Wpis z mikrobloga

#aws #chmura
#azure #programista15k Ostatnio słyszałem kilka opinii w stylu używamy języka Go, bo jest lekki i taniej hostować serwer na AWS, niż w Javie lub (w kontekście baz danych) używamy PostgreSQL, bo tak jest taniej w Azure. Znacie jakieś strony, gdzie można porównać ceny dla rożnych technologii (dla kilku dostawców naraz)? Tak wiem, że jest kalkulator na oficjalnej stronie np. azure. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciekawi mnie też skąd się biorą te różnice w cenie.
  • 7
@davoid ale to zależy co piszesz i z czego korzystasz. Jak napiszesz static website w blazorze to zahostujesz to za pół darmo gdziekolwiek, jak napiszesz kod który wymaga pełnego serwera i bazy danych mssql to będą inne produkty to hostujace. No i jeszcze pozostaje kwestia tego że właściwie wydatki na dowolny hosting to i tak jest ułamek kosztów firmy i tu imo nie ma co oszczędzać na siłę tylko skupić się na
@davoid no ale to też może być w różnych usługach. API możesz mieć na funkcji i bazę danych na table Storage, to wyjdzie turbo tanio. Takiego samego cruda lecącego na Premium tier web app zapisującego dane do MSSQL wyjdzie już o wiele drożej, ale obsłuży większy ruch.
@Koliat: Ok, rozumiem. Piszesz bardziej o optymalizacji pod względem wyboru usług. Chodziło mi o optymalizację przez wybóru runtime'a lub silnika bazy danych. Nie wiem jak dany provider liczy cennik, ale np. server http w go obsluży więcej połaczeń, zużywając mniej pamięci niż taki nodejs. Więc teoretycznie hosting go będzie tańszy. Tak samo, mogę wybrać postgresql i używać w nim bazę dokumentową (np. za pomocą Marten) i nie musieć płacić za inną
@davoid mssql w Azure ma kilka opcji, od per database DTU do całkowicie zarzadzanych instancji. Mssql może spokojnie obsługiwać JSONy jak będzie potrzeba.

Jeśli uważacie ze aplikacja w go będzie mniej wymagająca sprzętowo niż np w dotnecie to jasne, ale to raczej będzie i tak optymalizacja rzędu kilkunastu procent max. Imo powinniście pisać w tym w czym zespół czuje się najsilniej, bo łatwo o błędy różnego rodzaju. #!$%@? zoptymalizowane go będzie pewnie
@davoid: Azure ma kalkulatory, ile co kosztuje. Jak rozważasz stawianie MSSQL to zdecydowanie Azure, bo to produkty tej samej firmy i mają dobre wsparcie. Tylko to drogie jest.

Oprócz tego w Azure masz AzureFunctions, które piszesz sobie normalnie w dowolnym języku i są turbo tanie przy małym ruchu, ale trzeba uważać by ten ruch faktycznie był mały. Nie trzeba dockerów, k8s do osługi prostego Cruda.
PostgreSQL, bo tak jest taniej w Azure


@davoid: No PostgresSQL jest tańszy od także dostępnego Azure SQL i Postgres będzie tańszy dla 80% projektów.

Jeśli natomiast stawiasz projekt w banku/ubezpieczalni/medycynie/aptece/klinice aborcyjnej, i to projekt klasy AAA i to musisz mieć multiregion, replikacje, skalowanie, automatyczne przełączanie, disaster recorvery, backupy i to w zasadzie zostajesz tylko z Azure SQL.

Wiec wybrałbym Postgres SQL dla prostych projektów lub gdzieś gdzie sa prostsze NFRy.
Natomiast