Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#linux #arduino to miał być rok linuxa, ale powoli tracę siłe. Mam najnowsze ubuntu 22.04.1 LTS, ściągnąłem Arduino IDE 2.0.3 jako AppImage. Odpalam to, program startuje, wybieram płytkę nano, ale nie widzi urządzenia (not connected) a kabel usb z nano podpięty. Czemu na linuxie to musi być zawsze takie zagmatwane?

Ma ktoś pomysł co sprawdzić, co gdzie uaktywnić.
  • 15
@macgar: Jak dodałeś usera do dialout to restart najlepiej zrobić, by przeładować wszystko. Jak to nie zadziała to nie mam pomysłu, bo nie używam Arduino, a po prostu tak się robi na switchach (dialout :D)
@macgar: Win 10 arduino nano da się zaprogramować tylko raz. Potem brak dostępu do portu.
Solution: np.ubuntu na VM, przekierowanie usb do VM, wszystko #!$%@? działa.
Dlaczego na winddowsie to musi być zawsze takie zagmatwane?

Tak jak @macgar wspomniał dopisz swojego usera do grupy w jakiej się pojawia urządzenie usb i gitarra. Albo odpal ide z roota
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzidziaka: na windzie mi śmiga, ale chciałem trochę się linuxem pobawić, chyba za mało jeszcze ogarniam. Jak zobaczyć czy te urządzenie jest przez system widziane, w terminalu daję lsusb, ale cholera wie, które to.
Ma ktoś pomysł co sprawdzić, co gdzie uaktywnić.


@macgar: zainstaluj normalnie z repozytorium. Na windowsie też wydziwiasz z jakimiś systemami dystrybucji oprogramowania? Czy ściągasz instalator i "ok ok ok ok ok finish"?
@macgar: Zrób lsusb bez wpiętego a potem z wpiętym, jak już chcesz wiedzieć jakie vid:pid ma twoje urządzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Z wpiętym pojawi ci się urządzenie np /dev/ttyUSB0, zrób ls -la dev/ttyS0 i pewnie będzie użytkownik root a grupa hmm dialup albo coś w tym stylu. Dodaj swojego usera do tej grupy i się wyloguj/zaloguj.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fervi: @dzidziaka: @wykopyrek: @sorek: @grappas: temat zamykam, dzięki za zainteresowanie. Doszukałem się w końcu gdzieś w necie po 3h, że mam konflikt między ID produktami CH340 mój nano i Braille screen reader. Użyłem komendy sudo apt remove brltty i Arduino IDE już wykrywa wszystko jak należy.