Wpis z mikrobloga

jak zgodnie z przepisami powinny byc ksiegowane zakupy online np. allegro 30 listopada, a faktura wystawiona 1 grudnia? klient kupuje wieczorem 30, przez payu. ja wystawiam fakture 1 grudnia, wysyłam 1 grudnia paczke, on dostaje np. 2 grudnia. wyczytałem gdzies na grupie, ze rzekomo sa kontrole i trzeba robic jakas koretke tego listopada i przeniesc te fakture z grudnia. mowie akurat o fakturach np. imiennych itd. data obowiazku podatkowego to data otrzymania płatnosci, a podobno us traktuje wplate na payu jak na konto bankowe.

#ksiegowosc #firma #ecommerce
  • 49
@presburger: To się powinno nazywać ogólnie "data sprzedaży", bo zależnie od okoliczności oznacza różne zdarzenia - m.in. moment zapłaty przed wydaniem towaru to już jest sprzedaż. Chodzi tylko o to, że fakturę można wystawić w innym okresie niż ten za który liczy się dochód z tego tytułu (a ten w większości przypadków pokrywa się z obowiązkiem rozliczenia VAT).
@MQs: ja to rozumiem, tez dla mnie to bylo podejrzane. w przypadku gdy klient opłaca zamowienie 30 listopada, to moja ksiegowa chcialaby miec w polu data zakonczenia dostawy/uslug - 30 listopada, a nie 5.12.2022. bo ona mi rozliczała te ostatnie dni miesiecy niepoprawnie na to wyglada i rzekomo wina jest po mojej stronie, ale z kolei z tego co widze nie mogę tego zautomatyzować, zeby tam ta data byla datą otrzymania
data sprzedazy na fakturze powinna byc zgodna z datą otrzymania platnosc


@presburger: ale to jest fikcja co nie? Też bym tak doradził, ale jak chcesz znać prawdę to w pierwszej odpowiedzi już powiedziałem jak to powinno wyglądać.
@presburger: Fikcją jest, że te daty są zgodne, nie muszą być i w Twoim przypadku nie są.

Data dostawy/wystawienia to data wysłania paczuchy, wiemy że to grudzień a nie listopad.

Najgorzej to jest to o tym pamiętać, wystawić i zaksięgowa.
to ja jeszcze utrudnię:
-co w przypadku przesyłek za pobraniem? wystawiamy fakturę w momencie jak kurier nam kasę przeleje?
-drugi ciekawy przypadek, klient robi przelew i przez dłuższy czas milczy, nie odpowiada czy ma być faktura czy paragon, na jakoe dane itp... co. robicie?