Wpis z mikrobloga

Brak zdolności kredytowej, 1/4 ubiegłorocznego popytu i inne okoliczności sprawiły, że w bankach się trochę pozmieniało.

Jeszcze rok temu mieliśmy skrajne czasy, gdy proces kredytowy przedłużał się do 2-3 miesięcy. Banki przeżywały swego rodzaju szturm. 12 miesięcy później proces proces trwa maksymalnie kilka dni roboczych. Jeden z banków chwali się, że na decyzję finansową potrzebuje jedynie 3 godzin. Do tego lepsze traktowanie ryczałtowców czy branie pod uwagę 500+. Banki mają nadmiar czasu i niedobór klientów.

Ma to również odzwierciedlenie w ofertach i panuje aktualnie najlepszy czas na refinansowanie kredytu. To bardzo ważne żeby kontrolować oprocentowanie swojej hipoteki i rozumieć z czego wynika, jakie są perspektywy. Marże na zmiennym oprocentowaniu to w najtańszych ofertach 1.5-1.7%. Najciekawsza i najbardziej korzystna jest jednak oferta Millenium na 7.9% czasowo stałego oprocentowania. To prawie 2 p.p mniej niż aktualne RRSO hipotek na zmiennym. To prawie 150 zł różnicy miesięcznie na każde 100 tysięcy pożyczonego kapitału.

Trochę się nam czasy pozmieniały. Jest wiele czynników które sprawią, że nie przeniesiesz kredytu. Brak zdolności, niskie saldo czy brak wiedzy, że tak w ogóle się da i można na tym sporo oszczędzić. Każdy jednak powinien zweryfikować swój kredyt jeśli brał go w ciągu ostatnich 10 lat. Jeśli nie chce Ci się samemu chętnie pomogę.

Pobierz droetker4 - Brak zdolności kredytowej, 1/4 ubiegłorocznego popytu i inne okoliczności...
źródło: comment_1670335129r4zdiiq90gi3HtLGiKsb9o.jpg
  • 12
@botereq: marże na zmiennym powoli idą w górę i 2-3 miesiące temu było lepiej. Stałe spada ze względów ekonomicznych. Wg. mnie nie będzie taniej bo sektor bankowy ma miliardowe straty. Likwidacja WIBORu też obniży im nieco zyski, do tego chęć jakiegokolwiek odrobienia strat. Przestrzeni do dalszych promocji ciężko szukać. Ale porównywalny poziom jest możliwy.
@PanMihau: Zdolności na refinansowanie to najczęściej nie będą miały osoby biorące kredyt podczas okresu najniższych stóp procentowych. Czyli powiedzmy Ci z 2020 roku. Jak ktoś brał kredyt jakieś 5+ lat temu, to raczej nie powienien mieć problemów z refinansem. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo oczywiście sytuacje są różne
@pp93: jesli ktos w 2019 wzial 200k kreski to pewnie musial miec na rękę 4k, dzisiaj zeby dostac 200k trzeba miec do reki 6k (singiel), pytanie czy ludziom zarobki urosly o 50% w ciagu 3 lat? Mysle ze nie, a jesli urosly to w międzyczasie mogl pojawic sie dziciak.
@PanMihau: W 3-4 lata spłacił trochę kapitału, może nadpłacił kredyt, mogły wzrosnąć zarobki. Generalnie jest dużo opcji i ciężko mówić o jakiś regułach. Bo najczęściej ludzie zakładają, że kredyt był wzięty na maksymalną zdolność w okresie najniższych stóp, a tak wcale być nie musi
@rachuneksumienia a czemu na 8.27% skoro najtańszą ofertę masz na 7.9% bez żadnych dodatkowych ubezpieczeń, produktów itp.

Refinansowanie powinno być wykonane zawsze na najtańszą możliwą opcje, chyba, że nie masz zdolności, a oferta pochodzi z aktualnego banku.