Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jakismadrynickpolacinsku: bez języka to życzę powodzenia dostać przyjemną, dobrze płatną pracę


@jakkub122: A nawet jeśli się da, to nie na dłuższą metę - mam znajomą na stażu w Niemczech, mówiła, że mimo że pracownicy znają na ang na wysokim poziomie, to z łaską odp na jej pytania po angielsku dając jej do zrozumienia, że jednak najlepiej by było, gdyby komunikowała się tylko i wyłącznie po niemiecku
@Ag90:
surprise surprise, ale w Niemczech trzeba umiec niemiecki.
sam pracuje z Niemcami i sa zmuszeni mowic po angielsku, robia to i nie maja z tym zadnych problemow. Nie mam plusow wzgledem Afrykanerow, Amerykanow czy np. Marokanczykow niemowiacych po niemiecku - tj. Niemcy nie podrzucaja mi zadnych zelkow haribo ukradkiem do kieszeni z tytulu mowienia do nich po niemiecku. Poza wszystkim, to calkiem naturalne, ze Niemcy pracujacy w Niemczech moga preferowac
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ternal_sptmb: Ależ ja nie jestem tym zaskoczona, chociaż słyszałam, że niby sam ang w branży IT w Niemczech wystarczy.

Chodzi bardziej o realia, że brak dobrej znajomości niemieckiego może być przeszkodą do emigracji, bo nie każdy ma ochotę emigrować i zmienić pracę biurową na fizyczną, gdzie ten język nie jest wymagany. A co jak co, więcej Polaków zna ang niż niemiecki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Tak samo, jak norma jest mowienie po polsku w Polsce

@ternal_sptmb: Dodam jeszcze, że z powyższym akurat bym się nie zgadzała, przynajmniej w polskich oddziałach zagranicznych korpo. Nikt tam nie oczekuje znajomości polskiego od obcokrajowców, tylko sam ang wystarczy, a w analogicznej sytuacji w Niemczech już tak nie jest.
@Ag90: no okej, ale jest taka moda na mirko, ze sie na tych wrednych Niemcow narzeka, ze umieja, ale nie lubia i nie chca. Otoz to nie jest takie proste.
Po pierwsze, to nie jest ich jakas specjalna wada, ze wymagaja od imigrantow, ktorzy przyjechali do ich kraju, by mowic w ich jezyku. Tyle razy juz na mirko slyszalem, ze Niemcy przebywajacy w Niemczech tacy wredni, bo nie chca mowic po
t.....b - @Ag90: no okej, ale jest taka moda na mirko, ze sie na tych wrednych Niemco...

źródło: comment_1671626567YGc6FfBmLZYOfeArUqM7VX.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
no tak, ale ja nie rozumiem dalej wyrzucania Niemcom, ze to jakas ich specjalna wada, ze wymagaja od imigrantow, ktorzy przyjechali do ich kraju, by mowic w ich jezyku.


@ternal_sptmb: No to najwidoczniej nie umiesz czytać ze zrozumieniem, bo nigdzie ich nie winię, tylko napisałam, co Polaków hamuje przed emigracją do Niemiec, czyli brak dobrej znajomości niemieckiego oraz niechęć do pracy fizycznej, gdzie ta znajomość nie jest wymagana.
Jedynie napisałam jeszcze
@Yolanty:

Z grubsza chodzi o to, że zawsze jest lepiej z punktu widzenia ekonomii języka, żeby jeden przedmiot określany był jednym słowem, a nie czterema czy pięcioma. Kwestia minimalizacji nieporozumień. Pod tym względem niemiecki jest znacznie ekonomiczniejszy.
Są lingwiści, którzy potrafiliby to lepiej wytłumaczyć, kiedyś się tym bardziej interesowałem.

und rzadko kiedy występuje w tych długich wyrazach