Wpis z mikrobloga

jak zgodnie z przepisami powinny byc ksiegowane zakupy online np. allegro 30 listopada, a faktura wystawiona 1 grudnia? klient kupuje wieczorem 30, przez payu. ja wystawiam fakture 1 grudnia, wysyłam 1 grudnia paczke, on dostaje np. 2 grudnia. wyczytałem gdzies na grupie, ze rzekomo sa kontrole i trzeba robic jakas koretke tego listopada i przeniesc te fakture z grudnia. mowie akurat o fakturach np. imiennych itd. data obowiazku podatkowego to data otrzymania płatnosci, a podobno us traktuje wplate na payu jak na konto bankowe.

#ksiegowosc #firma #ecommerce
  • 49
  • Odpowiedz
@kuncfot: no własnie. jak to ugryźć. moja ksiegowa ksieguje zgodnie z data dostawy, a czytam ze patałachy z us suzkaja kasy i uwzieli sie na tych ktorzy rozliczaja te transakcje na grudzien. trzeba robic korekty zeby było cycuś-malina i zeby sie nikt nie przysrał?
  • Odpowiedz
@Stingeree: klient zamawia u mnie w skleie online sukienke 30 listopada, płatnosc przelewy24. ja wystawiam fakture (imienna), bo korzystam ze zwolnienia z kasy, 1 grudnia. paczke nadaje kurierem czy czyms tam innym tez 1 grudnia, a klient dostaje paczke 2 grudnia. kiedy powstaje obowiazek podatkowy?
  • Odpowiedz
@presburger: Przykład 1.

Pan Wiesław będzie wykonywał meble do biura na zamówienie. Przewidywany termin zakończenia zlecenia, tj. wykonania mebli, jest szacowany na 3 grudnia. Pan Wiesław zdecydował się wystawić fakturę dla klienta 25 listopada. W jakiej dacie powstaje obowiązek podatkowy VAT?

Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie 3 grudnia, w dacie wykonania usługi.

Obowiązek podatkowy VAT powstaje także w dacie uregulowania całości lub części zapłaty, jeśli miała miejsce przed dokonaniem dostawy
  • Odpowiedz
@kuncfot: no czyli w spredazy online trzeba korekcic te ostatnie dni miesiaca, i to co miesiac, bo sprzedaz jest non stop i zawsze ktos kupi 30/11 a fv 1/12. dla us wplata payu jest rownoznaczna z przyjeciem zaplaty. czytam ze ludzie autentycznie pare stow dostali kwitu za kilka takich np. transakcji nie "przerzuconych" do prawidlowego miesiaca. co jest oczywiscie zywklym #!$%@?.
  • Odpowiedz
@presburger: sprzedaż dokonana jest w grudnie, niestety zapłata w listopadzie
VAT można rozliczyć w listopadzie za pomocą fvat zaliczkowej
ale jeśli zaliczka jest zapłacona w całości to należy ją rozliczyć także podatkowo
w związku z czym zacznij wystawiać faktury zgodnie z datą zapłaty, bo się robi bajzel
więc można zrobić fvat w 12, z datą sprzedaży z 11 ale lepiej po prostu wystawić w 11
  • Odpowiedz
@kuncfot: finalnie i tak zapłace podatek od całości, ale krew mnie zalewa, ze mozna za takie coś sadzić kwity i to często niemałe. jak ktoś ma kilkaset takich transakcji lub więcej... w sumie tak - opozniam zapłate podatku, który powinienem zapłacić za listopad do 20 grudnia, to przez to, ze nie zrobie korekty ostatniego dnia, zapłacę go do 20 grudnia. wielkie oszustwo podatkowe. furtka do łatania budzetu...
  • Odpowiedz
@Stingeree:

ale jeśli zaliczka jest zapłacona w całości to należy ją rozliczyć także podatkowo

chciałem napisać ogólnie i przejść do tego przypadku, ale na szybko to można nasrać a nie napisać i się bajzel porobił
  • Odpowiedz
@presburger: a nie możesz wystawić z datą na ostatniego? Nie masz możliwości zmieniania daty? Chyba, że masz tego w ciul i lecą automaty.
Jak nie, to do księgowości dostarczasz wq daty sprzedaży którą robisz zgodnie z datą zapłaty. Na pewno masz możliwość takiego filtrowania.
A jak nie to fvat zaliczkowa na ostatniego. Ogólnie dużo bajzlu, ale spokojnie można to rozliczać co miesiąc.
  • Odpowiedz
@presburger: chciałoby się powiedzieć, że papier wszystko przyjmie, ale jak wszystko jest zautomatyzowane, a czasami transakcji jest kilkadziesiąt transakcji jednego dnia, to robi się problem ...
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: leci automat... :/ akurat korzystam z subiekta i np. teraz zwrocilem uwage ze data zakonczenia dsotawy i data wystawiania zawsze sa takie same - automat. i to kurna moze byc jakis wielki blad? zasadniczo wystawiam wtedy kiedy wysylam, czyli np. 5/12 data wystaienia, 5/12 data zakonczenia dostawy/uslugi, chociaz paczke klient dostanie np. nastepnego dnia. przeciez nie ma opcji tego kontrolowac... skad mam wiedziec kiedy kurier dostarczy paczke - jak to
  • Odpowiedz