Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Wprowadziłem się tydzień temu do nowego domu i mam wątpliwości co do zużycia gazu. Dom piętrowy ok 135 m2 + garaż. Wszędzie ogrzewanie podłogowe. Piec jednofunkcyjny Immergas z zasobnikiem 140 l. Zrobiona rekuperacja. Dom wybudowany z pustaka ceramicznego, docieplony styro 18 cm, a na poddaszu wełna 2x15 cm. Mam podłączony czujnik pogodowy (krzywa ustawiona na 3) do kotła i 2 sterowniki na obiegi parteru i piętra. W dzień ustalam temperaturę na 21 stopni, zaś na noc na 20-20,5. Na gazie nie gotujemy bo mamy indukcję. Zużycie za pierwszy tydzień wynosi ok. 7 m3 na dzień. Mało czy sporo? Pierwszy raz mieszkam w domu jednorodzinnym i jestem laikiem w temacie. Wydaje mi się że to całkiem dużo.

#dom #budowadomu #ogrzewanie #gaz
  • 14
  • Odpowiedz
@klintoniusz: na oko może być ok
7 m³ gazu wysokometanowego to 77 kWh czyli średnia moc grzania 3,2 kW (co jest wartością akceptowalną, ale zależy od budynku - bo jak budynek powinien być energooszczędny to za dużo)

teraz pytanie jaka była temperatura na zewnątrz i jakie zużycie wody?

edit: nowy budynek, to jakie masz parametry energetyczne budynku - powinny być w projekcie
  • Odpowiedz
@klintoniusz: przy podłogówce i grzaniu niskotemperaturowym ustaw sobie na stałe np 21 st. Każde obniżenie temp np na noc i potem podwyższenie rano zwiększa zużycie gazu.
  • Odpowiedz
Każde obniżenie temp np na noc i potem podwyższenie rano zwiększa zużycie gazu.


@franx: zależy od nastaw i termostatów, ale faktycznie ciężko to zrobić dobrze i żeby miało sens (ze względu na dużą pojemność cieplną wylewki)
  • Odpowiedz
@klintoniusz: jak wyżej, pierwszy rok czyli trzeba dom wygrzać, jak Ci się nudzi możesz pochodzić po domie i w rogach domu, przy balkonach itd pomierzyc temperaturę (każdy lepszy termometr bezdotykowy ma funkcje mierzenia temperatury przedmiotów) i popatrzeć czy fachowcy nie odwalili jakiejś fuszery. Mi na nieco większy metraż parter wychodzi jakieś 2,5-3k zł za sezon grzewczy, dom kilkuletni
  • Odpowiedz
  • 0
@klintoniusz ja mam dwa miesiące grzania za sobą. Pierwszy miesiąc bez ocieplenia stropu więc niemiarodajne, nawet nie podaje. Dom parterowy 120m, pustak ceramiczny, styro białe 20cm, 20cm styro w podłodze, 35cm celulozy na stropie, rekuperacja. Piec jednofunkcyjny 150l bojler. Wszędzie podłogowka. Zadana temperatura na regulatorze pokojowym 21stopni cały czas. Krzywa ustawiona na 2.0. Od 20 listopada do 20 grudnia poszło 177m3 co + cwu.
  • Odpowiedz