ani dyscypliny z tym związanej. Nie bez powodu pracodawcy zachęcają do tego, dając dodatkowe pieniądze za dłuższy urlop. Gdybyś musiał to robić, nikt by ci pieniędzy za to nie dawał.
@rpiro: Art 162 Kodeksu Pracy:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-pracy-16789274/art-162

@AnonimoweMirkoWyznania: Jak wyżej, jest takie prawo. Jeśli zostanie złamane to wina jest po stronie pracodawcy, dlatego większość firm pilnuje tego żeby się nie podkładać nawet jeśli firmie jest to obojętne a pracownikowi nie na rękę. Wystarczy że komuś się coś nie spodoba i podpieprzy do inspekcji pracy.

Co więcej, są zakłady gdzie ten dwutygodniowy termin jest ustalany odgórnie w ramach planu urlopów np. ze
PlujacaPani: Jeżeli chodzi o obchodzenie takich rzeczy to akurat z pracodawcą możesz sie dogadać, jeszcze nie spotkałem takiego który by marudził, że nie chce 2 tygodni urlopu tylko 1 a resztę sobie rozłożę. Jeżeli miałoby to być w drugą stronę i chciałbyś 3 tygodnie to niedogadałbyś się w 90%.
---

Zaakceptował: karmelkowa