Wpis z mikrobloga

Dostałem ofertę pracy w której jednym z benefitów jest zniżka 25% na akcje firmy. Czy ktoś korzystał z tego typu benefitów? Żyje dość skromnie, koszty utrzymania to byłoby około 30% pensji, resztę chciałbym zainwestować i wydaje mi się że tego typu akcje to ciekawa opcja. Firma ma kilka tysięcy pracowników więc nie jest to "firma krzak" która zaraz zniknie z rynku.
#gielda #pracbaza
  • 27
@Wookie2020: Akcje kupujesz jako insider i masz okienka na kupno i sprzedaż? Ogólnie praca i inwestowanie w firmę w której się pracuje to niepotrzebne zwiększanie ryzyka. Jeśli to 25% kompensuje ci to ryzyko to OK, ale jak firma #!$%@? się na ryj to nie będzie ani roboty ani pieniędzy z inwestycji.
@markier: Firma wydaje się być dość spoko(płaci dywidendy), kurs akcji jest raczej stabilny, więc wydaje się że jest raczej ok. Spółka produkcyjna raczej nie należy do "modnych" spółek którymi akcjami chcą obracać wszyscy. Pytam też w kontekście jakiś kruczków prawnych.
@monyprintergobrrrr: Spółka produkcyjna raczej nie należy do "modnych" spółek którymi akcjami chcą obracać wszyscy. Zdaje mi się że jest to sensowna lokata kasy na dłuższy termin. A co nadmiarowego zaangażowania w spółkę to może być argument gdy jesteś CEO, jak jesteś małym żuczkiem w firmie która ma kilka tysięcy pracowników to raczej nie ma to znaczenia.
@Wookie2020: Czytałeś dokładne warunki zakupu tych akcji z rabatem? Zazwyczaj ten rabat jest tylko na jakiś mały pakiet akcji, a jak chcesz więcej, to już płacisz normalnie + cenę wyliczają jako średnia z danego okresu (np.średni kurs z całego miesiąca) plusem jest, ze zazwyczaj spółka udziela nieoprocebtownej pożyczki na zakup takich akcji, która w ratach odlicza od wynagrodzenia co miesiąc
@Wookie2020: ja bym skorzystał o ile nie masz długiego lockup na sprzedaż.

Sam mam akcje i opcje na akcje swojego pracodawcy. Lepszych informacji i sentymentu niż jako pracownik ciężko zdobyć.
zazwyczaj spółka udziela nieoprocebtownej pożyczki na zakup takich akcji, która w ratach odlicza od wynagrodzenia co miesiąc


@maniek74: umówmy się, to oszczędność dla firmy. Akcje na takie zniżki się dodrukuje :)
@markier: Ciężko chyba mówić o tym że jakoś klepacz kodu będę dobrze poinformowany o kondycji firmy. Mam podejście raczej "kupić i zapomnieć" i mieć nadzieję że utrzymają wartość, nie zamierzam ich sprzedawać w kilkuletniej perspektywie.
@Wookie2020: no raczej nawet jako Klepacz będziesz widział czy te klepany produkt ma jakiś sens, czy się pogarsza od strony usera czy może polepsza. Zakładam że będziesz miał wgląd w jakieś prezki dot. liczby userow itp.

Przynajmniej ja tak mam.
@Wookie2020: czyli co? Kupujesz i masz z miejsca 33proc zysku? Nie ma limitów? Daj mi namiary. Zatrudnię się tylko po to aby zrobić takiego deala.

A tak na poważnie to są na pewno lockupy, plus limity. Bo bez tego tylko głupi by nie kupił skoro można zaraz na rynku opitolić dużo wyżej.
@Wookie2020: warto. Podobną ofertę miałem. Na kwartału deklaruje kupno akcji, które kupię za 3 miesiące i cena za jaką kupie będzie najtańsza w ciagu tych 3 miesięcy, a tego samego dnia mogę sprzedać akcje z zyskiem. Coś pięknego, niestety nie przeszedłem rekrutacji xD

Plus w momencie zatrudnienia dostałbym pakiet akcji, który w czasie zatrudnienia po pewnym okresie mogę redukować na giełdzie.