Wpis z mikrobloga

Mirki, co polecają
Co lepsze,
- ocieplenie dachu wełną 20cm + 10cm w przestrzenni mieszkalnej
- płyta PIR na krokwiowo ok 15 cm
- płyta PIR 10 cm na krokwiowo a miedzy krokwie w skosach oraz podłodze stryszku celuloza lub wełna ok 15-20 cm

W samej idei najbardziej przemawia do mnie trzecie rozwiązanie, płyta PIR tworzy bardzo szczelne rozwiązanie, natomiast wełna i celuloza eliminuje wadę płyty czyli brak wygłuszenia

wełna jest najbardziej popularna, ma niewątpliwe zalety, najwięcej ludzi ją robi ale też często robią ją źle, po drugie ryzyko zwierząt czy osiadanie jej z czasem

Poddasze użytkowe, ma być dachówka i pełne deskowanie

piany PUR nie biorę pod uwagę która według mnie ma tylko jedną zaletę szybkość
#budowadomu #budujzwykopem
  • 38
@lukaschels: z tym bardzo szczelnym to bym nie był taki fifa-rafa ;)

Dach pracuje, na łączeniach pióro-wpust mogą się porobić rozstępy. Mimo zakotwienia spaxami, zaklejenia łączeń taśmą alu to płyty mogą się trochę rozejść. Mogę Ci pokazać fotki ocieplenia nakrokwiowego płytami PIR, jak to wygląda po 2 latach od wewnątrz. Nie jest tak idealnie ¯\_(ツ)_/¯

Może to kwestia kiepskiego położenia płyt - nie zdziwiłybm się - bo wszyscy fachowcy to #!$%@?
@lukaschels: tak, nakrokwiowo mam 14cm thermano, międzykrokwiowo 15 cm wełny 0.35
mam to ocieplone tak jak na rysunku.

Na strychu mam odsłonięte thermano i widzę jakie się z czasem porobiły rozstępy. Jest to do naprawy - wystarczy to zapiankować i podkleić taśmą aluminiową i jest gituwa. No ale na skosach jak już jest karton gips, i wełna między krokwiami - to już sobie tego nie sprawdzę i nie poprawię.

Koło 15-16
KONONOWlCZ - @lukaschels: tak, nakrokwiowo mam 14cm thermano, międzykrokwiowo 15 cm w...

źródło: comment_1670501443uzGILEAaaek6Zgx9JJoeUY.jpg

Pobierz
@KONONOWlCZ: idealnie trafiłem
Dokładnie tak chciałem zrobić jak na rysunku (wełna układana z godnie ze sztuką, przerwa i folia były?)

Rekuperacja i tak będzie wiec to tylko jedno pomieszczenie więcej

A jak z dźwiękami nie słyszysz wszystkiego dookoła?

A dlaczego w podłodze strychu dałbyś wiecej wełny ??
@lukaschels:
W sprawie wełny to kontaktowałem się z producentem thermano z ich specjalistą jackiem łazuką , nie dawało mi to spokoju ;) Otóż, jak mamy suchą więźbę to możemy wełnę szczelnie zamknąć między thermano a paroizolacją. Jak mamy więźbę mokrą to zamknięcie jej (więźby) z wełną szczelnie między thermano i paroizolacją to proszenie się o kłopoty. A tym kłopotem może być grzyb i gnijąca więźba bo ta wilgoć z drewna nie
@lukaschels: zapomniałęm dodac, że ten Łazuka, ekspert od thermano zasugerował mi, żeby pod thermano nie dawać więcej niż 15 cm wełny o lambdzie 0.3. Istnieje ryzyko, że przy tak grubej warstwie i takiej lambdzie gdzieś tam w środku wełny będzie temperatura punktu rosy i wilgoć, która się tam może przedostać z drobnych nieszczelności paroizolacji (jak wspomniałem paroizolacja jest spoko, ale nie daje 100% szczelności) wykropli się gdzieś w środku wełny i
@lukaschels: Pamiętam też rozmowę z Pawłem Widawskim (ekspert inżynier budownictwa od domów pasywnych - Polecam!) na ten temat. To co mi zapadło w pamięci to jego powiedzenie że "thermano nakrokwiowo jest super, ale nie wybacza błędów"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KONONOWlCZ: i to jest konkretną odpowiedź. Dzięki
Ja jestem na 90% na to zdecydowany, jest to droższe ale ostatecznie aż takiej dużej różnicy nie ma a kwestia wygłuszenia jest kluczowa. No niby ma być dachówka ale wiadomo że wszystkiego nie wyciszy.

