Wpis z mikrobloga

Jestem programistą od zawsze pracującym na umowę.zlecenie, w styczniu chcę założyć działalność i nawiązać b2b z moim obecnym pracodawcą, gdyż poza pracą chcę rozkręcić również inne pomysły.
Jak ugryźć temat? Nasłuchałem się już i naczytałem, wiem mniej więcej co i jak, jakie są podatki (nadal nie wiem który wybrać). Czy potencjalny księgowy pomoże mi także zadecydować jaką formę opodatkowania wybrać itd? A może w przypadki programisty jest jedna zasada na to, jak na działalności wyjść najlepiej? Zarobki z b2b szacuję mniej więcej na 12-13k, z pozostałych biznesów myślę że na start koło 1-2k będę wyciągał. Będę wdzięczny za wskazówki. #programowanie #programista15k #b2b #jdg
  • 26
@Paczek_w_masle: mnie szybko nauczyło życia podejście 'niby w papierach w porządku ale tak z 6k kary musze dać bo stracę reputację na mieście' i w innej spółce uporczywe kontrole bośmy chcieli odzyskać vat. Tajemniczo się skończyły jak przestaliśmy chcieć. Dlatemu unikam niejasnych sytuacji.
@jak_najbardziej: Paczekwmasle ma troche racji, ale ja bym się nie przejmował i szedł w B2B tak jakby to nie był były pracodawca, ryzyko jest małe że ktoś będzie grzebał warto tylko być świadomym czym grozi:
1. pelny zus od startu
2. zakaz liniowego w tym samym roku podatkowym co UoP z tym samym podmiotem
3. zakaz ryczałtu w tym samym roku i w kolejnym

Ogólnie to jak jest dobrze
Dlaczego kontrahent chciałby żebyś był VATowcem?


@zibizz1: Pytanie nie do mnie (choć domyślam się odpowiedzi).

Limit zwolenienia z VAT to 200tys


Tyle właśnie kojarzyłem, dlatego napisałem, że OP musiałby się i tak rejestrować (jeśli nie w pierwszym roku działalności, to pewnie w kolejnym), bo podał ok. 15 tys. podstawy miesięcznie (ale były to tylko szacunki, które już teraz dają 180 tys. rocznie).

Ale przede wszystkim dlatego, że na ryczałcie bycie VAT-owcem
@sammler:
A jak się nie zgodzisz byc VATowcem to co? Klient się nie zgodzi z Toba współpracować? Dlaczego chciałby ci płacić X+VAT a nie samo X?

Nie wiadomo czy mu sie opłaca byc na VAT i nie zależnie czy jest sie na ryczałcie/liniowym czy zasadach ogólnych VAT tak samo sie opłaca lub nie opłaca(na ryczałcie nawet gorzej bo ksiegowosć z VAT droższa), prawdopodobnie masz rację bo prawie każdy #programista15k świadczy usługi