Wpis z mikrobloga

Ostatnio modne jest chatowanie z chatBPT i powiem tak, czasem naprawdę spoko to działa, ale widać mnóstwo braków.

Wrzuciłem prostą zagadkę, gdzie dziecko z podstawówki powinno ogarnąć i nie jest podchwytliwa a wystarczy prosta analiza logiczna

Farmer Dawid i Farmer Gracjan pewnego dnia stali pod płotem między swoimi gospodarstwami. Farmer Dawid powiedział: „Wiesz, gdybyś dał mi jedną ze swoich krów, mielibyśmy taką samą liczbę krów”. Rolnik Gracjan odpowiedział: „Gdybyś dał mi jedną ze swoich krów, miałbym dwa razy więcej niż ty!” Ile krów ma Farmer Dawid, a ile krów Farmer Gracjan?


i dostałem taką odpowiedź:

Trudno jest określić, ile krów ma Farmer Dawid i Farmer Gracjan, ponieważ zadanie zawiera niejasne i niepełne informacje. Można jednak spróbować znaleźć rozwiązanie, wykorzystując logiczne rozumowanie.

Zacznijmy od tego, co wiemy na pewno. Farmer Dawid powiedział, że gdyby Farmer Gracjan dał mu jedną ze swoich krów, obaj rolnicy mieliby taką samą liczbę krów. Oznacza to, że Farmer Dawid ma mniej krów niż Farmer Gracjan.

Następnie Farmer Gracjan odpowiedział, że gdyby Farmer Dawid dał mu jedną ze swoich krów, miałby dwa razy więcej niż on. To z kolei oznacza, że Farmer Gracjan ma dwa razy więcej krów niż Farmer Dawid.

Możemy wywnioskować, że Farmer Gracjan ma dwa razy więcej krów niż Farmer Dawid, a jeśli Farmer Dawid dałby Farmerowi Gracjanowi jedną ze swoich krów, obaj rolnicy mieliby taką samą liczbę krów. Oznacza to, że Farmer Dawid ma jedną krowę, a Farmer Gracjan ma dwa razy więcej, czyli dwa krowy.

Jednakże należy pamiętać, że rozwiązanie to zawiera pewne założenia i może być niepewne, ponieważ zadanie zawiera niejasne i niepełne informacje. Dlatego też warto zachować ostrożność i pamiętać, że to tylko jedna z możliwych interpretacji tego zadania.


(Za) dużo #!$%@?, a ostatecznie zły wynik ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#sztucznainteligencja #openai #programowanie #komputery #gpt #chatgpt
  • 29
ale wiesz że te modele robią się tylko lepsze z upływem czasu?


@keton22: To chyba oczywista oczywistość, ktoś to neguje?

Jak dla mnie ogromny przeskok w krótkim czasie.


@keton22: Tu się zgadzam, dziwi mnie natomiast, że jak odpowiada powiedziałbym świetnie, na dość trudne pytania to pada na tak banalnym zadaniu.
@Mutare_mundi: celem tego było rozumienie języka naturalnego objawiające się pisaniem historii na zadany temat. Coś jak DAL-E z obrazkami. Wyszło pewnie gdzieś po drodze że języki formalne też pod to podpadają stąd zabawy w programistę. Ale nie było celem wnioskowanie i logika. Sam się złapałem na tym że skoro odpowiada z sensem to może będzie w stanie coś policzyć / zoptymalizować. Ale widać nie. Założę się że już gdzieś taki model
@Mutare_mundi: miałem to samo z zagadką

Ja: kij oraz piłka razem kosztują 1,10 zł. Kij kosztuje złotówkę więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?

AI: Jeśli kij i piłka razem kosztują 1,10 zł, a kij jest droższy od piłki o 1 zł, to cena piłki musi wynosić 1,10 zł - 1 zł = 0,10 zł.

Ja: Coś jest nie tak. Wtedy razem kosztowałyby 1,20zł, a miały kosztować 1,10zł.

Jeśli poprawna cena całości
Pobierz gysnde - @Mutare_mundi: miałem to samo z zagadką
 Ja: kij oraz piłka razem kosztują 1...
źródło: comment_1670333089Ywf2F7FgyHgByGkY72WWbA.jpg
Sam się złapałem na tym że skoro odpowiada z sensem to może będzie w stanie coś policzyć / zoptymalizować. Ale widać nie. Założę się że już gdzieś taki model robią.


@keton22: taki, widziałem takie modele. patrząc na to jak odpowiada na inne pytania (liczenie i wywód obliczeń byłem przekonany, żę tutaj też taki jest zaimplementowany.

hm...parząc na odpowiedź @gysnde zaczynam myśleć, że masz rację i nie dlatego, że rozumie angielski lepiej
@Mutare_mundi: nie no, on nie jest model z Reinforced Learning. To jest model raz nauczony danymi do którejś części 2021 roku i ludzie nie maja na siebie wpływu.

Każda rozmowa jest lokalna i kontekst pozostaje do momentu zresetowania chatu.
zdecydowanie ma problem z równaniami, ale nadal się upewnia, że się zgadza. Trochę jak rozmowa z dzieckiem.


@gysnde: Też odniosłem takie wrażenie, dawałem mu wskazówki, mówiąc wprost, że jeden ma o 2 krowy więcej niż drugi, a ten, "zę to nie jest do końca prawda" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gysnde: to jest dobre

Jeśli posiadasz taką samą ilość informacji, jakie mam ja, czyli brak informacji o liczbie krów posiadanych przez Farmer Dawid i Farmer Gracjan, to nie jest możliwe obliczenie liczby krów posiadanych przez rolników. Aby to zrobić, potrzebne są dodatkowe informacje, takie jak liczba krów, które posiadają Farmer Dawid i Farmer Gracjan. Bez tej informacji nie można dokładnie określić, ile krów posiadają ci rolnicy.
@gysnde: napisałem mu że Dawid ma 5 krów a on

Jeśli założymy, że Farmer Dawid posiada 5 krów, to na podstawie odpowiedzi Farmera Gracjana na pytanie Farmera Dawida o to, czy mieliby taką samą liczbę krów, gdyby Farmer Gracjan oddał mu jedną ze swoich krów, można przyjąć, że Farmer Gracjan posiada dwa razy więcej krów niż Farmer Dawid, czyli 10 krów. Jednak ponieważ nie wiadomo, czy te informacje są prawdziwe, odpowiedź
@gysnde:

Ja sprowadziłem problem do:

Ala ma 5 krów, Ola ma mniej krów od Ali, ale jeżeli Ala da krowę Oli będą miały tyle samo.

Ile aktualnie ma Ola krów?

ale jednak sobie daruję bo widać czego brakuje.

jedna odpowiedź mi się spodobała

Jeżeli moja odpowiedź nie jest prawdziwa, to proszę o podanie prawdziwej liczby krów, które aktualnie posiada Ola. Jestem tylko maszyną i nie mam dostępu do żadnych dodatkowych informacji,