Wpis z mikrobloga

czesc, moze ktos jest w stanie mi pomoc. Sytuacja jest taka, ze moja babcia ma opiekunkę od fundacji z MOPS'u. Opiekunka została poinformowana w pierwszy dzień zainstalowania monitoringu u babci (zwyczajna kamerka xiaomi, ktora pozwala nam opiekowac się i kontrolowac czy u babci wszystko okej), nie mielismy tez nic przeciwko, aby zachować prywatnosc i komfort opiekunki zeby na czas swojej wizyty obracała kamerkę tyłem. Dziś przy dość dynamicznym obracaniu kamerki przewróciła ją i uszkodziła. Fundacja nie poczuwa się do winy, a dodatkowo straszy nas prawnikiem bo ich zdaniem kamera bez pisemnego poinformowania ich o tym jest nielegalna, dlatego dla nich sprawy nie ma.

Czy ktos jest w stanie mi pomoc? Dzieki!

#prawo #mops #fundacja #opieka
  • 8
  • 0
@Gacrux: Niestety Pani sie rozłączyła wiec jakakolwiek dyskusja z nią była niemożliwa. Powiedziałem, ze wyślemy im i mopsowi stosowne pismo. Z tego co szukam na internecie to monitorowanie opiekunki jest jak najbardziej legalne, do tego tym bardziej jesli została o tym poinformowana
@kvbvs: opiekunka nie ma chyba w obowiązkach dbania o monitoring babci, ma za to prawo nie bycia nagrywaną. także to raczej twoje zmartwienie, nową kamerę jak już kupisz to przymocuj porządnie, żeby nie przewracała się przy obracaniu i miej na wszystko papier - im więcej papieru tym czystsza dupa.
  • 1
@elberet: Nie ma ale nie ma prawa do niszczenia własności innych osób. Wg prawa z tego co czytam nie ma prawa do nagrywania jej w czasie jej czasu wolnego. Kamera specjalnie nie była przymocowana ale poszanować decyzje opiekunki i zeby łatwo ja sobie obracała
@kvbvs:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-monitoring-w-zakladzie-pracy-co-wolno-pracodawcy
W myśl przywołanego art. 222 § 1 Kodeksu pracy, wprowadzenie przez pracodawcę monitoringu może nastąpić, gdy jest to niezbędne do: zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

sam przyznałeś, że masz monitoring babci z którego korzystasz poza czasem pracy opiekunki, czyli to nie jest żaden z powyższych przypadków.

do tego:
https://uodo.gov.pl/pl/138/1634
Pracodawca korzystający z monitoringu powinien poinformować
  • 2
@elberet: Dzieki za odpowiedz. Poczytam zaraz wszystko.

Tylko ja tez nie jestem pracodawca do końca tylko zleceniodawca, do tego monitoring ani przez sekundę nie został zamontowany aby kontrolować Panią opiekunkę ale zeby zapewnić babci najwyższe bezpieczeństwo i do tej pory wiele razy nam pomógł w bardzo dużym stopniu