Wpis z mikrobloga

Mirki, poważnie mając już jakieś 750.000-1.500.000 zł, można myśleć o utrzymywaniu się z kapitału zakładając światowy wzrost roczny o 4% (czy danego portfela)?
Zakładając "0waste", te 750.000-1.500.000 starczyłoby na 240 miesięcy czyli 20 lat. Więc nawet wypłacając sobie bez tych 4% wiele nie tracimy.
Czy ktoś z was tak robi? Jakie macie życie? Jak chcielibyście napisać z anonima to weźcie mi na priv zamiast w wątku.
Powiedzmy 750k-1.500k euro. Wow. A to nadal bieda, w porównaniu do bogaczy co zarabiają tyle w rok. To jest serio śmieszne jak wygląda życie klasy robotniczej. Jak się wyrwać? Zaoszczędziłem trochę, powiedzmy że te 750.000zl mógłbym uzbierać z majątku rodziny który na mnie przejdzie i mojego. Wiem to brzmi śmiesznie. Myślicie że teraz warto przez następne dwa lata to wrzucać w giełdę gdzie nie wiadomo czy wejdzie jakiś inny typ pieniądza czy coś? Co byście robili żeby być wolnymi finansowo?
#pieniadze #inwestowanie #wolnoscfinansowa #fire #emerytura
  • 4
@interpenetrate: @zawadzio:

dobry start do finansowej niezależności, ale za mało żeby myśleć o przedwczesnej emeryturze.


Zależy jakie masz miesięczne wydatki, ale wg Inwestomata da się z takiego portfela osiągać ~5k/msc brutto.
https://inwestomat.eu/jak-osiagnac-5000-zl-z-dywidend-i-odsetek-miesiecznie/
Chociaż fakt, że pewnie za kilkanaście lat 5k to będzie realnie dużo mniej przez inflację.

Co byście robili żeby być wolnymi finansowo?


A ja żeby być wolnym finansowo to robię bardzo proste, niemal "generyczne" rzeczy - zwiększam zarobki,
Chociaż fakt, że pewnie za kilkanaście lat 5k to będzie realnie dużo mniej przez inflację.


@radekr: Dokładnie, musiałby korygować swoje wypłaty o inflację i milion mógłby się szybko skończyć. Musisz wrzucić te liczby w kalkulator i zobaczyć jaki wychodzi "success rate".

Myślicie że teraz warto przez następne dwa lata to wrzucać w giełdę gdzie nie wiadomo czy wejdzie jakiś inny typ pieniądza czy coś?


@interpenetrate: Właśnie aktywa wszelkiej maści to