Wpis z mikrobloga

#spacex #starlink
Jest info, że niby zostały wyniesione starlinki 2 generacji z laserami i mają większą powierzchnię paneli słonecznych, a ilość wyniesionych sztuk jest taka sama tj. 54.
Cały czas było info, że są większe, cięższe i że trzeba Starshipa by je wynieść i co najwyżej mniejszą ilość w F9, a tu bez różnicy? W wideo z nagrań Starbase widać niby te "większe" satelity, właśnie Gen 2?
Czyli nie było problemu z wagą/nośnością i pojemnością ładunku mimo większych gabarytów?

Tutaj info, że już zostały wyniesione 28.12.22 w ilości 54 szt.
Info 2, Info 2.

Nie podano ile tych satelitów Gen 2 było w tym locie, ale założenie ogólne jest takie, że wszystkie, jak podawane jest info.
Wg, mnie mogło być kilka satelitów, ale nie podali ile i głównym motywem było, że idą na nową orbitę wg rozszerzonej licencji, i to daje dalsze możliwości. O czym jest tylko mowa w strimie.
Osobną sprawą jest, że te opisy pod wideo nie są aktualizowane w całości tylko fragmentami, może mają skrypt lub ktoś robi kopiuj wklej z poprzednich i zmieniają tylko daty, a często ilość się nie zgadza i dopiero jakiś czas po odpaleniu transmisji czy nawet po kilkunastu godzinach aktualizują opis. Co widać przy lotach rideshare w opisie.
Wydaje mi się, że wszyscy w artykułach robili kopiuj/wklej, bo coś tu się nie zgadza. Czy coś pominąłem?
Zminiaturyzowali te satelity i wciąż było tyle miejsca i udźwigu, że kształt satelitów, sposób pakowania pozwala na ich wciśnięcie do F9 mimo większej powierzchni paneli słonecznych i masy?
  • 8
@EliG: Czyli do końca właściwie nie wiadomo co poszło i jest zgadywanie, ale wygląda na pewno, że orbita robi różnicę na + do osiągów. Zakładając, że opis pod wideo co do ilości się zgadza, to wtedy nie są to wersje Starshipowe, a co najwyżej odrobinę podkręcone, a główny motyw to nowa licencja, rozszerzenie ilości na nowej orbicie co daje właśnie lepsze osiągi.
@EliG: Właśnie dlatego ciężko cokolwiek stwierdzić, poza tym, że nowa rozszerzona licencja i orbita, która polepsza osiągi sieci wraz z większa ilością satelitów. Na początku strima nie ma info jakie to satelity, a że nowa licencja i możliwości. Całego nie oglądałem, tylko kluczowe momenty, w których coś mówi i transkrypcję audio, w której nie ma ani słowa o Ver2/Gen2 Starlinków.