Wpis z mikrobloga

  • 14
2699 + 1 = 2700

Tytuł: Algorytmy. Ilustrowany przewodnik
Autor: Aditya Bhargava
Gatunek: informatyka, matematyka
Ocena: ★★★★★★★

Książka, po którą po prostu musiałem kiedyś sięgnąć – nie dlatego, żeby była mi jakoś szczególnie polecana, ale po prostu od lat znajduje się w czołówce bestsellerów Helionu, a obok takiego hitu wydawniczego nie można przejść obojętnie. Pierwsze wrażenie tym razem nie jest zwodnicze, bo to po prostu książka o wstępie do algorytmów – krótka (nieco ponad 200 stron), z ilustracjami słodkich zwierzątek. Co prawda książka nie jest bezpośrednio kierowana do dzieci, ale autor tłumaczy wszystko na tyle łopatologicznie, że zastanowiłbym się nad dołączeniem jej do licealnego programu informatyki. To chyba pierwsza pozycja, w której rozwiązałem wszystkie ćwiczenia i nawet miałem wrażenie, że były zbyt łatwe, bo rzadko musiałem nad jakimś spędzić więcej niż kilka sekund. Same algorytmy zazwyczaj są przedstawiane w formie graficznej, z wykorzystaniem grafów czy tabelek, kod (przykłady wyłącznie w Pythonie) jest raczej dodatkiem, często nawet zbędnym.

Przykłady używane do przedstawienia kolejnych zagadnień nie są zbytnio wzięte z codziennego życia programisty, a raczej stanowią jakieś rozbudowane historyjki, trochę jak szkolne zadania z treścią. Rolnik chcący podzielić swoją działkę na równe kwadraty uosabia metodę „dziel i rządź”, z kolei programowanie dynamiczne opisane jest na bazie dylematu złodzieja, który chce ukraść ze sklepu przedmioty warte jak najwięcej pieniędzy, mając przy tym dosyć małą torbę, dlatego zastanawia się, która kombinacja przedmiotów daje największy zysk – to akurat niekoniecznie jest treść dla dzieci. Autor porusza całkiem sporo kwestii, niestety bardzo często powierzchownie, w jakiejś ramce czy wtrąceniu. Ostatni rozdział w całości sprowadza się do listy ciekawych algorytmów, które warto poznać w przyszłości, jednak każdy z nich opisany jest zaledwie w kilkunastu zdaniach. Tematyka całości książki sprowadza się głównie do wyszukiwania i sortowania struktur danych oraz problemów do rozwiązania za pomocą rekurencji, a najtrudniejszym z szerzej poruszonych tematów jest chyba algorytm Dijkstry, więc jak widać poziom nie jest jakoś przesadnie wygórowany.

„Algorytmy” mogę polecić osobom z mniejszym doświadczeniem, ale jako wstęp, bo jednak materiał jest trochę okrojony. Myślę, że nawet lepiej może się sprawdzić jako przypominajka dla bardziej doświadczonych programistów. Bardzo chętnie zobaczyłbym więcej książek w tym stylu, tylko obszerniejszych i poruszających różne informatyczne tematy.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem #informatykabookmeter #matematykabookmeter
nightmaar - 2699 + 1 = 2700

Tytuł: Algorytmy. Ilustrowany przewodnik
Autor: Aditya B...

źródło: comment_1670604822j7DMD2BvoSfNtAlswqlEXN.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2023-01-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: informatyka, internet
Liczba stron książki: 256

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2018-04-18 - Użytkownik konik_polanowy ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Mistrz czystego kodu. Kodeks
  • Odpowiedz