Wpis z mikrobloga

Pytanie odnośnie przejścia na #b2b, Ciekawi mnie kilka kwestii z tym związanych i mam kilka pytań, które chciałbym zadać fachowcowi, który się na tym zna. I właśnie pytanie - komu? księgowemu/ej? jakieś doradztwo prawne?
Nie mam w planach jakichś skomplikowanych kwestii. Raczej standardowe pytania nowicjusza, który z UoP planuje przejść na b2b.
Doradzi ktoś coś?
#programowanie #programista15k #b2b #java #javascript
  • 31
@Sibu: @JC97:
Zatem na początek:
1. Założenie działalności tego typu to czas ~1 dnia i koszt 350zł?
2. z tego co się dowiedziałem, przechodząc w obrębie tej samej firmy z UoP na b2b, nie przysługuje ten niższy zus. A jak się ta obniżka ma do rozpoczęcia b2b w innej firmie? czyli w aktualnej rezygnuję z uop i idę do nowej na b2b.
3. Jeśli chodzi o formę opodatkowania, to jak
1. Założenie działalności tego typu to czas ~1 dnia i koszt 350zł?


1 dzień - 0zł, robisz to online ;)

A jak się ta obniżka ma do rozpoczęcia b2b w innej firmie?


Przysługuje Tobie mały ZUS, w przypadku tej samej firmy, duży ZUS na start

5. Są jeszcze jakieś dodatkowe koszty oprócz zusu oraz ewentualnej księgowej?


Podatki :P

7. Przykładowe koszta, które wliczacie sobie w koszt prowadzenie działalności, czyt. co sobie odpisujecie?
@razdwapiec22:

Odpowiem jak umiem, zakladalem 3 lata temu :
1. 1 wizyta w urzedzie
2. To masz nizszy ZUS
3. Mozesz co roku do 20 lutego
4. Tu akurat najlepiej policzy Ci ksiegowa, moze kalkulatory sa przed nowym ladem
5. Nie ma
6. Ifirma moim zdaniem jest najelpsza
7. Ja na firme w cigu 3 lat wzialem z 5 telefonow dla calej rodziny, 5 laptopow, drukarke, powerbank, 3 monitory, 10 kg
@razdwapiec22:
1. Zależy, wypełnienie wszystkich druczków to kwestia dnia. Później mogą jeszcze wzywać do US odnośnie VAT. Jak sam ogarniasz to za darmo założenie, jak przez jakąś iFirme to nie wiem czy to nie jest w cenie pakietu.
2. Jak nie podpisujesz umowy z obecnym pracodawcą to jest ok i możesz mieć ulgę na start i ryczałt.
3. Co roku, na początku roku deklarujesz i musisz przy niej zostać (masz czas
@diabel_z_piekla:

Później mogą jeszcze wzywać do US odnośnie VAT.


W praktyce jest tak ze musisz napisac maila na cale 50 znakow ze nie jetes fejkiem i jakies pierdy ze jest musisz miec ten status bo cos tam
@razdwapiec22: 1-6 wszyscy już odpowiedzieli. Co do kosztów to ja bym tylko zwrócił uwagę, że wbrew chłopskiemu rozumowi robienie kosztów != za darmo, więc IMO nie ma co na siłę kupować tylko po to, żeby zrobić koszty. Policz sobie na kalkulatorze czy przy Twoim przewidywanym poziomie kosztów nie wyjdzie lepiej ryczałt. Na ryczałcie też rozliczasz VAT jakby coś.
Ad 4 - upewnij się co jest traktowane przez dany kalkulator jako netto, bo na B2B generalnie stawka netto na fakturze to nie to samo co zostaje na łapę po opłaceniu wszystkich danin. Od netto na B2B musisz odliczyć ZUS, podatek dochodowy itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@razdwapiec22:
@razdwapiec22:

1. Założenie działalności tego typu to czas ~1 dnia i koszt 350zł?

Online 0zł (jeśli masz profil zaufany)

2. z tego co się dowiedziałem, przechodząc w obrębie tej samej firmy z UoP na b2b, nie przysługuje ten niższy zus. A jak się ta obniżka ma do rozpoczęcia b2b w innej firmie? czyli w aktualnej rezygnuję z uop i idę do nowej na b2b.

Jak inny podmiot to masz 6miesiecy super
@razdwapiec22: Tylko jeśli na B2B robisz inne rzeczy. Np na UoP programowałeś a na B2B będziesz sprzatał albo gotował. Nie oszukujmy się że w realu takie przypadki są wyjątkowe i nie polecam się w to pakowac, zazwyczja firmy mają osobną spółkę lub korzystają z pośrednika przez którego przechodzi kasa, jest inny NIP i nie ma problemu. Bardziej niż duzy ZUS uwiera niemozliwosć skorzystania z podatku liniowego lub ryczałtu przy dużych dochodach