Więźba będzie taka jak na większości dachów bo dopiero została ścięta.

Z tymi bledami może być różnie bo pewnie ekipa będzie robiła to pierwszy raz . Wiec ja będę musiał
@lukaschels: No jak patrzę na ceny dzisiejszej płyty pir to jest dramat. Ja na początku 2021 za m2 14cm thermano płaciłem 90 zł. Jak za darmo w porównaniu z dzisiejszymi cenami ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Pomyśl o tym deskowaniu, czy warto. Płyty pir same w sobie są mega szytwne i bardzo twarde, to jak płyta OSB tylko że gruba na 10-14 cm i dobrze izoluje ;) czyli
KONONOWlCZ - @lukaschels: No jak patrzę na ceny dzisiejszej płyty pir to jest dramat....

źródło: comment_16705173653Vgh0VMoV4GCvKV6dEv6q9.jpg

Pobierz
@KONONOWlCZ: czekaj czekaj - pod wełna (tj od strony płyt gk) dałeś jeszcze paroizolacje? Jak ja dzwoniłem do thermano to powiedzieli mi jasno: thermano -> 4-5cm odstępu -> wełna do 15cm -> stelaż/płyta gk.
Ja u siebie będę ladowac toprock 0.035 wiec powinna być akurat ale to ze nie kasz pustki to mnie zaskoczyło.
@Fudgehog: no to mamy różne wersje XD ja konsultowałem to z łazuką z balexmetal ;)
mam tak: 14cm thermano na krokwiach, 15 cm wełny 0.035 między krokwiami bez dylatacji, paroizolacja i na to gk
Istotą dylatacji między wełną a np. membraną jest to, żeby tam wiatr hulał i wietrzył wełnę. U nas co ma hulać jak od zewnątrz jest szczelnie zamknięty dach? Jak dla mnie to nie ma różnicy, czy tam
@Fudgehog: to jeszcze to: https://www.youtube.com/watch?v=gY3KEvxw4z8

Drewna zbyt wilgotnego, jak wspomniano w materiale filmowym, nie należy zamykać szczelnie dyfuzyjnie i trzeba pozostawić mu możliwość odparowania nadmiaru wilgotności na dowolną stronę: zewnętrzną lub do wewnątrz obiektu. Skoro stosujemy Thermano nakrokwiowo i zamykamy krokwie gazoszczelnie od zewnątrz, to od strony wewnętrznej należy pozostawić dach jako otwarty dyfuzyjnie, co sprowadza się do konieczności braku folii paroizolacyjnej od strony wewnętrznej. W konsekwencji należy tak dobrać grubość
KONONOWlCZ - @Fudgehog: to jeszcze to: https://www.youtube.com/watch?v=gY3KEvxw4z8 
...
@KONONOWlCZ: u mnie do suchości raczej jeszcze daleko. W tej chwili mija niecałe 2 lata od zamknięcia dachem a międzyczasie chulal wiatr, od września niby grzeje No ale co to jest 3 miesiące. Dlatego zostawiam pustkę i nie będę robił tej folii bo boje się ze zgnije.

Ja tez głupi byłem bo na początku kazałem gościom od elewacji nie łączyć styro z thermano. Dopiero potem poprawiałem piana. Jak będę podbitkę robił