Wpis z mikrobloga

cześć Mirki! z tego co widzę, niektórzy z Was zajmują się #3dsmax #photoshop #autocad #komputery #grafika3d itd, może ktoś będzie w stanie doradzić mi w sprawie zakupu sprzętu?? Sprawa wygląda tak: kupuje komputer pod 3ds maxa (rendering w vrayu), autocad, photoshop, illustrator, rhinoceros + grasshopper. To jest główne i można powiedzieć że jedyne zastosowanie komputera, w gry nie gram w ogóle ;) Komputer oczywiście będę składać, chciałbym zamknąć się w 4k, ale jeśli będzie sens jestem w stanie dać więcej. Całość będzie pracować przy dwóch monitorach - dell U2412M + plus monitor pomocniczy, coś znacznie mniejszego. Komputer nie będzie podkręcany, może raczej rozbudowywany (więcej ram, choć wątpię żeby było to konieczne). Teraz przechodzę do szczegółów - priorytet dla mnie to jak najmocniejszy procesor + duża ilość ramu. Do tego dysk ssd + standardowy. Na karcie graficznej chce zaoszczędzić - wystarczy coś ze średniej półki. Cała reszta (zasilacz, płyta, obudowa) nie musi być ultra super, ale oczywiście nie może być tak, że przez słaby zasilacz, procesor nie może działać w pełni swojej mocy. Jak na razie to mam takie typy: procesor i7 - 4770, ram 16gb (2x8 ddr3 np. kingstona?), 120gb ssd kingston V300, 1tb hdd np. firmy wd, karta graficzna GTX 650Ti 2gb, zasilacz 450W Corsair, napęd optyczny jak najtańszy - prawie w ogóle nie używam, płyta główna ASRock B85 PRO4, obudowa coś w stylu Zalman Z9 plus - byle by miała wiatraki. Cena takiego zestawu to ok. 3500zł. Co sądzicie? Co zmienić?
  • 34
@hlaskower: Procesor - ok, ram - ok, myślę że warto będzie zwrócić uwagę na taktowanie ramu, dysk SSD bym wymienił, poleciłbym Plextora ale on ma niski zapis, a myślę że wysoki zapis by się przydał. Także sklaniałbym się ku Samsung 840 EVO lub nawet PRO (dużo droższy). HDD - ok, tyle ze za dodatkowe 100zł mozesz miec 2TB dysk od WD. Karte graficzna zdecydowanie od Nvidii aby mieć korzysci w aplikacjach
@maxver: tak, myślę że bez problemu. ten dell u2412m, którego już teraz używam i który będzie głównym monitorem, będzie podpięty pod DVI-D, bo nie ma HDMI, a drugi monitor będę dokupywał, więc wybiorę go tak żeby go podpiąć w drugi port DVI-D, albo w HDMI
@hlaskower: Sprzęt już się zadomowił :) jestem bardzo zadowolony. Na morelach nie mieli tego zasilacza wiec zamieniłem na OCZ 550W też modularny i obudowę zmieniłem na tańszą Gladius M40 bardzo fajnie wykonana solidna obudowa. Nie robiłem mu żadnych benchmarków, ale wydajność w Windowsie pokazuje wszytko 7.9/8 tylko proc 7.7 ale to mało istotne. Komp odpala się i pracuje błyskawicznie. W 3D dopiero zaczynam więc nie mogę ci nic powiedzieć na ten
120gb ssd kingston V300


3ds maxa (rendering w vrayu), autocad, photoshop, illustrator, rhinoceros + grasshopper


@hlaskower: Na pewno starczy Ci na ten soft? System musisz liczyć ~20gb, a nie wiem po ile zajmują tamte programy.

I czy dwa różne monitory to dobry pomysł? Różnica w odwzorowaniu kolorów, rozdzielczości, proporcjach czy wielkości może czasem dokuczać.
@Andr3v: myślę że spokojnie starczy - autocad to mniej niż 2gb, 3ds to samo. Photoshop i Illustrator - każdy po ok. 600mb. Rhinoceros ze 300mb. Łącznie wychodzi koło 6gb. Pliki na których nie będę pracował, będę sobie archiwizować na dysku, a na ssd będę mieć tylko bieżące projekty.
@Andr3v: a co do monitorów - przyznaje, że nie jest priorytet. Drugi monitor ma być tylko po to, żeby trzymać na nim palety narzędzi, czy np. w grasshopperze bardzo by mi sie przydał - na głównym ekranie pracuje na 'płótnie', a na drugim ekranie wyświetla mi się od razu efekt pracy jako model 3d. Często też robiąc coś w jednym programie, szukam sobie jakiś info z innego pliku - normalnie muszę