Wpis z mikrobloga

@Piekny_Krolewicz: nie podlega. Bo samo vat 0% oznacza coś innego. Podobnie jak zwolnienie z vat. Takie tam księgowe #!$%@?.

Nie wiem jak jest z rozliczaniem vat z UK teraz, ale jeżeli się traktuje tak jak inne kraje trzecie, np US, to w tedy NP na fakturze i cała kasa twoja. A odliczać VAT możesz normalnie.
@Piekny_Krolewicz: Nie masz od czego odliczac vat, musisz wnioskowac o zwrot nadplaconego VAT z US. Za pierwszym razem bedziesz mial kontrole, u mnie bylo bardzo sprawnie przez email – dostalem od pani maila, doslalem jej faktury i potwierdzenia platnosci ktore chciala, pare dni potem mialem VAT na koncie (ale wzialem wyplate na subkonto VAT bo tak jest szybciej).

@ujdzie: lepszy zwrot na konto VAT bo sobie swobognie placisz z tego
@Piekny_Krolewicz: na fakturze nie masz vatu ale jak wrzucasz koszty to zbierasz z każdego miesiąca ten vat do zwrotu. Jak uzbierasz więcej możesz wnieść do urzędu o jego zwrot na poczet zusu i dochodowego. Czyli zbierasz ten vat i nie odliczasz go na bieżąco. Minusem jest to ze masz prawie gwarantowana kontrole skarbowa przy zwrocie
@bb89: Aha, no i w moim przypadku to będzie raczej jdg na ryczałcie, więc nie będę robił KUP. Nie wiem, czy to miałeś na myśli pisząc „jak wrzucasz w koszty”. W OP miałem na myśli po prostu odliczanie VAT od zakupów firmowych, a nie robienie KUP z tych zakupów. ;)
@Piekny_Krolewicz: tak, o to mi chodzilo. Kontrola skarbowa czyli sprawdzenie wszystkich faktur Twoich i kosztowych do 2 czy tam 5 lat wstecz, ewentualnie jak maja pytania to sie odzywaja do Ciebie, jak nie krecisz i nie masz podejrzanych faktur to spoko
@bb89: na dzień dzisiejszy nie prowadziłem jeszcze nigdy działalności, więc miałbym czystą kartę, wszystko czyste bez żadnych przekrętów, więc raczej nic czym powinienem się przejmować. Mimo wszystko dobrze, że o tym wspomniałeś i mnie uświadomiłeś
@Piekny_Krolewicz: ja pisze do księgowej że chce przekierować uzbierany nadpłacony vat na poczet podatku dochodowego, ona to oznacza w jpk VAT i o tyle place mniej dochodowego.

Też jestem na ryczałcie, żadnej kontroli nie miałem z tego powodu.

Słyszałem że kontrolę to norma jak wnioskujesz o zwrot VAT. Ale to logiczne bo tak działają karuzele VAT, że mają lewe faktury kosztowe i robią zwroty VAT.

Jak masz legitne faktury kosztowe to
pare dni potem mialem VAT na koncie (ale wzialem wyplate na subkonto VAT bo tak jest szybciej).


@Oskariat: to służy do pomniejszania dochodowego o nadwyżkę VAT z danego okresu?

swobognie placisz z tego dochodowy i ZUS bez polegania na US


@Oskariat: w jaki sposób? Można zlecać przelewy z tego rachunku VAT? Czy to jakoś automatycznie się bilansuje?
@Piekny_Krolewicz: Kiedy robisz z konta firmowego przelew do ZUS lub US, w pierwszej kolejnosci hajs brany jest z tego subkonta VAT, dopiero potem z twojego konta glownego.

Zawsze mozesz prosic o wyplate z konta VAT, tylko wtedy czekasz do 60 dni. Przelew na konto VAT jest do 10 dni (zwykle 4-5 w moim wypadku).