Wpis z mikrobloga

Mam w mieszkanku internet światłowodowy rozprowadzony koncentrykiem. Jak chodzę z routerem po mieszkaniu i podpinam się w różnych miejscach to wszystko śmiga. Kupiłem drugi router kablowy (z wejściem na koncentryk), który na moje mógłby być nawet jakąś przejściówką/adapterem byle dostarczył mi internet przewodowo w innym pomieszczeniu ze ściany do lapka. Wi-Fi w domu starczy mi jedno.

Jak skonfigurować takie połączenie? Jak drugi router po prostu podłączyłem i podpiąłem do lapka, to tylko miga biała dioda INTERNET (router ARRIS TG6441) i Internetu brak. Coś tam już czytałem o podwójnych NATach, podwójnym naliczaniu opłat przez dostawców (gadałem z dostawcą (Netia), powiedzieli że jak sobie ogarnę drugi router na koncentryk to problemów robić nie będą, ale biorę pod uwagę, że babka sama nie wiedziała o czym gada także jakby ktoś tutaj potwierdził, że nie będzie problemu z danym rozwiązaniem, to by było super), ale niestety nie znalazłem nic co by mi do końca pomogło :x

Czy jest to w ogóle możliwe? Czy w grę wchodzi tylko master-slave i muszę połączyć drugi router do pierwszego? Chcę tego uniknąć (już pomijająć, że wtedy routera nie potrzebuje drugiego, tylko sam kabel poprowadzić), bo pomieszczenia daleko, a jako że wynajem to wiercenia nie wchodzą w grę.

#internet #it #netia
  • 24
@KokoszkaToKurkaWodna: techniczną. Twój operator dostarcza ci net po światłowodzie? Tak? Urządzenie operatora ma porty ethernet czy "efki"? Po UJ ci w domu modem stosowany przez kablówki który zazwyczaj pracuje jako zwykły bridge. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@vikop-ru: Rozumiem twoje zdziwienie, bo sam w związku z tą sytuacją się ostatnio tego dowiedziałem/nauczyłem. Ogólnie całość kręci się do okoła HFC (https://pl.wikipedia.org/wiki/Hybrid_fibre-coaxial) czyli w skrócie hybrydy internetu wykorzystującej światłowód i koncentryk. Do klatki/budynku/skrzynki Internet od dostawcy idzie po światłowodzie, ale już od skrzynki do pojedynczych mieszkań może być rozprowadzony koncentrykiem. Internet 1Gbps bez problemu. Z faktu, że wiele mieszkań ma już gotową infrastrukturę kablową/telewizyjną rozwiązanie to pewnie będzie przybierać
Kwestia ta natomiast wydaje mi się nie ma większego znaczenia w kontekście mojego problemu, bo równie dobrze mogłyby to być 2 ethernety czy nawet inne DSL/ADSL i z telefonu do routera podpięte. Kwestia raczej dotyczy samych routerów i ich bezpośredniego podłączenia do ściany, a nie jeden do drugiego. Przynajmniej tak mi się wydaje.
@KokoszkaToKurkaWodna: jestem mocno techniczny a w szeroko pojętej teletechnice siedzę jakieś dwadzieścia lat. Obecnie bawię się raczej w optykę i tym podobne rzeczy. No to opowiadaj co chcesz zrobić. Bo z tego co zaczyna mi się klarować chcesz używać dwóch modemów w domu tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem i chcesz sobie zrobić łan w mieszkaniu przy użyciu drugiego modemu kablowego?
Dla sprostowania jeszcze - z tego co wiem w mieszkaniu nie ma żadnego innego ukrytego routera/modemu/switcha więc fakt, że w wielu pokojach są gniazdka z koncentrykiem i wszystkie mają sprawne połączenie o ile działam tylko z jednym jednocześnie podpiętym routerem, wnioskuję iż wynika z jakiejś konfiguracji w rozdzielni na samej klatce w budynku. Chociaż też nie do końca wiem jakby to miało działać, ale zakładam że tak jest.
W sensie niekoniecznie z dwóch modemów. Chce mieć w dwóch miejscach przewodowe połączenie. Jeżeli istnieją jakieś adaptery lub przejściówki z koncentryka to bardzo chętnie. Modem/Rotuer i WIFi wystarczą mi jedne. Coś gdzieś przeczytałem "MoCA Adapters", ale nie jestem pewny czy to jest to co rozwiązuje mój problem
@KokoszkaToKurkaWodna: no dobrze xD teraz będę się wypowiadał jako wykopowy ekspert xDD

Nie wiem jak na tym budynku jest wykonana instalacja telewizyjna ale jak na oko są dwa rozwiazania w sumie to może nawet i trzy ale musisz poczekać chwilę bo nie będę klepał tego z telefonu xD
@KokoszkaToKurkaWodna: muszę przyznać, że takiej skrzynki multimedialnej to się nie spodziewałem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Uwielbiam takie ulepy (ʘʘ)

No dobra. Z tego burdelu na tym zdjęciu mogę coś już powiedzieć ( ͡º ͜ʖ͡º) Do mieszkanie przychodzi jeden koncentryk z "sygnałem" operatora. Jeśli dobrze widzę i liczę to masz w mieszkaniu 3 gniazda telewizyjne i w każdym z