Wpis z mikrobloga

2/1000 #1000filmow <- TAG DO OBSERWOWANIA
#kino #film #filmnawieczor

12 Angry Men - Dwunastu gniewnych ludzi

Dwunastu przysięgłych sądowych ma zaważyć na przyszłym życiu młodego człowieka. Klasyka klasyki. Film, który po prostu trzeba znać....
Po pierwsze takich filmów już się nie robi - to stara szkoła i nie chodzi o brak koloru (choć też :), bo dziś film w obsadzie z samymi białymi mężczyznami by nie przeszedł) Ujęcia, przejścia i sama teatralna przestrzeń akcji to już nie wróci, ale zawsze można ponownie obejrzeć. Po drugie dialogi i gra aktorska jest świetna (chyba najlepsza kreacja Henriego Fondy), ogląda się to bez mrugnięcia i z zaangażowaniem. Atmosfera w filmie też pokazana, że nożem kroić. No i sama fabuła, która sprawia, że człowiek po takich filmach chcę być lepszy!

Reżyseria: Sidney Lumet - to ten sam co zrobił Pieskie Popołudnie i Serpico
IMDb - 9.0/10
https://www.imdb.com/title/tt0050083/?ref_=nv_sr_srsg_0

P.S. Dziękuję wszystkim, nie sądziłem, że tag tak szybko zaskoczy :) stu obserwujących po jednym wpisie - czuję presję :) życzę wielu odkryć filmowych!
WLADCAMALP - 2/1000 #1000filmow <- TAG DO OBSERWOWANIA
#kino #film #filmnawieczor 
...

źródło: comment_1671107172dB76ocfhAJwbuwSy86ug33.jpg

Pobierz
  • 21
@WLADCA_MALP: Tak jak film jest bezsprzecznym arcydziełem, tak ta "recenzja" jest dość słaba. Pomijam już:

dziś film w obsadzie z samymi białymi mężczyznami by nie przeszedł


Bo nawet nie chce mi się komentować ale:

Ujęcia, przejścia i sama teatralna przestrzeń akcji to już nie wróci,


to po prostu mijanie się z prawdą, bo techniki użyte w 12 Gniewnych Ludziach są tak podstawowe że to właściwie alfabet kina i bez ich zastosowania
stepBYstep - @WLADCA_MALP: Tak jak film jest bezsprzecznym arcydziełem, tak ta "recen...
@WLADCA_MALP: No cięzko tu dać coś więcej niż "Po prostu zobacz" a nawet to może brzmieć jak opinia kogoś kto nie oglądał, ale wszyscy mówią że trzeba polecać to poleca xD

Więc jeśli ktoś nie oglądał - serio, zobacz. Daj temu filmowi 10 minut. Film ma 300 lat ale absolutnie nie odstaje formą od współczesnych, opiera się na ponadczasowych charakterach, stereotypach i historiach. Równie dobrze mógł powstać w 2022.
@stepBYstep: Zgadzam się - dopiero niedawno obejrzałem pierwszy raz, a dawno żaden film mnie tak nie wciągnął ( ͡° ͜ʖ ͡°) z reguły jak siadam do oglądania, to ciężko mi się powstrzymać przed zerkaniem na telefon, a tu nie miałem takiego problemu. Naprawdę świetny film.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@WLADCA_MALP: oj już nie przesadzaj. Co wy ludzie tylko blockbustery oglądać? Pierwszy lepszy film od A24 bazuje na podobnych technikach. 12 gniewnych ludzi to niezaprzeczalnie film przełomowy i jest kinowym arcydziełem, ale jak znowu słyszę, że "takich filmów już się nie robi" to mnie ściska. Przecież w kinie wychodzi tyle perełek, że to się w pale nie mieści
@WLADCA_MALP: film bardzo dobry. Ujęcia są niekiedy długie, ale zrealizowane w taki sposób że nie męczą
Podobno został zrealizowany świetny polski DUBBING do tego filmu. Nigdy nie widziałem tej wersji ale podobno jest niezła.