Wpis z mikrobloga

#kbin update (tag do czarnolistowania)

( -_)╦̵̵̿╤
https://karab.in/

Szybki update:
- aktualizacje docker, php, porządki w starych branchach
- wyłączenie notyfikacji przeglądarkowych domyślnie
- poprawa powiązań tag <-> magazyn
- obserwowanie pojedynczych tagów (dev)
- upgrade api-platform (dev)
- kolejny refactor routingu w apce mobilnej

strona projektu - https://kbin.pub

#socialmedia #ciekawostki #twitter #programowanie #webdev #mastodon #fediverse #wykop
Pobierz Ernest - #kbin update (tag do czarnolistowania)

( -•)╦̵̵̿╤─
https://karab.in/

...
źródło: comment_1671211604bA83bjiSUskz8BXo6AfB1I.jpg
  • 10
to jakaś reakcja na Orlen-wykop-gate?


@komentator_2020: nie, kbin zaczął powstawać dużo wcześniej.

I jaki front polityczny? prawicowy, lewicowy, czy racjonalny?


raczej nie da się stwierdzić jednoznacznie, na instancji jest zaledwie kilka osób które raczej mało postują o polityce.

karabin wskazuje trochę na skrzywienie prawakoidalne.


pudło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Większość aktywności na mikroblogu pochodzi z fediverse, którego karabin jest częścią.
Aktualnie #mastodon bardzo szybko zyskuje popularność. O
@Ernest_: spytam tu, bo to najbardziej aktualny wpis w temacie. Jesteś w stanie oszacować zasobożerność /kbin?

Chodzi mi po głowie postawienie własnej instancji, ale dysponuję tylko gówno VPSem, na którym już stoi XMPP i wiki, więc zasoby są ograniczone.
Lemmiego pewnie to uciągnie, bo jest dość lekki. Natomiast jeśli /kbin byłby równie lekki i wystarczająco dopracowany, to chętnie wykorzystałbym polskie rozwiązanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TX2022: dev.karab.in stoi na takiej maszynie, ale czasem zdarza mu się dławić. Aktualnie problemem jest elasticsearch (wyszukiwanie, powiązane), który zjada sporo ramu (na produkcji mam 8GB). Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku będę zajmował się projektem trochę bardziej "na poważnie" i pierwszym zaplanowanym etapem jest możliwość wyłączenia elastica i użycie postgresa. Wtedy będzie można odpalać kbin na ziemniaku. Narzędzia dla adminów i devów też będą rozwijane w przyszłym roku.
Pobierz Ernest_ - @TX2022: dev.karab.in stoi na takiej maszynie, ale czasem zdarza mu się dła...
źródło: comment_1671378133xfMrtTuAhvfPNAuZfErCZp.jpg
@Ernest_ ja mam 1 vCPU i 2GB ramu, więc serio ziemniak. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Sądzisz, że po przejściu na Postgresa to wystarczy? Lipa by była stawiać coś, z myślą o późniejszej migracji, jeśli nie będzie na co migrować. xD
@TX2022: na małą instancję powinno wystarczyć bez problemu, oczywiście zależy to też od ilości aktywnych użytkowników, obserwujących / obserwowanych na sfederowanych instancjach itd.

Docelowo wszystko będę przerzucał na mocnego dedyka więc jeżeli twoja instancja będzie w miarę aktywna i moderowana nie widzę powodu, żeby ją stamtąd przenosić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ernest_: wchodzę w to. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Domenę mam. Da się ustawić, by instancja była pod adresem np. kbin.domena.tld, a userzy mieli nazwę user@domena.tld, czy to musi być zunifikowane?
Mogę dać instancję na domenę główną, ale myślałem, by zrobić kiedyś stronę startową na wszystkie usługi.
Da się ustawić, by instancja była pod adresem np. kbin.domena.tld, a userzy mieli nazwę user@domena.tld, czy to musi być zunifikowane?


@TX2022: teoretycznie jest to do zrobienia, bo widziałem takie rozwiązania (fediverse.pl i pl.fediverse.pl). Aktualnie ani lemmy, ani kbin tego nie potrafi, ale będzie to jak najbardziej do zrobienia w przyszłości.

Planujesz jednoosobową instancję, czy będziesz chciał gromadzić jakąś społeczność? Daj znać tu lub na priv a ja jutro przygotuję serwer (
@Ernest_: Dobra, dam na główną. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chciałbym, by przynajmniej kilka osób z niej korzystało. Nie zamierzam jej jednak bardzo aktywnie reklamować, raz, że nie mam na to czasu, a dwa, że jestem zwolennikiem tego, by fediverse składało się z wielu małych instancji. Bardziej bym się cieszył jakby moja instancja była jedną z 10 posiadających 10 userów niż jedyną posiadającą 100.