Wpis z mikrobloga

Halo tagowicze #kostkarubika
Wie ktoś, skąd wziąć algorytmy do speedcubingu? Tylko pytam o algorytmy, które są opisane w prosty sposób. Pytam dla swojego siedmiolatka - metodą LBL układa w czasie 45-50 sekund i poniżej nie jest w stanie zejść, a marudzi, że chciałby szybciej, ale nie umie. Ja się kurde na tym nie znam, próbowałem szukać, ale znajdowałem takie skomplikowane instrukcje, że nie umiem dziecku objaśnić.
  • 14
@Majku_: https://ruwix.com/the-rubiks-cube/algorithm/
tu masz czytanie adnotacji
z lewej strony jest advanced method, jak umie lbl to niech uczy się w pierwszej kolejności "Permutate the last layer - PLL"
później OLL https://www.speedcubing.pl/kursy/333/techniki-zaawansowane/fridrich/1/sajgon/4/oll
tu jest absolutne minimum - 7 algorytmów
w sumie to ten kurs z tej ostatniej stronki to może przejść
później intuicyjny F2l
https://www.youtube.com/watch?v=A9932gqllio&ab_channel=bartoliniroza
obejrzenie tego filmiku jest lepsze niż kucie 30 algorytmów na F2L
z tym zestawem można zejść do
via Android
  • 0
@Evert dzięki :)
Ale widzę, że niestety chyba sam będę musiał to gruntownie przestudiować. Na tego Friedricha trafiłem już wcześniej, ale odrzuciły mnie te oznaczenia przy krawędziach - które są dobrze, a które źle zorientowane. Dodatkowo do każdego algorytmu jest jeszcze krok z przygotowaniem. Ech, będę musiał ruszyć głową i wyjaśnić dziecku co z czym ¯_(ツ)_/¯
Oczywiście na upośledzonej apce wykopu nie mogę otworzyć filmu na YT, ale zaraz odpalę skopiuje sobie
@Majku_:
Jak zrozumiesz na czym polega ten system układania w Fridrichu to będzie łatwiej - to podział na etapy.
1. Krzyż
2. 2 pierwsze warstwy
3. Górna warstwa (cała jednakowa)
4. Orientacja ostatniej warstwy
przygotowanie jest po to, aby mieć konkretną sytuację - gdzie stosując algorytm wyjdziesz to porządanej pozycji
Zaczęcie układania fridrichem przez nauczenie tych algorytmów na orientację ostatniej warstwy + absolutne minimum 7 algorytmów na górną warstwę.
Przygotowanie tworzy
@Majku_: Jeśli chodzi o instrukcje, nie algorytmy to najprościej szukać filmów na YT. Nie jestem zorientowany dokładnie w tym jak wygląda scena filmów po polsku, ale kanał Grzegorza Pacewicza powinien mieć w miarę sensowne filmy
via Android
  • 0
@Evert dzięki. W wolnej chwili wezmę kostkę i trochę pokombinuje, chociaż lbl wygląda przy tym jak żart, ale może się mylę :)
Bo po prostu myślałem, że skoro tych algorytmów jest ponad 50, to opisują one każdą możliwą sytuację i nie trzeba jeszcze żadnych przygotowań.

@KaMaTwo dzięki, obaj rozjaśniliscie mi trochę temat i wiem już lepiej, czego szukać. Syn uczył się sporo z filmów Adama Polkowskiego, a właśnie widzę, że ma na
metodą LBL układa w czasie 45-50 sekund i poniżej nie jest w stanie zejść


@Majku_:
Umiem tylko lbl i schodzę u30, a pewnie da się i u10, więc oprócz zespołu algorytmów jeszcze są inne czynniki.
1. Fingering - trzeba się uczyć układać palce tak, aby były gotowe na kilka ruchów wprzód.
Polecam ćwiczenie jednego algorytmu (np obrotu rogów) na ułożonej kostce tak po 100, 200 na raz jeden po drugim, jak
Bo po prostu myślałem, że skoro tych algorytmów jest ponad 50, to opisują one każdą możliwą sytuację i nie trzeba jeszcze żadnych przygotowań.


@Majku_: Trochę tak, ale nie do końca. Na przykład w ramach ostatniej warstwy nauczenie się 2-look OLLa i 2-look PLLa (łącznie ok 12 algów) gwarantuje, że zawsze będziemy w stanie za pomocą alg1-alg2-alg3-alg4 rozwiązać całą ostatnią warstwę. Nauczenie się 1-look PLLa i 1-look OLLa (łącznie ok 80 algów)
via Android
  • 0
@deryt spoko, on ma siedem lat i po prostu wielką zajawkę, a wiem, że w lbl są sekwencje ruchowe, które trzeba wykonywać kilka razy na ślepo, aż do skutku, co zabiera czas i zacząłem szukać szybszych sposobów z mniejszą ilością ruchów, by my wyjaśnić, ale się odbiłem, bo o ile z lbl sobie poradziłem, tak algorytmy Friedricha były dla mnie niezrozumiałe.

@KaMaTwo no dobra, czyli droga na skróty (szybsze układanie) to po