Wpis z mikrobloga

Dostalem wycenę aktu notarialnego do mieszkania deweloperskiego:
Troche mnie zaskakują niektore kwoty.

Napisalem, ze sam zawnioskuję do sądu o ustanowienie hipoteki, wpis do KW. Czym wg Was jest oplata sądowa?
Wniosek teleinformatyczny?

Oczywiscie inne stawki maksymalne z tego co widze.

Przyjmując podana przez Pana kwotę do symulacji, koszty wynoszą 4329,28 zł (taksa 1248 zł, vat 287,04 zł, opłata sądowa 825 zł, wypisy 1682,64 zł, wniosek teleinformatyczny 246 zł, pobranie ksiąg 40,60 zł)

#kredythipoteczny
#notariusz
#mieszkaniedeweloperskie
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@emil-hogan: ja ostatnio płaciłem tak
opłata sądowa: 700,00 zł
taksa notarialna: 1.238,59 zł netto,
VAT od taksy: 284,88 zł,
opłata za wniosek wieczystoksięgowy: 246,00 zł brutto,
wypisy z aktu notarialnego: 492,00 zł brutto za 5 wypisów z aktu notarialnych (dla Stron, Sądu, Prezydenta, BGiK oraz za Urząd Skarbowy, z tym że za US nie ponoszą Państwo kosztów).
@emil-hogan ile #!$%@? za wypisy?! Wypis to jest 7,38 brutto za strone. Więc łącznie płacisz za 228 stron wypisow. Wypisów masz 5 sztuk czyli wychodzi wypis na 45 stronach. To bardzo dużo.

Opłata sądowa pobierana jest przez notariusza i wpłacana na konto sądu więc tutaj nic nie da się zrobić bo jej wysokość wynika z przepisów
@dobry_wieczor:

ile #!$%@? za wypisy?! Wypis to jest 7,38 brutto za strone. Więc łącznie płacisz za 228 stron wypisow. Wypisów masz 5 sztuk czyli wychodzi wypis na 45 stronach. To bardzo dużo.


Nie mam jeszcze projektu aktu, umowa deweloperska miala 35 kartek, dwustronnych (byl załaczony prospekt informacyjny, nie wiem czy musi byc?)

opłata sądowa pobierana jest przez notariusza i wpłacana na konto sądu więc tutaj nic nie da się zrobić bo
@emil-hogan sprawdź czy w umowie deweloperskiej nie było zapisu że deweloper płaci za swój wypis przy umowie ostatecznej. Podobnie jak dostaniesz projekt tej umowy to też zwróć uwagę na zapisy kto ponosi koszty aktu (powinny być pod koniec aktu). Niektórzy notariusze strasznie naciągają na wypisach celowo zwiększając objętość aktu czy to poprzez sformatowanie tekstu czy to poprzez lanie wody w akcie. Niestety nic z tym za bardzo nie zrobisz ( ͡°
@dobry_wieczor: formatowanie na umowie deweloperskiej jest oczywiscie mistrzowskie, gorny margines 4.5cm, dolny 4cm, lewy 3.5cm.

W takim razie wystarczy dac marginesy 12cm i akt moze miec 200 stron. Rozumiem, ze nie jest to nigdzie usankcjonowane prawnie?

Niestety koszty calej umowy notarialnej i och wypisow zgodnie z prawem tylko po mojej stronie.
@dobry_wieczor: @marcpol: @koszyk2:

Wyjasnienia chyba sensowne, oczywiscie wszystko na maksa, ale wydaje sie zgodnie z prawem(?)

opłata 825 zł nie zawiera opłaty od wniosku o wpis hipoteki, składa się z:

opłata od założenia księgi 100 zł,
opłata od wpisu własności do księgi lokalowej 200 zł,
opłata od wpisu współwłasności w księdze drogowej 100 zł,
opłata od wpisu w księdze budynkowej udziału związanego z lokalem 100 zł,
opłata od wpisu
@dobry_wieczor: najchetniej skorzystał bym z innego, wiem, ze zapis w umowie o narzuceniu notariusza jest abuzywny. Ale w praktyce to wydluzy mocno caly proces przekazania kluczy. Oplace najem, strace wykonczeniowca i to co ugram na nic sie nie zda.
Trudno będzie znaleźć innego notariusza, który będzie chciał to zrobić taniej, bo taki notariusz musiałby od zera stworzyć sobie kilkudziesięcio stronicowa umowę, którą aktualny notariusz ma już gotową, bo tylko powiela wzór raz przygotowany.
Generalnie robienie pojedynczych umów przenoszących własność po umowach deweloperskich, a w dodatku taniej niż aktualny notariusz, to jest bardzo średni biznes dla notariuszy :). Stety niestety.
@emil-hogan: Przy umowie deweloperskiej zasadniczo są 3 szt, dla dewelopera, dla nabywcy i dla sądu (bo musi wpisać roszczenie z umowy).
Przy umowie przenoszącej dla lokalu i dla nabycia udziału w drodze zasadniczo rzeczywiście 6 sztuk, dla dewelopera, dla nabywcy, dla sądu (na tej podstawie dokonuje wpisu w księgach), dla wójta/burmistrza/prezydenta miasta (na podstawie ustawy o planowaniu przestrzennym), dla wydziału geodezji (na podstawie prawa geodezyjnego) i dla urzędu skarbowego (na podstawie
@Dan0ta tak swoją drogą to przy lokalach mieszkalnych brak jest podstawy prawnej do przesyłania przez notariusza wypisów aktów notarialnych na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ten przepis dotyczy nieruchomości gruntowych. Tak samo jak brak jest podstawy prawnej do przesyłania odpisów aktów notarialnych po sporządzeniu umowy przenoszącej własność w wykonaniu deweloperskiej (to nie jest sprzedaż, chyba że nabywca ustanawia hipotekę, wtedy jest podstawa). No, ale to że sporo notariuszy tak robi
@majk2137: Wiem, jak najbardziej masz rację, ale powyżej, w kontekście opłat sądowych jest informacja, że jest pobierana opłata sądowa za udział w drodze, a droga to nieruchomość gruntowa jakby nie było, stąd wywiodłam, że ten wypis na podstawie ustawy o planowaniu też jest w tej sytuacji brany pod uwagę.
@majk2137: nie ma sprawy :D.
Zakładam też, bo tak jest najczęściej, że udział w drodze jest po prostu sprzedawany, więc jak najbardziej egzemplarz dla skarbówki powinien być.
No, to koniec wymądrzania się na portalu ze śmiesznymi obrazkami.