Wpis z mikrobloga

Jestem programistą od zawsze pracującym na umowę.zlecenie, w styczniu chcę założyć działalność i nawiązać b2b z moim obecnym pracodawcą, gdyż poza pracą chcę rozkręcić również inne pomysły.
Jak ugryźć temat? Nasłuchałem się już i naczytałem, wiem mniej więcej co i jak, jakie są podatki (nadal nie wiem który wybrać). Czy potencjalny księgowy pomoże mi także zadecydować jaką formę opodatkowania wybrać itd? A może w przypadki programisty jest jedna zasada na to, jak na działalności wyjść najlepiej? Zarobki z b2b szacuję mniej więcej na 12-13k, z pozostałych biznesów myślę że na start koło 1-2k będę wyciągał. Będę wdzięczny za wskazówki. #programowanie #programista15k #b2b #jdg
  • 26
  • Odpowiedz
Czy potencjalny księgowy pomoże mi także zadecydować jaką formę opodatkowania wybrać itd?


@jak_najbardziej: W zasadzie powinien. Ale i tak chyba najbardziej opłacał ci się będzie (obecnie) ryczałt (8,5% do maks. 12%, zależnie od faktycznie wykonywanych czynności... bo pamiętaj, że każdą fakturę, a nawet pozycję faktury, powinieneś formalnie klasyfikować oddzielnie, niezależnie od tego, że wszystkie mogą być do jednej umowy: umowa przewiduje najczęściej kilka rodzajów czynności, które mogą się "łapać" do innych numerów PKWiU, a w konsekwencji innych stawek ryczałtu - o tym mało kto pamięta).

Ryczałt przede wszystkim ułatwia rozliczenia, więc księgowy w zasadzie nie będzie ci do niczego potrzebny, bo całą księgowość możesz prowadzić np. w "Małej Księgowości RP" za 119 zł rocznie (na ryczałcie nie masz kosztów i całej związanej z tym papierologii, bo chyba że na kosztach tak bardzo ci
  • Odpowiedz
na ryczałcie nie ma "kupowania na firmę", tak?


@jak_najbardziej: Ściśle: nie ma kosztów uzyskania przychodów (dlatego nazywa się to ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Przy tej skali dochodów, co podałeś, będziesz jednak musiał zarejestrować się jako VAT-owiec (jeśli nie podnieśli ostatnio limitów, bo nie śledziłem tematu... tak czy inaczej sam kontrahent będzie często chciał, żebyś był VAT-owcem). A jeśli nim jesteś, masz prawo odliczyć VAT od tego, co nabywasz w związku z działalnością.

Przykład: kupujesz laptopa (jakąś licencję itd.) za 4000 zł netto + 920 VAT (brutto 4920 zł). Cały VAT możesz odliczyć, czyli efektywnie zapłacisz 4000 zł. Na ryczałcie nie zaliczysz jednak dodatkowo tych 4000 zł do kosztów uzyskania przychodu. Mógłbyś to zrobić np. na liniowym 19% i zyskałbyś na tym 4000 x 0,19 = 760 zł. Tylko spójrz na to tak: to 760 zł pomniejszy ci PIT, który wyniósłby - przykładowo - 10.000 x 0,19 = 1900 zł (zapłaciłbyś więc w miesiącu zakupu laptopa 1140 zł PIT). Ale na ryczałcie bez tych kosztów (i bez łaski ze strony US ;)) zapłacisz maks. 1200 zł (w każdym miesiącu, a nie tylko gdy masz koszty), a może i 850 zł, jeżeli będziesz miał stawkę
  • Odpowiedz
@jak_najbardziej Odezwij się na priv to dam Ci namiar na swoją księgowość. Grubo siedzą w IT. Pomogą we wszystkim za friko a jak Ci się spodoba i będziesz chciał to pogadasz o poprowadzeniu księgowości.
  • Odpowiedz
@jak_najbardziej: ale preferencyjnego zus tak nie dostaniesz, sprawdź zasady jakie są teraz. I nikogo numer roku nie obchodzi tylko czy minęło bodajże 16 miesięcy od ostatniej umowy. Ale tak jak mówię za moich czasów to się jeszcze zwało mały zus i kilka razy to zaostrzali po drodze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
b2b z moim obecnym pracodawcą


@jak_najbardziej: a to nie jest ten case że będzie przypau w zus, ustalienie stosunku pracy i nara? Nie ma on innej spółeczki do podstawienia?


@keton22: nie jeśli wykona czasem zlecenie dla kogoś innego albo ma swój produkt. Do tego trzeba zadbać by były inne warunki w umowie, tak żeby nie dało się tego podważyć.
  • Odpowiedz
@sammler: Dlaczego kontrahent chciałby żebyś był VATowcem? Limit zwolenienia z VAT to 200tys

@jak_najbardziej: Jak sprzedajesz legalnie osobom prywatnym to unikaj VAT bo wtedy Twoje usługi staną sie drozsze o VAT dla nich. Natomiast jak jesteś VATowcem to ten VAT nie ma znaczenia dla innych VATowców wiec twoim klientom firmowym zazwyczaj nie robi różnicy a plus taki że mozesz go odliczać czyli wszystko(prawie) co kupujesz na firme masz taniej o VAT

tu masz kalkulator
  • Odpowiedz