Wpis z mikrobloga

2838 + 1 = 2839

Tytuł: Zbrodnia niedoskonała
Autor: Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Gatunek: literatura faktu
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788328701748
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 400
Forma książki: e-book
Kim jest profiler, czym jest profilowanie, w jaki sposób pomaga w ujęciu sprawcy przestępstwa? W przystępny sposób opowiadają o tym Katarzyna Bonda, której tego typu książki wychodzą o wiele lepiej niż kryminały, oraz Bogdan Lach, prekursor profilowania w Polsce, z którego umiejętności korzystano przy rozwiązywaniu wielu głośnych kryminalnych spraw. Jak wskazuje tytuł, przesłanie jest jedno: nie ma zbrodni doskonałej, są tylko niedoskonałe śledztwa.

Po wstępnym zarysowaniu historii profilowania, autorzy opisują szereg autentycznych spraw (głównie z rejonu Śląska, lecz nie tylko) i działań profilera w związku z nimi, czyli - jak dzięki analizie psychologicznej udało się zawęzić krąg podejrzanych i ostatecznie ująć sprawcę (lub też nie!). Książka jest podzielona na tematyczne rozdziały: motyw seksualny, motyw zemsty, motyw krzywdy i urazy, motyw emocjonalny z dominacją lęku, motyw urojeniowy, motyw rabunkowy, sprawcy pedofilii, podpalacze, stare sprawy. Ten ostatni może być szczególnie ciekawy dla zainteresowanych sprawami bez rozwiązania, jak np. wskrzeszona niedawno sprawa Iwony Wieczorek. W jednym z opisywanych przypadków zbrodnia w zasadzie była doskonała i sprawca nie zostałby wykryty, gdyby nie przejrzenie akt przez Lacha i umiejętne psychologiczne podejście przy przesłuchaniu.

Jestem osobą dość sceptyczną, dlatego trudno mi przyjąć na wiarę tak rewelacyjne wyniki profilerskich działań. Umiejętności oraz intuicje profilera zostały tutaj ukazane jako niemal cudowne moce, niekiedy wręcz jasnowidztwo. Trudno mi uwierzyć, aby w wyniku oględzin ciała i miejsca zbrodni można było określić konkretny zawód sprawcy (np. ślusarz, bo morderca miał silne ręce...), a włączanie do śledztwa znalezionej w krzakach puszki po piwie, która mogła się tam znaleźć przypadkowo jako śmieć, wydaje mi się chybione. Niestety książka nie zawiera statystyk skuteczności - a o strzałach niecelnych raczej nikt z dumą opowiadał nie będzie. Jest to jednak bez wątpienia bardzo interesująca lektura dla wszystkich miłośników true crime oraz zgłębiania psychiki sprawców.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminalne #psychologia #truecrime #literaturafaktubookmeter
Pobierz ksanthippe - 2838 + 1 = 2839

Tytuł: Zbrodnia niedoskonała
Autor: Katarzyna Bonda, Bo...
źródło: comment_1671715840te6dnuBEiOdpBJ3EMJvRy6.jpg