Wpis z mikrobloga

#b2b #programista15k #jdg

Zastanawiam sie nad przejsciem z uop na b2b(zarobki mi wzrosna 50%) i mysle czy przez pierwszy rok nie oplaca sie placic wyzszego ubezpieczenia chorobowego? Pytam, bo za ok. kilkanascie miesiecy bede ok. 2 miesiace na zwolnieniu lekarskim (osteotomia szczeki).

Minimalna podstawa wymiaru składki to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 3 553,20 zł w 2022 r. lub w przypadku korzystania przez przedsiębiorcę z preferencyjnych składek ZUS – 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia przez okres pierwszych 24 miesięcy. Podstawa wymiaru składki chorobowej nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia tj. 14 805,00 zł w 2022 r. Minimalna miesięczna kwota dobrowolnej składki chorobowej w 2022 roku wynosi 87,05 zł, a maksymalna 362,72 zł.

( https://www.lsw.com.pl/alerty/zasilek-chorobowy-przedsiebiorcow-kiedy-i-w-jakich-przypadkach-przysluguje-2/ )
Przez rok bede placil ubezpieczenia chorobowego ok. 12*362 zl ~ 4 400 zl, ale jak za rok bede na zwolnieniu lekarskim 2 miesiace to dostane za kazdy miesiac ok 10k, bo:

14 500 * 80 % = 11 600 brutto
11 600 - (11 600 * 12%) ~ 10 000 zl

(obliczylem wg tego kalkulatora: https://krzeszewski.com/kalkulator-jak-obliczyc-wysokosc-zasilku-chorobowego-dla-osoby-prowadzacej-dzialalnosc-gospodarcza/ ). 12% podatku bo bede na ryczalcie.

Nie mowiac o tym, ze bede spal spokojnie jak mnie jakas angina albo inna choroba zlapie na tydzien albo 2 tygodnie w ciagu tego roku.
Minus tego jest taki, ze bede musial zrezygnowac z ulgi na start, bo wtedy nie przysluguje mi zadne chorobowe.

Nie wiem czy dobrze rozumuje, bede wdzieczny za info czy gdzies sie nie walnalem :D
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@eehhh nie wydaje mi się byś mógł płacić podwyższoną samą składkę chorobową. Cały ZUS chyba trzeba płacić wg tej samej skali. Inaczej to słabo by się ten biznes Państwu opłacał...
  • Odpowiedz
to dostane za każdy miesiąc ok 10k


@eehhh: a nie brzmi Ci to za kolorowo? z tego co pamiętam to jak jesteś na dużym zusie to miesięcznie max z L4 wyciągniesz 2400zł, na małym zusie 1000zł. Jak masz jeszcze inny zus to liczy się to od podstawy składek, ale to byś chyba musiał płacić miesięcznie 50 albo 100k zusu żeby Ci wypłacili 10k. Na jdg tych 80% się nie liczy
  • Odpowiedz
@eehhh: Musis płacić cału ZUS wiekszy, Do pensji ~15k brutto UoP na JDG możesz płacić dokjłądnie taki sam ZUS ja na UoP i masz takie same benefity. Plus JDG jest taki że możesz zaosczędzić na podatku dochdowym.

Powyżej 15k brutto UoP jest lepszy jesli chodzi o chorobowe bo nie ma limitu. Czyli jak zarabiasz np 100k miesiecznie na UoP to taka bedzie podstawa chorobowego i na zwoleniniu dostaniesz 80k miesiecznie.
  • Odpowiedz