Wpis z mikrobloga

Poprawcie mnie jeśli źle to rozumiem.

Nie można zrobić nat i prywatnej adresacji na #ipv6 na #mikrotik u ale można używać adresów link local co pozwoli nam uzyskać dostęp do urządzeń jeśli np. dostęp do internetu przestanie działać?

Chodzi o całkowite wyleczenie ipv4 i zostawienie tylko ipv6.

#siecikomputerowe
  • 6
Nie bardzo rozumiem pytanie, ale adresy link-local są nieroutowalne. Z tego, co widzę, ROS nie obsługuje NAT dla IPv6, ale po co chciałbyś tego używać? Prywatna adresacja to kwestia umowna, adresy ULA działają jak każde inne.
@heathenreel: @Supaplex:
Może wytłumaczę to prościej.

W ipv4 mogę sobie zaadresować urządzenia z np. 192.168.x.x i zrobić nat żeby być niezależnym od adresacji operatora.

Załóżmy, że rezygnuje całkiem z internetu. Nadal mogę się lokalnie połączyć po adresie z tej puli.

W ipv6 urządzenia stracą publiczne adresy jak odłączę internet?

Mi chodzi tylko o bezpośredni dostęp bez routera na zasadzie, że podpinam komputer do switcha i się łącze do urządzeń.
@100x: Jeśli rezygnujesz z internetu w sieci lokalnej to adresy ipv6 fe10 są równoznaczne z 169 w ipv4, czyli automatyczne konfiguracja na podstawie mac (local link). Różnica polega na tym, że w ipv4 adres 169 jest opcjonalny, a w ipv6 obligatoryjny i za jego pomocą możesz się łączyć po ipv6, ale nie możesz go ustawić. Jak chcesz sobie ustawić odpowiednik 192.168.x.x. w ipv6, to musisz sobie "coś" wybrać i na moment
@100x: Jak pierwotnym założeniem jest "że rezygnuje całkiem z internetu" to niech se robi co tam chce, żcyia mu nie układaj.
Ale fakt - nawet jeśli dzisiaj "rezygnuje całkiem z internetu" to nadaj adresy prywatne, aby w przypadku poźniejszej zmiany decyzji nie konfigurować wszystkiego ponownie, jak sugeruje @heathenreel: